natutzik

Свинка У Беременных | Parotita Epidemica In Timpul Sarcinii

Postări Recomandate

natutzik

Salut! Cine s'a mai confruntat cu asa situatie dificila?

Sunt insarcinata in 7 saptamini, duminica am simtit cum mi se inflameaza glandele limfatice in jurul urechilor, nu ma durea, doar un mic discomfort. Noaptea spre luni s'a inflamat mai tare, dar nu mai mult de un centimetru in diametru in jurul partii de jos a urechii. Am vizitat ieri medicul Orl de la policlinica, in urechi si git e totul curat, nu e rosu, dar mi-a zis k are suspectii la parotita epidemica, asa k am mers la infectionist, dumnealui mi'a prescris sa fac un test serologic sa vedem daca intradevar e parotita. In noaptea asta iarasi s'a inflamat, deja cam de 2-3 cm in jurul partii de jos a urechii, plus la asta am avut febra 37,3 care se mentine si azi, ba chiar a crescut pina la 37,6. .. Stiu k dak e parotita e grav pu sarcina si asta ma nelinisteste....Daca scap de avort spontan pina la 12 sapt de sarcina, care e riscul ca bebeul sa aiba probleme de sanatate?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Нежность

Непонятно как-то. Вы уверены, что у вас опухли именно лимфоузлы? Паротит - это заболевание слюнных желез.

Partajează acest post

Link spre post
Гравицапа

Я бы посоветовала сдать на антитела и уже потом переживать. Может это вообще что-то другое...

Partajează acest post

Link spre post
Нежность

Вот что пишут "У беременных инфекция протекает легко и не отличается от течения у небеременных. При заболевании паротитом в 1 триместре беременности отмечен рост числа самопроизвольных прерываний в 2 раза. Диагноз ставится на основании клинических проявлений. Лечение – симптоматическое. Прерывание беременности не требуется."

http://www.biofon.ru/ill/parotit.html

Непонятно как-то. Вы уверены, что у вас опухли именно лимфоузлы? Паротит - это заболевание слюнных желез.

Вопрос снимаю, оказывается, при свинке лимфоузлы могут увеличиваться

Partajează acest post

Link spre post
Нежность

Я бы посоветовала сдать на антитела и уже потом переживать. Может это вообще что-то другое...

+100 Тем более, что свинка не так уж часто встречается

Partajează acest post

Link spre post
natutzik

Am dat deja la anticorpi, astept rezultatele pe vineri. Merci pu raspunsuri!

Partajează acest post

Link spre post
natutzik

Rezultatele au aratat k e oreion, dar deja ma simt mai bine, cred k am scapat cu o forma usoara( deoarece m'am molipsit de la fetita mea care a fost vaccinata de ROR, la un an) k febra max a fost 37,6. Medicul mi'a zis k teoretic exista un risc f mic k copilul sa fie cumva afectat, dar in practica nu s'a depistat niciun caz de afectiuni la copiii nascuti ai mamelor care au avut oreion in timpul sarcinii. Pericolul de avort spontan creste doar in zilele cind boala progreseaza( la mine a durat doar 4 zile, de obicei pina la 7-10 zile) dupa care pericolul scade odata cu disparitia simptomelor( febra, voma, diaree. Eu am avut doar febra) . Daca mai cunoasteti ceva referitor la aceasta tema, postati informatie, care ulterior poate fi utila si altora.

Partajează acest post

Link spre post
Гравицапа

Я вот знаю, что паротит может вызывать разве что самопроизвольный аборт на раннем сроке, а если этого не случилось, то и не особо опасен беременным, то есть не приводит к преждевременным родам и не повышает риска врожденных пороков у плода.

То есть, сильно переживать не нужно - если уже все хорошо, то и ладно :))) Дальше будет только лучше!

Partajează acest post

Link spre post
natutzik

Buna, m'am pus deja la evidenta la policlinica, medicul de familie mi'a recomandat consultul geneticianului, iar ginecologul m'a sfatuit sa fac si o investigatie care se cheama dublu test prenatal. Miine e ziua cea mare cind merg la Uzi la 12-13 sapt si vad ce noutati sunt, simbata deja merg sa fac dublu test prenatal si o sa revin cu info. Sper sa nu existe complicatii!

Partajează acest post

Link spre post
Гравицапа

Я уверена, что все будет хорошо :) А куда идете на 2-тест? Я советую сдавать в Синево, и цены адекватные, и делают хорошо.

Удачи!

Partajează acest post

Link spre post
natutzik

Я уверена, что все будет хорошо :) А куда идете на 2-тест? Я советую сдавать в Синево, и цены адекватные, и делают хорошо.

Удачи!

Azi si Cotorcea mi'a confirmat k crestem sanatosi, toti marcherii sunt in norma, dublu test merg la synevo sa'l fac, intradevar e mai ieftin si ma bucur sa aud k ofera si calitate. La synevo e 360 lei, cica trimit recolta de singe la Bucuresti, sau chiar in Germania, iar la CDG acelasi dublu test costa 850 lei! Diferenta e f mare! Si mi'a zis k posibil e baietel, dar sansele de a gresi sunt mari, eu n'o sa ma supar deloc dak va fi fetita))) principalu sanatos sa fie!

Partajează acest post

Link spre post
Гравицапа

Вот видите - все нормально :) Я рада, я Которче доверяю, сама только к нему ходила во 2-й половине беременности.

А тест, да, делают в Румынии, делают качественно. Только сегодня я разбирала 3-й тест, тоже у них сдавали. Распечатка результата там, конечно, да-а-а, на 2 листа, пришлось над ней подумать, я некоторых моментов той технологии даже и не знала, пришлось в и-нет лезть и читать, очень интересно. Но у девочки оказалось все хорошо и все риски минимальны.

Чего и вам желаю :)))

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum