Vicukulea

Calcularea Celui De-Al Doilea Concediu De Maternitate

Postări Recomandate

Vicukulea

Buna ziua, ma numesc Victorina am un copil de 1 an si 8 luni, peste o luna trebuie sa nasc al doilea. La primul copil concediul de maternitate mi s-a calculat aprox 13000 lei, acum a treia parte din aceasta suma, este oare corect si care este in general procedura de calcul a concediului de maternitate pentru al doilea copil fiind in primul concediu de maternitate? Multumesc anticipat pentru ajutor!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua, ma numesc Victorina am un copil de 1 an si 8 luni, peste o luna trebuie sa nasc al doilea. La primul copil concediul de maternitate mi s-a calculat aprox 13000 lei, acum a treia parte din aceasta suma, este oare corect si care este in general procedura de calcul a concediului de maternitate pentru al doilea copil fiind in primul concediu de maternitate? Multumesc anticipat pentru ajutor!

Buna ziua,

In cazul in care dupa nasterea primul copil nu ati iesit la lucru, fiind in concediul de ingrijire a copilului atunci indemnizatia de maternitate pentru a doua sarcina (la implinirea a 30 saptamini) se calculeaza reișind salariul de functie (conform contractului de munca al dvs) x 4.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Vicukulea

Buna ziua,

In cazul in care dupa nasterea primul copil nu ati iesit la lucru, fiind in concediul de ingrijire a copilului atunci indemnizatia de maternitate pentru a doua sarcina (la implinirea a 30 saptamini) se calculeaza reișind salariul de functie (conform contractului de munca al dvs) x 4.

Mersi mult, dar in cazul indemnizatiei lunare de la Casa Nationala de Asigurari Sociale, acum primesc aproximativ 1200, 30% din salariul de atunci, pentru copilul al doilea care este baza de calcul?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Mersi mult, dar in cazul indemnizatiei lunare de la Casa Nationala de Asigurari Sociale, acum primesc aproximativ 1200, 30% din salariul de atunci, pentru copilul al doilea care este baza de calcul?

E la fel 30% din salariul dvs. de functie

Partajează acest post

Link spre post
Lesica16

Buna ziua,

Am si eu doua intrebari la dvs,

1.Sunt insarcinata cu al doilea copil,cu primul nu am lucrat de loc si am primit doar indemnizatia de la stat,acum lucrez oficial si am auzit ca concediul pentru al doilea copil se calculeaza altfel decit pentru primul?

2.Prin contract este stabilit salariul oficial adica o suma exacta,dar aceasta in fiecare luna deviaza de la o suma la alta+bonusul care mi se achita oficial,spunetimi va rog se calculeaza suma exacta din contract X 4 sau media salariilor achitate in ultimile 6 luni x 4.

Multumim foarte frumos pentru raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua,

Am si eu doua intrebari la dvs,

1.Sunt insarcinata cu al doilea copil,cu primul nu am lucrat de loc si am primit doar indemnizatia de la stat,acum lucrez oficial si am auzit ca concediul pentru al doilea copil se calculeaza altfel decit pentru primul?

2.Prin contract este stabilit salariul oficial adica o suma exacta,dar aceasta in fiecare luna deviaza de la o suma la alta+bonusul care mi se achita oficial,spunetimi va rog se calculeaza suma exacta din contract X 4 sau media salariilor achitate in ultimile 6 luni x 4.

Multumim foarte frumos pentru raspuns.

1. Indemnizatia de ingrijire a copilului pina virsta de 3 ani e 30% din salariul mediu din ultimele 6 luni de lucru

2. Se calculeaza media salariului pentru ultimele 6 luni inainte de implinirea a 30 saptamini x 4

Partajează acest post

Link spre post
Lesica16

Multumesc frumos pentru raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator olea

primul copil are 5 luni si sunt insarcinata cu al doilea pot primi concediu de maternitate?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

primul copil are 5 luni si sunt insarcinata cu al doilea pot primi concediu de maternitate?

da, puteti

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator olea

fara ca sa ies la serviciu?

adica se primeste din concediu in concediu?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

fara ca sa ies la serviciu?

adica se primeste din concediu in concediu?

daca sunteti in concediu de ingrijire a copilului atunci veti primi un concediu de maternitate care va curge paralel cu concediul de ingrijire a copilului(primul copil)

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Victoria

Buna ziua!

Spuneti-mi va rog care este modalitatea de calcul pentru al doilea concediu de maternitate in cazul in care sunt angajata prin cumul 0.5 la alt serviciu nu la cel de baza de la care am iesit in concediu cu primul copil?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua!

Spuneti-mi va rog care este modalitatea de calcul pentru al doilea concediu de maternitate in cazul in care sunt angajata prin cumul 0.5 la alt serviciu nu la cel de baza de la care am iesit in concediu cu primul copil?

Indemnizatia de maternitate va fi achitata de la locul de munca de baza reisind din venitul obtinut la locul de munca prin cumul.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator POZDIRCA NATALIA

SALUT,SUNT PROFESOARA,AM UN COPIL DE 2 ANI SI UNUL DE 3 LUNI,PE PRIMUL COPIL N-AM PRIMIT INDEMNIZATIA IESIND LA LUCRU PE UN SALARIU,ACUMA VREAU SA PRIMESC INDEMNIZATIA PE AMBII COPII,DAR TOTUSI VREAU SA IES PARTIAL LA SERVICIU,CITE ORE AM DREPTUL SA IAU??????????SI O SA INFLUIENTEZE ASUPRA INDEMNIZATIEI?????

MERCI ANTICIPAT

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

SALUT,SUNT PROFESOARA,AM UN COPIL DE 2 ANI SI UNUL DE 3 LUNI,PE PRIMUL COPIL N-AM PRIMIT INDEMNIZATIA IESIND LA LUCRU PE UN SALARIU,ACUMA VREAU SA PRIMESC INDEMNIZATIA PE AMBII COPII,DAR TOTUSI VREAU SA IES PARTIAL LA SERVICIU,CITE ORE AM DREPTUL SA IAU??????????SI O SA INFLUIENTEZE ASUPRA INDEMNIZATIEI?????

MERCI ANTICIPAT

Nu va influienta asupra indemnizatiei. Trebuie sa luati mai putine ore de lucru decit pentru cite ati fost angajata

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
tanietta

Buna ziua. Va rog sa ma ajuta-ti sa ma clarific. am un copil de 1,10 luni si sunt insarcinata cu al doilea luna a 7. acum primesc indemnizatia de la primul copil, calculata in baza salariului meu. acum trebuie sa ies iarasi in concediu de maternitate. sotul meu are salariu mai mare decit al meu, si e posibil ca aceste 4 salarii sa le primesc de la el, de la serviciu, si cum mi se va calcula indemnizatia lunara? in baza carui salariu? va rog mult sa ma ajutati, astept raspuns....

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

20 сен 2013 - 14:57 tanietta писал:

Buna ziua. Va rog sa ma ajuta-ti sa ma clarific. am un copil de 1,10 luni si sunt insarcinata cu al doilea luna a 7. acum primesc indemnizatia de la primul copil, calculata in baza salariului meu. acum trebuie sa ies iarasi in concediu de maternitate. sotul meu are salariu mai mare decit al meu, si e posibil ca aceste 4 salarii sa le primesc de la el, de la serviciu, si cum mi se va calcula indemnizatia lunara? in baza carui salariu? va rog mult sa ma ajutati, astept raspuns....

Puteti numai in cazul in care va eliberati de la locul de munca unde sunteti angajata.

Partajează acest post

Link spre post
tanietta

si atunci cum mi se va calcula indemnizatzia lunara? se va primi ca sunt somera si voi primi doar 300 de lei lunar, sau se va calcula in baza salariului sotului? si daca in baza salariului sotului, el va putea ramine oficial angajat cu ziua deplina de lucuru? 

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

si atunci cum mi se va calcula indemnizatzia lunara? se va primi ca sunt somera si voi primi doar 300 de lei lunar, sau se va calcula in baza salariului sotului? si daca in baza salariului sotului, el va putea ramine oficial angajat cu ziua deplina de lucuru?

1. Da veti primi 300 lei

2. Daca in baza salariului sotului numai in cazul ca va lucra ziua de munca partiala

Partajează acest post

Link spre post
tanietta

am inteles .. mersi de raspuns

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator NADEJDA

BUNA ZIUA, AM O INTREBARE LA DV,SUNT INSARCINATA CU AL 2-LEA COPIL,NU AM LUCRAT NICAIERI,ACUM LUCREZ LA O INTREPRINDERE INDIVIDUALA LEGAL SI VREAU SA STIU CITE LUNI LUCRATE TREBUIE SA AM PENTRU A PRIMI CONCEDIUL DE MATERNITATE?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

BUNA ZIUA, AM O INTREBARE LA DV,SUNT INSARCINATA CU AL 2-LEA COPIL,NU AM LUCRAT NICAIERI,ACUM LUCREZ LA O INTREPRINDERE INDIVIDUALA LEGAL SI VREAU SA STIU CITE LUNI LUCRATE TREBUIE SA AM PENTRU A PRIMI CONCEDIUL DE MATERNITATE?

3 luni

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum