CristinaB

Retroversia Uterului (Загиб Матки)

Postări Recomandate

CristinaB

Mi-a spus recent ginecologul ca am retroversia uterului (Загиб матки), desi a adaugat ca nu e nimic strasnic si nu trebuie sa ma ingrijorez in privinta posibilitatii de a ramane insarcinata. Totusi, am citit foarte multe pareri negative pe aceasta tema, pe forumuri, pe internet, precum ca ar fi foarte greu sa ramai insarcinata din aceasta cauza. Cineva dintre voi s-a confruntat cu aceasta problema? E adevarat ca impiedica sarcina, sau din contra, nu v-a creat nici o problema si ati ramas cu usurinta insarcinate?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
KiTa

Mi-a spus recent ginecologul ca am retroversia uterului (Загиб матки), desi a adaugat ca nu e nimic strasnic si nu trebuie sa ma ingrijorez in privinta posibilitatii de a ramane insarcinata. Totusi, am citit foarte multe pareri negative pe aceasta tema, pe forumuri, pe internet, precum ca ar fi foarte greu sa ramai insarcinata din aceasta cauza. Cineva dintre voi s-a confruntat cu aceasta problema? E adevarat ca impiedica sarcina, sau din contra, nu v-a creat nici o problema si ati ramas cu usurinta insarcinate?

corect ti-a spus ginecologul, nu trebuie sa te ingrijorezi. Si eu am retroversie, si am ramas insarcinata de 2 ori din prima data, fara probleme. Asa ca poti fi linistita.

Partajează acest post

Link spre post
gaia

привет, мне врач тоже говорила.что сильный загиб матки ,и мол чуть сложнее забеременеть , но у меня уже и дочь и сын и все отлично и легко забеременела , просто все еще раз уточните, кстати при 1 родах чуть теяжеле было рожать , но больше из за набранных кило, если бы выла в форме не было бы проблемы сильной.

Partajează acest post

Link spre post
KiTa

MIE CU NASTEREA MIA CREAT PROBLEME ,A FOST NEVOE DE CEZARIANA,IN PLUS IN TIMPUL CICLULUI AVEAM DURERI MARI

poate a fost ceva situatie mai deosebita. la mine in familie si mama si bunica s-au confruntat cu problema data, si au ramas insarcinate usor si au nascut natural fara probleme. plus la toate, nustiu cat de adevarat e, dar mie medicul mi-a zis ca cam la 12-13 saptamani, cand uterul creste, dispare retroversia, adica nu mai este observata.

Partajează acest post

Link spre post
CristinaB

Eh.. mi se face mai usor pe inima cand spun fetele ca nu au avut probleme cu asa ceva! Ma ingrijorez si eu, vreau neaparat bebe, de felul meu sant mai credula si ma sperie chestiile de genul "femeile cu retroversie in general nu pot face copii ..sau.. m-am chinuit cativa ani si tot nimic". Mersi pentru incurajare!

Partajează acest post

Link spre post
Natuse4ka

Реально не стоит волноваться! У меня тоже загиб, гинеколог при первом осмотре тоже говорил, что тяжело забеременеть...Не знаю, не знаю...У меня две дочки - второй раз вообще на фоне Фарматекса забеременела))))Никакой загиб не помешал. На роды он тоже не влияет: родила сама, без разрывов и осложнений. Сейчас жду третьего малыша! И вам удачи!

Partajează acest post

Link spre post
Отрада

мне также врач сказала, чтоу меня загиб матки и что забеременеть сложно

что нужно подобрать определенные позы и что если обычно парам дают год на зебеременеть, то при загибе-5 лет-вполне нормальный срок.

прихожу домой, сообщаю мужу: все! больше не предохраняемся! дети будут через 5 лет.

ага, ага)))

в ту же самую ночь!!! итог ночи: родился сын.

через какое то время также легко забеременела и родила дочку :)

Editat de Отрада

Partajează acest post

Link spre post
Safali

Eu am aflat despre retroversie recent, dupa ce am nascut 2 copii.

Sarcinele le-am prins repede, cu a doua fiica in genere din o singura data.

Partajează acest post

Link spre post
oselia

Fetelor, la mine colul nu e retrovers, dar e situat posterior si acum inainte de nastere de cateva zile am dureri asemanatoare cu contractiile, medicul zice ca cuterul se repozitioneaza si de aceea. Ati avut ceva asemanator?

Partajează acest post

Link spre post
Julianna77

у меня тоже загиб, сильный и ничего) это вообще не патология, а просто такая форма. У меня наследственное, у бабушки,мамы, сестры, у меня. Все рожали уже по двое(кроме меня) легко и просто. И я тоже забеременела очень быстро, носила хорошо и родила 3800 без разрывов и напряга особого. Во время Б - загиб уходит где-то в начале 2 триместра, потом если врожденный возвращается. У меня сейчас снова есть. Врач сказала, если приобретенный - то после Б может не вернуться.

Partajează acest post

Link spre post
Kartinka

Всю жизнь от гинекологов слышала что сильный загиб, прийдется постараться чтобы забеременеть. Но беременность наступила очень легко и быстро, хотя скорее благодаря ребаунд эффекту.

Partajează acest post

Link spre post
gtinuta

La mine tot e aceeasi situatie cu uterul.Am ramas insarcinata dupa multe incercari,nu ne-am protejat  1 an si 6 luni,pina intr-un moment dupa atitea analize,medicamente,etc. am ramas insarcinata (dupa ce mi-am pus dorinta de Anul Nou stind cu mina pe burta unei gravide la ora 24:00 :D) ,cei drept la inceputul sarcinii am dureri prin abdomen,insa sper sa treaca.

Partajează acest post

Link spre post
CristinaB

Fetelor, salut :)
Eu sant cea care a pus intrebarea despre retroversie. Tot normal, acum am un bebelus sanatos de 3 lunisoare jumate, am ramas insarcinata dupa aproximativ 2 luni de incercari. Deci, m-am speriat degeaba. Mersi tuturor pentru raspunsuri si receptivitate.

Partajează acest post

Link spre post
deniska

Fetelor, salut :)

Eu sant cea care a pus intrebarea despre retroversie. Tot normal, acum am un bebelus sanatos de 3 lunisoare jumate, am ramas insarcinata dupa aproximativ 2 luni de incercari. Deci, m-am speriat degeaba. Mersi tuturor pentru raspunsuri si receptivitate.

sanatate voua bravo bine a atit de repede si fara mult efor sa primit

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum