ilank

Chist Coloidal

Postări Recomandate

ilank

buna ziua domnul doctor! Recent am facut si eu un USG al glandei tiroide la care mi s-a depistat un mic chist coloidal de 4,7mm. E pentru prima oara cind ma confrunt cu asa ceva, respectiv n-am nici cea mai mica idee ce ar trebui sa fac mai departe! Tin sa mentionez ca sunt insarcinata. Medicul imagist mi-a zis ca trebuie sa beau iodomarin pe toata perioada sarcinii. Intrebarea mea este, cit de grava este prezenta acestui chist? Ce ar trebui sa fac in cazul meu, mai tre sa dau ceva analize, mi s-ar putea administra ceva tratamente acum in perioada de sarcina? Sau deja dupa nastere ar fi un moment mai potrivit pentru toate investigatiile?

Va multumesc anticipat!

Editat de ilank

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator endocrinolog

Здравствуйте!

Обнаруженная на УЗИ коллоидная киста не представляет никакой опасности, особенно, учитывая ее маленькие размеры.

Далее, в любом случае необходимы следующие исследования крови:

1)TSH

2)T4 free

3)anti-TPO

Все правильно, во время беременности необходим дополнительный прием калия йодида (йодомарин) в минимальной дозе 200 мкг/сут.

Partajează acest post

Link spre post
ilank

Здравствуйте!

Обнаруженная на УЗИ коллоидная киста не представляет никакой опасности, особенно, учитывая ее маленькие размеры.

Далее, в любом случае необходимы следующие исследования крови:

1)TSH

2)T4 free

3)anti-TPO

Все правильно, во время беременности необходим дополнительный прием калия йодида (йодомарин) в минимальной дозе 200 мкг/сут.

Va multumesc mult!!!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum