Vizitator sales

Sa Tac Sau Sa Vorbesc

Postări Recomandate

Vizitator sales

Domeniul vanzarilor.

Daca ati sti ca cineva din colectivul vostru nu lucreaza cinstit, ca amageste sefii si cumparatorii, chiar daca lucreaza deja de 4ani, de 2ani e casiera superioara si sefii au mare incredere in ea, si-o considera "sfanta" ce ati face? Ati spune sefilor parerea, fara dovezi clare? Sau ati tacea?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Springrain

As spune.

Dar daca sunteti angajat nou, aveti in vedere ca puteti fi privit cu ochi rai, in schimb persoana data sa fie considerata si mai departe o "sfanta".

Daca ati avea dovezi clare, poate ar fi altceva. Cautati dovezi.

Partajează acest post

Link spre post
Танюсик

Dar ce camere nu sunt???

pe ele nu se inregistreaza ceea ce face casierita???

Partajează acest post

Link spre post
mamusika

As veni cu mici aluzii la ceea ce se face.

Sefii daca-s destepti vor analiza si vor veni singuri cu concluziile, Dvs. doar un pic i-ati ajutat.

Insa eu n-as tolera sa stiu ca linga mine activeaza o escroaca care duce de nas lumea si se crede cea mai desteapta.

Poate mai incercati sa vedeti printre altele ce cred si alti colegi despre asta sau daca in general stiu.

Unica: pina a vorbi ceva analizati mediul in care lucrati, daca merita sau nu, poate fata are pe cineva la spate si nu merita deloc sa incercati. Acum in zilele noastre sa faci asa ceva "singura" e cam riscantm, adica sa amagesti nu o zi doua ci ani de zile

Partajează acest post

Link spre post
geva

нет, споймается сама, а вы себе только хуже сделаете

Partajează acest post

Link spre post
neea

As spune.

Pentru ca persoana fura banii sefului.

E un jaf curat.

Partajează acest post

Link spre post
geva

зависть)

Editat de geva

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator sales

5ani am lucrat ca vanzatoare(la inceput consultant, apoi casiera, apoi si una si alta concomitent)in domeniul computerelor, aceeasi sefi, acelasi mediu.

Am ramas insarcinata, apoi am stat acasa cu copilul. De cateva luni am dat copilul la gradinita si am inceput sa ies din nou la servici pe jumatate de norma, ca consultant. Dar situatia s-a schimbat. Si colectivul s-a schimbat la propriu.

Deci, am observat ca fetele noi nu lucreaza cinstit. Dar cel mai mult m-a socat cand intr-o zi, in ajun de Anul Nou, facand calculele mele aparte, stiam ca seara trebuia sa fie o suma(in ziua respectiva am lucrat toata ziua), dar domnisoara cu care am lucrat- casiera(lucreaza aici de 4ani si e mai "superioara" decat mine) a dat o suma mult mai mica cu ~ 30%. Observasem de cateva ori ca nu dadea bonul de plata, sau in loc de 2000 batea prin casa doar 20,00, le zambea cumparatorilor si imediat ce ei se intorceau ea lua bonul de plata si-l arunca la urna si nu in cutiuta cu bonuri. M-am mirat si seara i-am dat de inteles ca eu ma asteptam la alta suma, iar ea s-a facut ca nu intelege despre ce vorbesc eu.

Acum stau si ma gandesc ce sa fac? Sa tac? Sau sa spun sefilor?

Ma gandesc sa nu intoarca totul impotriva mea. Ca la urma sa raman tot eu vinovata. Sau sa ma vorbeasca pe mine de rau, si sa raman eu fara serviciul de care acum am nevoie Videocamere nu sunt.

Am facut cred eu o greseala totusi. A doua zi mi-am exprimat pozitia si dubiile fata de alta lucratoare, pe care o cunosc de mult timp. Ba chiar facusem si o lista cu lucrurile concrete care se vandusera in ziua respectiva(10.000+4100(fotoliu)+1200+1800+1375+490+1190+900+...multe alte sume mai mici; si eu credeam ca suma totala va fi de ~ 25.000-27.000; iar casiera seara a dat doar 20.570. Dar ea doar a ramas surprinsa si nimic mai mult. Nu a comenat. Acum ma gandesc ca si ea procedeaza la fel.

in locul sefilor demult puneam camere, dar ei - cu increderea lor...

Partajează acest post

Link spre post
Vanylya

Eu ash scrie o scrisoare anonima,shi las sa verifice.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Sfatul meu e să nu vă implicați în lipsa dovezilor. Dacă aveți dreptate - ele fac escrocherii și oricum, mai devreme sau mai târziu se vor descoperi.

La voi nu se fac totaluri, inventarieri etc?

Nu poate să nu iasă la iveală minusul, nu?

Partajează acest post

Link spre post
zagaziulea

вы знаете, у моего мужа на работе такое тоже было. потом както случайно чтото прозрелось, муж вызывал каждую к себе в кабинет и ему одна из девочек намекнула что не всё так честно у них в коллективе и что это всё давно и спасибо ей огромное. как оказалось организатором сей авантюры таки была работница-родственница. и выгнать было невозможно, так как скандал был бы с родственниками, её просто подняли в должности, где доступа к финансам больше небыло, ей это какбы и льстило, но финансово не понравилось и она ушла. в это же время ужесточили полностью контроль. всё было сделано красиво и все по сей день работают кроме персоны Х, но условия работы поменялись и сейчас просто всё идет по бумагам. и появились камеры. ( хотя если честно, камеры в данном случае врядли помогут).

мой совет, конечно надо намекать или говорить, но не в коллективе а напрямую к высшим. можете просить конфиденциальность.

Partajează acest post

Link spre post
geva

если это сделать грамотно- то да, а так , сможете пострадать и еще виноватой остаться.

я думаю ничего не задумывайте и не стройте план как это сделать, отпустите ситуацию, а время когда сказать , намекнуть или как -то посодействовать , само придет в нужный момент.

для начала успокоиться , так как хуже сделаете и пока ничего не предпринимайте.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator xxxxx

а что вам даст то что вы скажете?? как это на вас отразится? наговаривать на человека без доказательств это клевета и я бы на вашем месте по думала дважды прежде чем лезть во всё это. если девочки давно работают по этой схеме значит не такие они глупые и только себе проблемы создадите в коллективе. ИМХО

П.С. лично для себя интересно ) неужели такая хорошая фирма что вы так переживаете за карман начальства?

Partajează acest post

Link spre post
PolyMoly

С моей точки зрения,просто так без доказательств лезть не стоит-знаю похожую ситуацию,так там виновник перекрутил все так,что виноватой оказалась та девушка,которая и рассказала,ей пришлось уйти.Если рассказывать,то надо иметь четкие доказательства.

П.С. лично для себя интересно ) неужели такая хорошая фирма что вы так переживаете за карман начальства?

Как-то коробит такое слышать-причем здесь карман начальства?просто не красиво так поступать по отношению к кому-либо

Partajează acest post

Link spre post
mamusika

Ma intreb de ce ati inceput a socoti in public sumele? De ce ati intrebat-o de ce asa suma mica i-a iesit la sfirsit de zi?

Aveti asa drept? Sunteti vreun supervizor? Sau pur si simplu?

Pentru ca daca nu, trebuia trebuia doar sa tineti minte cazul dat, sa fiti mai atenta pe viitor la asa cazuri si sa asteptati momentul potrivit de a spune.

Acum se primeste ca si colega dvs. stie care se vede ca la fel face. Acum ele vor fi pur si simplu mai atente in ceea ce fac.

Eu v-as recomanda pe viitor sa urmariti bine, daca continua nu comentati deloc aceasta, gen, va faceti moarta-n papusoi si foarte atent sa nu observe ele vorbiti cu conducerea. Insa cum am mai zis: aflati daca nu cumva are fata vreun spate. Daca n-are mergeti inainte.

Ma bucur ca exista asa persoane ca Dvs. care nu ramin indiferente la ceea ce se petrece.

Partajează acest post

Link spre post
zagaziulea

я добавлю, автор, всё зависит от вашего начальства- от его(её) темперамента и от его(её) человеческих факторов. если он вспыльчивый, скандальный, крикливый товарищ- то имеете все шансы получить по голове не только от коллектива но и от начальника- так как есть такие что от ярости забывают всё и вся и всех под одну гребенку. ну а если нормальный, адекватный, уравновешенный, а главное хороший начальник и вы цените не только условия и зарплату но и вы являетесь честным человеком то смело идите. он оценит то что вы сделали и правильно выкрутит ситуацию.

честно говоря я могу понять что воруется но в таких кол-твах как вы указали- это не может пройти бесследно...всё равно всё скрытное рано или поздно становится явью... что у вас за начальство раз за столько лет не обнаружили такие не побоюсь сказать аферы....? ладно там мало ли 100 лей раз в год- хотя и 10 бань это воровство, но по несколько тысяч в день!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
veroni4ca

Din ce ati scris, se creaza impresia ca aceasta este o schema de evitare a impozitelor, iar conducerea este la curent. Este imposibil ca un articol sa se vinda cu 2000 lei iar ca cash in contabilitate sa vina doar 20 lei si nimeni sa nu zica nimic, sau trebuie sa fie implicate si persoane din contabilitate. Eu consider ca daca o sa spuneti conducerii, acestia o sa creada ca prea multe vedeti si nu se stie ce reactie o sa aiba.

Partajează acest post

Link spre post
Kit

Мне странно как покупатели уходят без чеков и не смотрят в них... по идее особенно когда идет крупная покупка чек нужен как возможность вернуть/обменять товар в случае чего, сдать по гарантии.

Автору - будьте внимательны, ведь наверное сумма продаж отражается и на вашей зарплате? Начальство может быть в курсе, раз это годами отработанная схема... поэтому не бросайтесь словами. Прежде чем обвинять убедитесь, что правильно понимаете ситуацию.

Partajează acest post

Link spre post
PolyMoly

Este imposibil ca un articol sa se vinda cu 2000 lei iar ca cash in contabilitate sa vina doar 20 lei si nimeni sa nu zica nimic, sau trebuie sa fie implicate si persoane din contabilitate.

тоже хотела сказать,что тут что-то не понятно.насколько я знаю,в конце рабочего дня должны сдаваться отчеты по продаже,и вот тут уже должно быть расхождение-как предмет стоимостью в 2000 может быть пробит за 20 лей?и нормальный бухгалтер сразу должен это заметить.

И странно,что покупатели не просят чек.Как бы мне зазывно не улыбалась кассир,тратя такую сумму,хочется быть уверенной в обмене-возврате в случае чего.

Editat de kalyawa

Partajează acest post

Link spre post
mamusika

Aici e interesant una: sau o evitare a impozitelor sau pur si simplu furt.

Daca o evitare a impozitelor curind conducerea o sa va spuna cum sa "vindeti " corect si Dvs., daca nu e furt

Partajează acest post

Link spre post
lino4ka

мне как бухгалтеру прямо интересно стало, на каком свете там бухгалтерия... неужели не видят этого: не делают инвентаризацию, товарные отчеты не составляют... может быть бухгалтер в курсе этого? ... а по теме, честно говоря, не знаю как можно корректно уведомить владельцев о воровстве так, чтобы вы сами не попали под раздачу... хотя бывают предприниматели -пофигисты, им важно, чтоб определенную сумму выручки сдавали, а что при этом делают продавцы - им пофиг...

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Inca sa nu fie asta o unstructiune din partea sefilor, sa nu dea la toti bonuri de plata sau ceva smecherii cu indicarea sumelor mai mici...

Sincer, nu stiu ce sa va sfatui, dar stiind atitudinea multor persoane fata de asa lucruri si cum se "zbat" sa lucreze "cinstit" - am dubii ca plangerea dvs. va avea vreun efect.

Daca, totusi, sunteti convinsa ca sefii nu au habar de ce se petrece, ca cineva-i stoarce de bani (am dubii), puteti spune, scrie - doar in cazul cand aveti dovezi sigure (cum au scris si fetele mai sus).

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

по-моему начальство не просто в курсе, а и есть инициатор

поэтому и камер нет, не из доверия или из экономии, а чтобы доказательств не было

а не доверяют пока именно Вам, раз не ввели в курс дела

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

а не доверяют пока именно Вам, раз не ввели в курс дела

Da-da! Si mie asa imi pare...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator sales

1. Da, asta influentaza si salariul, % din vanzari de la o suma anumita. Se primeste ca eu lucrez si ma stradui ca sa fie mai multe vanzari, ca si salariul sa fie mai mare, iar ele pur si simplu au alta schema si nu retraiesc deloc pentru procente.

2. Sefii sunt oameni foarte cumsecade(2frati, 35ani si 45ani) omenosi, mereu premii, atentii din partea lor. Sunt in continuare sigura ca ei nu stiu nimic de asta, si considera ca persoanele superioare sunt cele mai cinstite.

3. Sunt cumparatori care nu doresc ca in bonul de plata sa fie indicat ce produse au cumparat, vor doar suma totala si atat, fara specificare. Inainte cand lucram, nu erau asa chestii. Acum , in schimb, ele dau bonul de plata fara specificare, iar apoi din baza de produse sterg (списывают товар). Este si sistema de reduceri de la anumite sume si aici iarasi smecherii: fetele bat suma fara specificare/sau n-o bat deloc, iar apoi o introduc cu reduceri

4. 80%din produse se scaneaza, iar 20%(от других поставщиков) nu se scaneaza si se vand prin sistema $., fara specificare in bonul de plata.

5. Sunt cumparatori permanenti, care vin permanent, si care nu au nevoie de bonuri de plata(atunci cand cumparatorul nu are nevoie 1-2 ori de bon, a treia oara nici nu i se mai da; iata ce am observat). Asta mai ales functioneaza la vinderea cartuselor pentru printere.

6. Nici eu nu stiu cum sa procedez, iata de ce am scris aici, ca sa aud pareri.

7. In colectiv sunt doar domnisoare, intre ele deseori apar conflicte, timp de 4ani multe fete au venit si au plecat, si principalul motiv era ca d-ra casiera superioara le gasea "defecte"(nu cunosc detalii) si stia cum sa le alunge si ce sa explice sefilor.

8. Nu e vorba de valuta moldoveneasca.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum