RoxanaMarin

Igiena Urechilor

Postări Recomandate

RoxanaMarin

Buna ziua! Sfatuiti-ma va rog cum trebuie sa am grija de igiena urechilor. Am facut recent un tratament la ureche si medicul ORL mi-a zis sa ma feresc de apa ca sa nu patrunda in urechi. Si ca nu e bine sa spal urechile cu sapun, ca betisoarele nu sunt sterile s.a. In viteza am iesit de la medic si nu am intrebat atunci ce fac? Cum trebuie corect ingrijite urechile? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Losii Oleg

Buna ziua! Sfatuiti-ma va rog cum trebuie sa am grija de igiena urechilor. Am facut recent un tratament la ureche si medicul ORL mi-a zis sa ma feresc de apa ca sa nu patrunda in urechi. Si ca nu e bine sa spal urechile cu sapun, ca betisoarele nu sunt sterile s.a. In viteza am iesit de la medic si nu am intrebat atunci ce fac? Cum trebuie corect ingrijite urechile? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Respectati recomandarile medicului. Urechea nu trebuie spalata in adinc. Apa nu trebuie sa patrunda pana la timpan. Igiena cuprinde doar stergerea urechiusei pana unde ajunge degetul. Puteti utiliza betisoarele dar doar pana la partea vizibila a conductului auditiv extern.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum