Vizitator lite

Sint Nervoasa Si Frustata

Postări Recomandate

Vizitator lite

Azi sint nervoasa si frustata, si uite azi cind mii mai greu ca niciodata imi vine mama la mine. Mamei ii place sa stam la vorba, sai povestesc cite ceva sami spuna si ea de problemele ei.

Insa cum sa fac sa joc rolul pina la capat pentru ca azi probleme prin care trec imi par tot mai grave daca sincer nu vreau sa mai traiesc. Iar daca incep discutia cu mama de problema mea incepe sa ma doara si mai tare capul si la urma se termina ca poate cuiva ii este mai rau ca la tine si istorioare care se termina cu happy end.

Mama este o persoana buna insa demulte ori nu isi stie locul si prea se intereseaza de unele lucruri care poate tin de mine si de sot.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator гость

Stimata autoare, cuiva ii este mai rau ca dumneavoastra. Cineva nu are posibilitatea sa vorbeasca cu mama.

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Azi, tinind cont de starea in care Va simtiti, poate mai bine sa luati rolul celui care asculta - lasa-ti mama sa Va vorbeasca, ascultati-o.

Editat de Barbi

Partajează acest post

Link spre post
Corina

Doamne, ce prostie...... Cit e de frumoasa viata!!!!! Mai ales cind ai o mama care indeplineste si rolul de prietena!!!! Odata s anu va para rau, ca din motivul depresiei nu v-ati comportat cum trebuie cu persoana care cel mai mult din viata va vrea binele!!!

ehhhhh, ce fleac, faceti un tornado, intr-un pahar cu apa )))

Partajează acest post

Link spre post
Roxolana

ce va face sa va simtiti asa?ce problema aveti,daca nu e secret?

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha

eu as da tot ca mama sa poata veni la mine. As vorbi cu ea ore in sir. Chiar si despre cele mai rusinoase secrete. Cine nu ar intelege si compatimi sau certa pe alocuri, numai mama.

Partajează acest post

Link spre post
Vikuleandra

Cu adevarat! imi pare foarte rau ca mama mea mea nu este deja cu mine.. pretuiti ce aveti!

Nu exista probleme mai grave decit cele de sanatate si decesul cuiva, restul e reparabil..

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Fetelor, foarte adevarat ziceti! Mama e una si trebuie stimata si iubita, dar!

Nu intodeauna mama poate privi obiectiv multe situatii. Mamele ca si alte persoane, au caracter diferit:)) Probabil, autoarea si cu sotul ei locuiesc impreuna cu parintii, iar in familia lor tanara poate apar careva conflicte sau nereguli care mai apoi se rezolva, dar mamele privesc astfel de certuri, neintelegeri ca ceva foarte grav si incearca sa-si impuna parerea, care nu este cea mai obiectiva (deseori:)). Sau incearca sa ischiteasca orice detaliu crezand ca sunt foarte importante ca sa poata cumva sa "ajute".

Nu cred ca autoarea nu-si iubeste mama. Mie imi pare ca la ea in famile nu e chiar totul stralucit si cand ai nevoie un pic sa mai chibzuiesti, sa aranjezi toate gandurile... hop! Si apare mama cu intrebari, poate uneori cu invinuiri ca cineva din ei ceva nu face corect s.a.m.d.

Autoare este epuizata din cauza problemelor si inca din cauza ca se straduie sa mascheze aceste probleme ca mama sa nu afle, ca sa nu-i provoace neliniste si retrairi in plus.

Draga autor, daca simtiti ca nu va este bine in plan moral, emotional - nu va jenati sa spuneti ca sunteti un pic obosita si ca vreti sa va relaxati in liniste. Credeti-ma, la inceput o sa va priveasca straniu, dar mai apoi se va obisnui. Fiecare om are nevoie de un pic de singuratate:)

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Acum am recitit mesajul si imi dau seama ca autoarea nu locuieste impreuna cu mama:))

Draga autor, dar ce problema va deranjeaza atat de mult ca tocmai apar asa ganduri?

Poate nu e asa de grav precum credeti?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator lite

Fericire ca intotdeauna aveti dreptate. Uneori recitesc mesajele dvs si imi pare ca trebuia sa lucrati ca psiholog deoarece parca am impresia ca cititi printre rindurile pe care le posteaza aici fetele.

Eu imi iubesc foarte mult mama si aici nici nu se discuta.

Pur si simplu problema este in mine.......trec printr-o perioada de dificultate cu probleme de sanatate. Am si stari depresive foarte mari care de multe ori incerc sa le maschez cind sint in impreuna cu parintii.

Deoarece eu stiu foarte bine ca mama ma iubeste incearca sa discute cu mine despre problema mea, ori sami povesteasca despre cunoscuti, serviciu etc. la care eu depinde de starea in care sint la moment reactionez diferit. De ex. daca am o stare cit de cit pozitiva sustin discutia, daca am starea de pesimism pe care o aveam ieri nu pot tine conversatie, tot ce se discuta o iau prea personal si se incep fara sa vreau discutii in contradictoriu.

Imi dau seama ca cel mai bine ca mama sa nu vada starea asta a mea, si mai bine pentru mine sa privesc ceva la TV ori sa fac ceva cemi place mie pentru relaxare.

Daca sincer nu stiu de ce am deschis tema dat, poate din simplu motiv ca vroiam doar sa ma descar, dar Doamne fereste cu nici un scop ca nu stiu sa o iubesc sau sa o pretuiesc pe mama mea.

Repet problema era doar in mine si cred ca doar Fericirea a inteles ca motivul era cum sa maschez problema mea ca sa nu o vada mama, pentru ca stiu ca si mama sufera cind ma vede in asa stari si incearcind poate sa fie alaturi de mine isi impune un oarecare punct de vedere.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Din cate inteleg, mama e comunicabila si poate asculta... Lite, nu ai incercat sa vorbesti cu mama foarte deschis la acest subiect? Si nu e neaparat sa-i deschizi total toate cartile si sa te dai in detalii, dar sa-i explici ca daca ea simte ca esti intro stare nu chiar - mai bine sa nu atingeti subiectele ce iti agreaveaza si mai mult starea data.

Am avut si eu astfel de stari, am rabdat o data, de doua ori si pe urma am vorbit foarte deschis ce si cum ma deranjeaza si cand se atingea subiectul dureros, eu foarte frumos rugam sa fie schimbata tema de discutii.

Si da, fetelor, vreau sa zic ca asa persoane ca autoarea, poate isi iubesc mamele chiar mai mult, pentru ca e foarte-foarte greu sa incerci sa protejezi mama si sa n-o faci sa retraiasca cand insasi starea ta morala e la pamant.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum