Vizitator lilia

Am Nevoie De Sfaturi

Postări Recomandate

Vizitator lilia

De unde sa incep/?

Am lucrat multi ani cu sotul peste hotare, am economisit, am strans bani si acum am decis sa cumparam ceva al nostru- un apartament in MD. Pana acum cand veneam in tara locuiam la rude/parinti.

Sunt insarcinata. 18saptamani. Eu am 26ani, sotul-29.

Ne gandeam la un apartament cu 1 odaie, sau la unul cu 2 odai dar mai micut in sectorul Botanica, etajul 2-3-4.Constructii finisate. Nu vrem in credit si nici in cladiri noi. Dar ori mie mi se pare, ori in ultima perioada imobilele s-au scumpit?

Rudele ne bat la cap sa mai imprumutam bani, sa mai strangem si sa luam un apartament cu 2 odai mai mare.

Am scris aici, pentru ca vreau sa aud si pareri straine, nu doar a rudelor noastre:

-cand e mai bine de procurat? in ce perioada a anului? sau preturile nu depind de asta?

-iar e criza-n tara sau ce? sau doar mie mi se pare ca s-a scumpit totul?

-eu am obosit sa locuiesc pe la altii, vreau sa traiesc la casa mea deja, dar daca e nevoie de asteptat pana la vara-toamna = o voi face.

Nu stiu ce sa fac. Cautam, cautam, mergem si vedem diferite variante; dar peste tot preturile imi pare marite si chiar exagerate

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corina

Eu sunt la fel de parerea ca minim 2 camere...noi acum stam la gazda in ap cu o camera, fetita creste...si nici o viata personala )))))) Noi la fel vom dori in primavara sa ne luam, si la fel minim 2 camere(mai vreau un copil, dar mai tirziu) ))) Ne imprumutam, dar in schimb vom avea ceva al nostru

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

De unde sa incep/?

Am lucrat multi ani cu sotul peste hotare, am economisit, am strans bani si acum am decis sa cumparam ceva al nostru- un apartament in MD. Pana acum cand veneam in tara locuiam la rude/parinti.

Sunt insarcinata. 18saptamani. Eu am 26ani, sotul-29.

Ne gandeam la un apartament cu 1 odaie, sau la unul cu 2 odai dar mai micut in sectorul Botanica, etajul 2-3-4.Constructii finisate. Nu vrem in credit si nici in cladiri noi. Dar ori mie mi se pare, ori in ultima perioada imobilele s-au scumpit?

Rudele ne bat la cap sa mai imprumutam bani, sa mai strangem si sa luam un apartament cu 2 odai mai mare.

Am scris aici, pentru ca vreau sa aud si pareri straine, nu doar a rudelor noastre:

-cand e mai bine de procurat? in ce perioada a anului? sau preturile nu depind de asta?

-iar e criza-n tara sau ce? sau doar mie mi se pare ca s-a scumpit totul?

-eu am obosit sa locuiesc pe la altii, vreau sa traiesc la casa mea deja, dar daca e nevoie de asteptat pana la vara-toamna = o voi face.

Nu stiu ce sa fac. Cautam, cautam, mergem si vedem diferite variante; dar peste tot preturile imi pare marite si chiar exagerate

De ce nu vreti sa investiti in constructie, va iese mai ieften si cu siguranta pentru doua odai?

Apartamentele de miina a doua sunt mai scumpe si cu suma ce o achitati pentru un apartament cu o odaie puteti procura cu doua, dar in cladire noua.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator lilia

De ce nu vreti sa investiti in constructie, va iese mai ieften si cu siguranta pentru doua odai?

Apartamentele de miina a doua sunt mai scumpe si cu suma ce o achitati pentru un apartament cu o odaie puteti procura cu doua, dar in cladire noua.

Cand ma gandesc cate trebuiesc intr-un apartament nou- ma ia teama. Cu toate ca sotul tot e de parerea sa luam varianta alba.

Mai tare ma intereseaza perioada: cand e mai bine de procurat- iarna, vara, toamna?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator alla

Cu sotul am fost si noi o perioada peste hotare, dar am investit intr-un apartament cu 2 camere constructie noua. Cei drept am facut si reparatie dar nu ne pare rau. Cind ma duc prin vizita la cunostinte ce traiesc in case vechi in vine sami pun minele in cap. Si la urma urmei daca veti cumpara apartament in cladire veche, orisicum trebuie sa investiti dar pe linga aceasta si de stricat o gramada. Plus la aceasta acolo este totul vechi, incepind cu canalizarea..........astfel eu cred ca casele vechi siau trait timpul lor......dar voi sinteti tineri si daca va ginditi pe viitor sa ramineti in MD nu are rost.......ce tine de o camera sau 2 sint pentru 2......copilul nu ramine totdeauna copil si la virsta de 4 ani incepe sa intelega cite ceva.......ce viata personala veti avea.......iar preturile cei drept ustura foarte tare la MD........mie si acuma dupa 2 ani decind sintem in MD ma mir de cita prostie e aici........ in fine ce vreu sa spun acestea sint preturile si nu ai cei face.......daca veti astepta si pina la vara/ toamna mai ieftine nu are sa fie.....stiu asta pentru ca am urmarit 6 ani de zile preturile.....asta e......

Partajează acest post

Link spre post
tasham

eu una as investi in 2 odai in case de cotilet cu 5 etaje nu mai vechi de 15 ani. asa am si facut - de la inceput am luat o odaie, pe urma am mai strins si am luat cu 3. toate casele au fost seria 102 de cotilet si calde - suntem foarte multumiti atit de garsoniera, cit si de cel cu 3 odai - e cald si bine, vecinii nu se aud. am facut replanificarea asa cum ne-a placut si toata santehnica am schimbat-o - nu-mi dau apartamentul nici pe 10 odai in "novostroi". cidn cautam casa am incercat si pe la astea de tip nou - intrebam peste tot ce fel de material e utilizat. taticul meu lucreaza in constructie si noi il rugam sa verifice dupa carte ce fel de materiale s-au utilizat - asa ca el isi punea minele in cap - materialele erau mult sub nivelul caitatii acceptate - daca vine vre-un cutremur e jale :girl_impossible: avem cumatri care au luat in novostroi si regreta tare - da, metrajul este mare , dar vara se coc de caldura , iar iarna indura frig (fac economii ca e greu sa incalzesti atitia metri, sau se muta toti calare intr-o odaie pina vine primavara)- nemaivorbind de acustica (poti auzi cum se p*rtie vecinii) :blush: , nemaivorbind de sex sau sfada :girl_crazy: . am fost exact in situatia dvs. si asta o fost solutia care am gasit-o noi, sper sa va ajute cu ceva.

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Eu tot as investi in apartament cu 2 odai , varianta alba .

Dar faza cu sarcina e serioasa , nu as vrea sa traiesc la rude cu copil mic . Cind bebeul nu doarme noaptea si cind nu va simtiti nici dvs prea bine . In casa cuiva eu nu ma pot relaxa , sa ma intind , sa dorm , sau pur si simplu sa umblu in pijama toata ziua .

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator lilia

Fetelor va multumesc enorm pentru sfaturi. Chiar as mai asculta / citi mai multe opinii pro si contra "в новострой" sau "in casele finisate de 10-15ani".

Lesta, tie un multumesc aparte pentru link si sfaturi!!!

In februarie expira termenul banilor in banca, asa ca pana atunci cautam, poate gasim varianta potrivita. Vrem totusi in oras, serviciul si alte circumstante...

Partajează acest post

Link spre post
radazavas

Я о своем опыте.

Буквально пару недель назад я продала свою маленькую квартиру и купила 3-комнатную. Что Вам сказать... Цены реально поднялись, выбор маленький, искала долго, рассматривала вариант новостроя... но от него отказалась, потому что красоту я наведу и во вторичном жилье, а вопрос качества постройки первичен. Моя свекровь проработала всю жизнь технологом в строительной отрасли, так что по поводу новостроев много может сказать... ))

Совет: берите хорошую квартиру на вторичном рынке жилья, желательно побольше, чтобы не было тесно с малышом, и самое главное - если внимательно отслеживать свежие объявления, можно найти квартиры срочной продажи по хорошей цене. Удачи.

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

Теперь я расскажу свой опыт:

Данным вопросом занималась около трех лет, и вот не повезло мне найти хорошую кв. срочной продажи и по хорошей цене и поэтому не верю, что просто листая газеты и просматривая инет можно найти такую :(

Цены на квартиры вообще разные при разные!

За те деньги, что у меня были я бы не смогла купить однокомнатную квартиру, даже самую маленькую, только разве, что малосемейку и то не в самом хорошем районе:(

Я купила 1-ю в новострое, 45 м2, белый вариант и в сданном доме. Кв. не в пригороде!!! Район хороший!

Partajează acest post

Link spre post
goldenlady

Ce tine de blocurile noi sint de acord cu unele pareri ca sint construite cu materiale de proasta calitate. Insa sint si unele destul de bune, insa cei drept costa mai scump. Cind am procurat apartartamentul multi din cunoscuti ziceau ca se putea si mai ieftin, ca prea mult platim pe m2, ca cu banii care am procurat noi m2 ei au cumparat mai multi m2, ca au mai multe balcoane, ca in Chisinau sint o gramada de casa noi mult mai ieftine, ca ei au gasit ceva mai accesibil si le face tot acele lucrari ca si in blocul nostru. In fine o gramada. Incepuse sami fie rau la gindul ca ne trebuia “talanca la git”.

Timpul insa a trecut si pe toate lia pus la locul lor. Avem deja ceva timp de cind traim la casa noastra. Iar toti cunoscutii nici pina in ziua de azi nu au primit apartamentul. Si tot sint cu sperantele ca poate anul care vine se va schimba ceva. Iar acei care traiesc in casa noua se vede ca in constructive sint multe neajunsuri.

Dvs Draga Autoare ascultati sfaturile dar faceti asa cum credeti ca este pentru binele dvs. Poate nu am dreptate la moment, insa cred ca la MD nu tot cei scump e bun si deasemenea nu tot cei ieftin e facut la soveste. Daca gasiti totusi ceva ieftin, nu va grabiti sa achitati, mai analizati pentru ca aici oamenii mint si o fac cu scopul de a se debarasa de ceva.

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

Ce tine de blocurile noi sint de acord cu unele pareri ca sint construite cu materiale de proasta calitate. Insa sint si unele destul de bune, insa cei drept costa mai scump. Cind am procurat apartartamentul multi din cunoscuti ziceau ca se putea si mai ieftin, ca prea mult platim pe m2, ca cu banii care am procurat noi m2 ei au cumparat mai multi m2, ca au mai multe balcoane, ca in Chisinau sint o gramada de casa noi mult mai ieftine, ca ei au gasit ceva mai accesibil si le face tot acele lucrari ca si in blocul nostru. In fine o gramada. Incepuse sami fie rau la gindul ca ne trebuia “talanca la git”.

Timpul insa a trecut si pe toate lia pus la locul lor. Avem deja ceva timp de cind traim la casa noastra. Iar toti cunoscutii nici pina in ziua de azi nu au primit apartamentul. Si tot sint cu sperantele ca poate anul care vine se va schimba ceva. Iar acei care traiesc in casa noua se vede ca in constructive sint multe neajunsuri.

Dvs Draga Autoare ascultati sfaturile dar faceti asa cum credeti ca este pentru binele dvs. Poate nu am dreptate la moment, insa cred ca la MD nu tot cei scump e bun si deasemenea nu tot cei ieftin e facut la soveste. Daca gasiti totusi ceva ieftin, nu va grabiti sa achitati, mai analizati pentru ca aici oamenii mint si o fac cu scopul de a se debarasa de ceva.

+1

Scrieti cu srift mai mare, citibil :yes::curtsey:

Editat de Lori2016

Partajează acest post

Link spre post
Roca

buna...

draga autoare...

asha cum s-a mai spus, eu doar imi expun parerea, pentru ca intr-o oarecare masura sunt in situatia voastra, adica imi doresc mult un locushor al mei si fac tot posibilul sa-l am...dar deja de citeva luni bune urmaresc ofertele de vinzare...

dvs trebuie mai intii de toate sa ve decideti ce vreti anume...

eu de exemplu foarte mult m-am gindit 2 sau 3, cu o camera am exclus din start, in viitor vreau sa mai am copii, vreau sa primesc oaspeti pe care sa-i am unde adaposti fara careva incomoditati pentru mine....

2 camere in raport cu 3 camere este mai scump

pentru mine am decis ca nu cumpar in case noi din urmatoarele motive;

1. fratele meu lucreaza in domeniul constrcutiilor peste hotarele tsarii mai bine de 10 ani, si doar din interes am fost si am vazut citeva variante...si-a pus miinile in cap de calitatea construciilor, da, spatiu este, planificare libera dar - sistemul de canalizare shubred, probleme cu conectarea la conducta de gaz, conducta de apa, contract cu energia electrica, in majoritatea cazurilor asta se face daca mai mult de 50 de procente deja locuiesc acolo, - in majoritatea cazurilor companiile de constrctii au probleme maaaaaaari financiare, nu pot achita creditele la banic pentru constrctia casei respective care este ipotecata...si ain acest caz riscati ca sa mergeti in judecata sa demonstrati dre dvs de proprietate asupra apartamentului, atunci cind casa intreaga este ipotecata....

- preturile exagerate, din simplu motiv ca suprafata apartamentelor este mare...un aparatament cu 3 camere, seria 143, fara reparatie sau reparatie cosmetica este de la 50 pina la 56 de mii iar i case noi incepind cu 60 mii...

eu de exemplu sunt ferm hotarita in ce sector al orasului sa-mi cumpar apartament....legat de mai multe chestii, chiar daca un asemenea apartament in alt sector este cu 5,6 mii mai ieftin...

deocamdata asta este....

ah da...tin sa mentionez ca apartamentul in care locuiesc la moment cu mama, l-am procurat cautind 6 luni si tot am scapat din vedere lumina naturala....oricum, trebuie sa luati mai multe nuante in vedere...

planificarea e foarte buna, amplasarea excelenta pur si simplu, unicul minul lumina naturala este foooaarte putina...;-(((

nu in ultimul rind atrageti atentia la vecini (alcoolici, scandalagii), cit de curata este scara blocului, in sezonul rece puteti vedea cum se incalzeshte...daca nu este mucegai.... asta un plus in favoarea apartamentelor in case mai vechi...

in casele noi nu stiti ce cumparati....totusi exista un risc...

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

buna...

draga autoare...

asha cum s-a mai spus, eu doar imi expun parerea, pentru ca intr-o oarecare masura sunt in situatia voastra, adica imi doresc mult un locushor al mei si fac tot posibilul sa-l am...dar deja de citeva luni bune urmaresc ofertele de vinzare...

dvs trebuie mai intii de toate sa ve decideti ce vreti anume...

eu de exemplu foarte mult m-am gindit 2 sau 3, cu o camera am exclus din start, in viitor vreau sa mai am copii, vreau sa primesc oaspeti pe care sa-i am unde adaposti fara careva incomoditati pentru mine....

2 camere in raport cu 3 camere este mai scump

pentru mine am decis ca nu cumpar in case noi din urmatoarele motive;

1. fratele meu lucreaza in domeniul constrcutiilor peste hotarele tsarii mai bine de 10 ani, si doar din interes am fost si am vazut citeva variante...si-a pus miinile in cap de calitatea construciilor, da, spatiu este, planificare libera dar - sistemul de canalizare shubred, probleme cu conectarea la conducta de gaz, conducta de apa, contract cu energia electrica, in majoritatea cazurilor asta se face daca mai mult de 50 de procente deja locuiesc acolo, - in majoritatea cazurilor companiile de constrctii au probleme maaaaaaari financiare, nu pot achita creditele la banic pentru constrctia casei respective care este ipotecata...si ain acest caz riscati ca sa mergeti in judecata sa demonstrati dre dvs de proprietate asupra apartamentului, atunci cind casa intreaga este ipotecata....

- preturile exagerate, din simplu motiv ca suprafata apartamentelor este mare...un aparatament cu 3 camere, seria 143, fara reparatie sau reparatie cosmetica este de la 50 pina la 56 de mii iar i case noi incepind cu 60 mii...

eu de exemplu sunt ferm hotarita in ce sector al orasului sa-mi cumpar apartament....legat de mai multe chestii, chiar daca un asemenea apartament in alt sector este cu 5,6 mii mai ieftin...

deocamdata asta este....

ah da...tin sa mentionez ca apartamentul in care locuiesc la moment cu mama, l-am procurat cautind 6 luni si tot am scapat din vedere lumina naturala....oricum, trebuie sa luati mai multe nuante in vedere...

planificarea e foarte buna, amplasarea excelenta pur si simplu, unicul minul lumina naturala este foooaarte putina...;-(((

nu in ultimul rind atrageti atentia la vecini (alcoolici, scandalagii), cit de curata este scara blocului, in sezonul rece puteti vedea cum se incalzeshte...daca nu este mucegai.... asta un plus in favoarea apartamentelor in case mai vechi...

in casele noi nu stiti ce cumparati....totusi exista un risc...

Rodica, imi permiteti sa nu fiu de acord cu cele expuse de D-ra, dar nu tot este asa de rau in constructiile noi si credetima ca si apartamentile de miina a doua nu sunt toate construite la un nivel inalt.

In anii 80 niste cunoscuti de-ai parintilor mei, au primit apartament cu tot cu reparatie, cu tapete, asa se dadea in exploatare ap-le pe atunci.

Au intrat in iarna, in odaie sufla vintul: De unde, mai draga, ca ferestrile sunt incleiate?!

Au iceput cercetarile, si ce credeti de dupa dulap, in colt dau jos tapetile........ s-a depistat o gaura de 10 cm, de sus pina jos :crazy::smoke:

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

качество строительства сейчас очень низкое, все инстанции покупаются. бетон заливается самый дешевый, экономят на всем, никто не думает о последствиях. и это не мои слова, а людей, причастных к строительству и проектированию.

в проекте, например, предусмотрен бетон одной марки, а на деле заливают совсем другой. и это лишь один пример

Lori2016 однако же сов. постройки выдержали землетрясение. а вот как поведет себя новострой, не дай бог, будет сильное землетрясение, не может предугадать ни один специалист. по бумаге - должен выдержать. но учитывая, что строят далеко не по нормам и не в соответствии с проектами, это очень большой вопрос.

То, что новострои еще не прошли проверку землетрясением, к сожалению, эта правда:((( не, дай бог, нам завтра эту проверку пройти

Partajează acest post

Link spre post
Roca

Rodica, imi permiteti sa nu fiu de acord cu cele expuse de D-ra, dar nu tot este asa de rau in constructiile noi si credetima ca si apartamentile de miina a doua nu sunt toate construite la un nivel inalt.

In anii 80 niste cunoscuti de-ai parintilor mei, au primit apartament cu tot cu reparatie, cu tapete, asa se dadea in exploatare ap-le pe atunci.

Au intrat in iarna, in odaie sufla vintul: De unde, mai draga, ca ferestrile sunt incleiate?!

Au iceput cercetarile, si ce credeti de dupa dulap, in colt dau jos tapetile........ s-a depistat o gaura de 10 cm, de sus pina jos :crazy::smoke:

Lori...eu am mentionat, eu doar mi-am expus parerea si concluziile proprii...eu nu am spus ca "toate" casele noi sunt construite prost si, la fel n-am spus ca toate casele vechi sunt bune....

eu am enumerat citeva + si - in ambele variante, eu concluzia pentru mine personal mi-a facut-o...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum