elenira

Rinosinusita Si Otita

Postări Recomandate

elenira

Buna ziua.

Am un baiat de 5 ani caruia la 3 ani jumate i-au fost extrase complet amigdalele si adenoizii din cauza ca de la 1 an dupa ce i-a fost facuta vaccina pe gitul rosu facea des anghina fara tuse fara rinita-(pina la 3 ani) si deoarece incepuse sa il doara miinile si picioarele si in plus i s-a depistat si streptococ tip a in git- care a fost tratat la Mama si copilul in sectia de reumatologie.

Acuma insa au aparut alte probleme si anume cind raceste foarte greu ii trece rinita si anul trecut in noiembrie a facut rinosinusita care a adus si la otita si anul acesta iarasi in noiembrie iarasi dupa rinita care nu trecea a facut iarasi rinosinusita si otita pe stinga incit cu urechiusa stinga auzea mai slab.

Si anul trecut si anul acesta a primit urmatorul tratament:

Cefuroxim -10 zile

ACC -14 zile 100 mg de 3 ori pe zi

Sinupret - 24 zile cite 1 pastila de 3 ori pe zi

Suprastina -10 zile 1/2 pastila de 2 ori pe zi

Picaturi compuse -Floximed; naftizina; hidrocortizonii- cite 2ml fiecare /de 5 ori pe zi 10 zile

Spalaturi cu reghidron de 6 ori pe zi

Spray Ingalipt in git de 3 ori pe zi

Dupa 10 zile de antibiotic inca 14 zile de BISEPTOL

Intrebarile mele sunt:

1) Cum as putea trata rinita ca sa nu ajungem iarasi la rinosinusita si otita, (mentionez ca mucozitatile sint viscoase si cind sufla nasucul nu curge nimic doar se aud in interiorul nasucului, si vorbeste pe nas atunci cind e racit) ?

2) Avem si ingalator MEDEL PRO cu compresor ce as putea sa folosesc pentru ingalatie, pina acum am folosit doar solutie fiziologica+Rotocan?

Multumesc mult.

Editat de elenira

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Losii Oleg

Buna ziua.

Am un baiat de 5 ani caruia la 3 ani jumate i-au fost extrase complet amigdalele si adenoizii din cauza ca de la 1 an dupa ce i-a fost facuta vaccina pe gitul rosu facea des anghina fara tuse fara rinita-(pina la 3 ani) si deoarece incepuse sa il doara miinile si picioarele si in plus i s-a depistat si streptococ tip a in git- care a fost tratat la Mama si copilul in sectia de reumatologie.

Acuma insa au aparut alte probleme si anume cind raceste foarte greu ii trece rinita si anul trecut in noiembrie a facut rinosinusita care a adus si la otita si anul acesta iarasi in noiembrie iarasi dupa rinita care nu trecea a facut iarasi rinosinusita si otita pe stinga incit cu urechiusa stinga auzea mai slab.

Si anul trecut si anul acesta a primit urmatorul tratament:

Cefuroxim -10 zile

ACC -14 zile 100 mg de 3 ori pe zi

Sinupret - 24 zile cite 1 pastila de 3 ori pe zi

Suprastina -10 zile 1/2 pastila de 2 ori pe zi

Picaturi compuse -Floximed; naftizina; hidrocortizonii- cite 2ml fiecare /de 5 ori pe zi 10 zile

Spalaturi cu reghidron de 6 ori pe zi

Spray Ingalipt in git de 3 ori pe zi

Dupa 10 zile de antibiotic inca 14 zile de BISEPTOL

Intrebarile mele sunt:

1) Cum as putea trata rinita ca sa nu ajungem iarasi la rinosinusita si otita, (mentionez ca mucozitatile sint viscoase si cind sufla nasucul nu curge nimic doar se aud in interiorul nasucului, si vorbeste pe nas atunci cind e racit) ?

2) Avem si ingalator MEDEL PRO cu compresor ce as putea sa folosesc pentru ingalatie, pina acum am folosit doar solutie fiziologica+Rotocan?

Multumesc mult.

In nasuc picaturi compuse. Scrieti-mi adresa electronica si va expediez recetele.

Partajează acest post

Link spre post
elenira

In nasuc picaturi compuse. Scrieti-mi adresa electronica si va expediez recetele.

Multumesc mult.

Adresa este: eustasic@mail.ru

Picaturi compuse de care?

Editat de elenira

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Obisnuite.La farmacie cereti picaturi compuse.

Partajează acest post

Link spre post
layla

Fetitei mele in urma tratamentului sinusitei cu picaturi compuse cu antibiotic i s-au infundat urechile.Tin sa mentionez ca mai intai am urmat tratament pentru bronsita obstructiva -Suprax,polezin.Spuneti va rog trebuie sa mai facem tratament,caci oricum periodic tuseste si nasucul nu prea respira sau ne va ajuta un inhalator?

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Fetitei mele in urma tratamentului sinusitei cu picaturi compuse cu antibiotic i s-au infundat urechile.Tin sa mentionez ca mai intai am urmat tratament pentru bronsita obstructiva -Suprax,polezin.Spuneti va rog trebuie sa mai facem tratament,caci oricum periodic tuseste si nasucul nu prea respira sau ne va ajuta un inhalator?

Infundarea urechilor nu are treaba cu picaturile compuse. Tratamentul poate fi prelungit. Imi este greu de scris va ajuta sau nu ingalatorul. Este individual.

Partajează acest post

Link spre post
komur_m

Здравствуйте, доктор.

Нужен Ваш взгляд на ситуацию.

У ребенка (2 г. и 4 мес.) полторы недели был насморк и кашель. Нос промывали физ.раствором, сопли перед сном выдували назальным аспиратором. Сегодня малый остался с бабушкой и, далее с ее слов, в обед проснулся с рёвом и периодически хватался за ушко. Мы отвезли малого в больницу, показали отоларингологу. Он сказал, что у ребенка одно ухо немного красное и диагноз (если я правильно разобрала по почерку): Otita catarala medie AS.

Доктор прописал ряд лекарств, среди которых Dropleks, Nozeylin, Floximed, Erolin, Medexol(?)

С обеда и до ночного сна ребенок был веселый, активный, в общем, вел себя как здоровый ребенок и на ухо больше не жаловался. Температуры нет и не было, насморка тоже, кашель остаточный. Что смущает - стоит ли начать принимать лечение?

и вопрос, может и некорректный по отношению к другому доктору, почему так много лекарств? как они взаимодействуют друг с другом?

я бы и сама спросила, но с врачом общалась не я, а мне, как родителю, хочется знать, что к чему.

Буду рада, если у Вас будет время мне ответить.

Editat de komur_m

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Из всего перечисленного оставте капли в ушко и капли в носик. 3 дня покапайте. Воспаление незначительное если нет боли.

Partajează acest post

Link spre post
komur_m

спасибо, Олег Михайлович.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum