Adrenalinn

Ce Sa Facem? Ne Asteptam La Cel Mai Rau. Sfaturi Va Rog.

Postări Recomandate

Adrenalinn

Salutare tututror, nu m-am gindit niciodata ca o sa ajung sa cer sfatul cuiva pe aceasta tema, dar cred ca e nevoie. Nici nu stiu de la ce sa incep, dar cred ca o sa incep de la ce e mai important. Acum o saptamina pe 12.12.12 eu si cu prietena mea am avut prima relatie sexuala, si eu si ea, amindoi avem 18 ani si totul a fost foarte spontan in ziua aia, noi nu am planuit deloc ca sa facem dragoste anume in asa zi sau nush mai ce, totul a fost din dragoste. De la inceput, cind noi eram deja gata am pus prezervativul si totul a fost ft bine la amindoi, dar dupa ceva timp noi ne-am excitat si am vrut sa mai facem asta inca odata, insa a 2 oara am facuto fara prezervativ, dar nu am terminat in ea. Problema e ca de vreo 3 zile ea imi spune ca tot o doare capul cam des, aseara a inceput sa plinga de teama ca totusi ea sa nu fie insarcinata, eu abia de am linistito. Ea spune ca altceva nimic straniu in afara de asta ca ultimul timp are pofta de ceva sarat, si o doare capul cam des. Eu incerc sa o sustin cum pot, noi ne asteptam la cel mai rau, ea spune ca va face test peste o saptamina, dar eu cred ca deja se poate de incercat si acum. Spuneti-mi va rog ce se poate de facut acum? Ce sa facem daca se adevereste totul? In cel mai rau caz eu cred ca as vrea totusi sa pastram copilul, dar cum de explicat asta la parinti, totusi e prea devreme. Ce sa facem? Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corina

))))) Ma amuza putin.... scuzati )))) Taaaak, incepem..cu inceputul

In primul rind, daca nu doriti un bebelus...nu faceti fara "siguranta"!!!!! Chiar daca va pare ca detineti control asupra situatiei...

In al 2 rind, se prea poate ca domnisoara sa nu fie insarcinata, pentru ca cind se intimpla prima oara, in organism se produc foarte mari schimbari , mai mult la nivel hormonal!!! Capul o doare ca se gindeste prea mult la "asta", si vrea sarat pentru ca e in panica ))))))

Calmati-va si PROTEJATI-VA!!!!!!! ))))

Partajează acest post

Link spre post
Adrenalinn

))))) Ma amuza putin.... scuzati )))) Taaaak, incepem..cu inceputul

In primul rind, daca nu doriti un bebelus...nu faceti fara "siguranta"!!!!! Chiar daca va pare ca detineti control asupra situatiei...

In al 2 rind, se prea poate ca domnisoara sa nu fie insarcinata, pentru ca cind se intimpla prima oara, in organism se produc foarte mari schimbari , mai mult la nivel hormonal!!! Capul o doare ca se gindeste prea mult la "asta", si vrea sarat pentru ca e in panica ))))))

Calmati-va si PROTEJATI-VA!!!!!!! ))))

Speram sa fie asa, si nu ca nu il dorim, noi am vorbit pe tema, noi am vrea, dar mai sunt si parinti treb si la ei de gindit, si plus la asta mai avem un pic de invatat, Ce tine de dragoste suntem siguri in noi, ne iubim foarte tare :)....si cind totusi se poate de facut testul? de unde se poate de procurat, cam cit costa el?

Partajează acest post

Link spre post
Corina

testul de sarcina se cumpara in farmacii, puteti lua oricare, ele arata toate aproximativ la fel, coosta cel mai ieftin vreo 5-6 lei, dintre cele mai scumpe la vreo 50 lei...il puteti verifica dupa prima zi de retinere a CM

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

In primul rand, trebuie sa va protejati, acum sunt o sumedenie de metode de contraceptie, iar medicul o sa va consulte si voi veti decide ce metoda sa utilizati. Tot medicul o sa va zica cum sa procedati, ce medicamente sa luati in cazul unei ejaculari in interior sau unui act neprotejat.

Mai consultati ambii netul, acum sunt informatii de ajuns si de ramas privitor, relatiile sexuale, sarcina s.a.

Iar poftele... poftele nu apar asa de devreme:))

Calmati-va si duceti-va la o consultatie la medic.

Partajează acest post

Link spre post
Adrenalinn

testul de sarcina se cumpara in farmacii, puteti lua oricare, ele arata toate aproximativ la fel, coosta cel mai ieftin vreo 5-6 lei, dintre cele mai scumpe la vreo 50 lei...il puteti verifica dupa prima zi de retinere a CM

Ce-i aia CM? poate suna amuzant iarasi dar nu stiu termenii pe prescurtat :D

Partajează acest post

Link spre post
Corina

Ciclul Menstrual ;)

Partajează acest post

Link spre post
Adrenalinn

Mai consultati ambii netul, acum sunt informatii de ajuns si de ramas privitor, relatiile sexuale, sarcina s.a.

De aia si am decis sa ma adresez aici, in alta parte chiar nustiu unde.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

De aia si am decis sa ma adresez aici, in alta parte chiar nustiu unde.

uite, ca sa intelegi ce am avut in vedere:

Deschizi Google si scrii "Ciclu menstrual" "Sarcina" si alte cuvinte cheie care te intereseaza, o sa vezi cata informatie vei gasi si cat de detaliat va fi totul explicat, incepand cu cate zile dureaza un ciclu, ce-i acela ciclu menstrual, ce inseamna ovulatie, cand sunt perioadele cele mai fertile, care sunt simptomele sarcinii, cand poti face testul, tremestrele sarcinii, cum se dezvolta copilul, nasterea si muuulte alte informatii utile.

Special p-u aceasta tema, nimeni nu va rspunde, pentru ca pe acest forum sunt o sumedenie teme de acest gen, doar ca, ele se afla in rubrica sau compartimentul potrivit. Vezi mai sus.

Partajează acest post

Link spre post
Adrenalinn

uite, ca sa intelegi ce am avut in vedere:

Deschizi Google si scrii "Ciclu menstrual" "Sarcina" si alte cuvinte cheie care te intereseaza, o sa vezi cata informatie vei gasi si cat de detaliat va fi totul explicat, incepand cu cate zile dureaza un ciclu, ce-i acela ciclu menstrual, ce inseamna ovulatie, cand sunt perioadele cele mai fertile, care sunt simptomele sarcinii, cand poti face testul, tremestrele sarcinii, cum se dezvolta copilul, nasterea si muuulte alte informatii utile.

Special p-u aceasta tema, nimeni nu va rspunde, pentru ca pe acest forum sunt o sumedenie teme de acest gen, doar ca, ele se afla in rubrica sau compartimentul potrivit. Vezi mai sus.

Multumesc mult...va mai scriu dupa ce aflam pina la urma ce si cum...

Partajează acest post

Link spre post
Adrenalinn

Din pacate iarasi a trebuit sa revin aici, astazi cind vorbeam cu ea si mi-a spus ca se simte aiurea si are un pic greturi, cum credeti, acum e precis de la asta? Daca da, spunetimi de la ce sa incepem acum, ce sa facem mai departe? Ea nu vrea sa cerem sfatul cuiva, spune ca ne vom descurca singuri, dar nu sunt increzut in asta....astept raspunsuri, ms anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Duceti-va mai copii la o farmacie si luati test de sarcina. Daca veti umbla cu ghicitul va fi mai usor? In orice farmacie, testele sunt 11-12 lei.

Partajează acest post

Link spre post
Roca

faceti acum un test...ca sa va calmati...

apoi in zilele de ciclu menstrual, mai bine zis, daca se retine citeva zile...mai faceti unul...

cititi instructiunile cum se face un test de sarcina....

succese...

si protejati-va!!! pina la actul in sine...iar daca se mai intimpla exista si contraceptive dupa actul sexual in sine....

cititi mai mult pe net despre metodele de contraceptie....

eeeeeh.... nu ati avut voi parte de educatie sexuala din partea parintilor....

Partajează acest post

Link spre post
delia

Se simte rau pentru ca e axata pe situatia data si i se nazar deja fel de fel de simptome care la sigur nu exista. Nu cred ca prietena dv-stra e insarcinata, are greturi si dureri de cap pe fon nervos doar. Intrebati-o pe ce data a avut ultimul ciclu menstrual, cand a inceput, e posibil sa nu fi fost in perioada fertila. Pe viitor folositi metode de contraceptie sigure.

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Si chiar daca se adevereste, atunci cresteti copilul si bucurati-va de viata, un copil nu inseamna sfirsitul vietiisi a lumii, din contra o sa va apropie si mai mult, drept ca si responsabilitatea creste.

Partajează acest post

Link spre post
Adrenalinn

Si chiar daca se adevereste, atunci cresteti copilul si bucurati-va de viata, un copil nu inseamna sfirsitul vietiisi a lumii, din contra o sa va apropie si mai mult, drept ca si responsabilitatea creste.

De ar depinde totul de noi, l-am creste si ne-am bucura de viata, dar cum de explicat asta parintilor?

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

:girl_wacko: cam devreme pentru test de sarcina, chiar daca o fi sa fie ea, nu va arata testul, doar a trecut abia o saptamina de la 'sexuiala' voastra, mai!

Nu mai apar greturile celea chiar la o saptamina dupa sex...

p.s. parintilor oricum va trebui sa le spuneti, daca se adevereste mai tirziu ceva.

Partajează acest post

Link spre post
Adrenalinn

p.s. parintilor oricum va trebui sa le spuneti, daca se adevereste mai tirziu ceva.

hmmm, de ce?? noi de asta ne facem cel mai mult griji, cum vor primi ei informatia asta pe cind ei stiau ca noi pursisimplu ne iubim, ne intilnim si pursisimplu niesim la o primblare?

Editat de RaduBotnari

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

cum de ce?!

zic daca se adevereste sarcina !

ca daca e ok, fara surprize, apoi stiut lucru ca nu mai spuneti nimic :)))

Partajează acest post

Link spre post
Adrenalinn

cum de ce?!

zic daca se adevereste sarcina !

ca daca e ok, fara surprize, apoi stiut lucru ca nu mai spuneti nimic :)))

noi shi asa si asa nu vrem sa spunem nimanui, doar am scris mai sus

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

noi shi asa si asa nu vrem sa spunem nimanui, doar am scris mai sus

Nu cred ca e insarcinata domnita, dar totusi daca da, cum crezi ca veti ascunde de la parinti, lumea ce va inconjoara, cind va creste burta:)

Intreabo cind a avut ultimul CM?

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

Tema e cam absurda...nimanui nimic nu spunem, etc...exact copii mici cu putza mare!(sorry de mesaj direct)

daca sunteti responsabili, apoi nu bagati capul in nisip, dar asumati-va responsabilitate ceea ce evident nu se face fara a pune la curent parintii .........dar daca nu aveti de gind sa pastrati sarcina (care ma indoiesc ca este), apoi ce sfaturi mai cereti aici?!

p.s. nici nustiu de ce pierd timp sa citesc tema :poka1:

Partajează acest post

Link spre post
Adrenalinn

Va multumesc mult ptr sfaturi "Emerald" , dar intelegetima si pe mine, sa fi fost numai alegerea noastra noi am lasa totul asa cum este, mie-e un pic frica sa-i spun ei despre asta ca eu as vrea sa lasam totul chiar daca se adevereste si nu vreau sa intrerupem sarcina, dar cum sa le explicam asta parintilor? Nu cred ca o sa ne poata intelege, poate suna amuzant ptr cineva dar asa cum e amuzant sau nu, e greu de facut acum o alegere.

Ultimul CM la avut pe 24....

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Daca ultimul CM a fost pe 24 noiembrie si voi ati avut actul pe 12 decembrie . Atunci e foarte posibil ca ea sa fi ramas insarcinata pentru ca actul s-a produs in zilele fertile . Cumparati un test de sarcina , dar cel mai bine adresati-va un unui medic . In privinta parintilor , nu cred ca e atit de grava problema . Au fost si ei tineri si cel mai probabil ca o sa va inteleaga , sustina .

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Tema e cam absurda...nimanui nimic nu spunem, etc...exact copii mici cu putza mare!(sorry de mesaj direct)

daca sunteti responsabili, apoi nu bagati capul in nisip, dar asumati-va responsabilitate ceea ce evident nu se face fara a pune la curent parintii .........dar daca nu aveti de gind sa pastrati sarcina (care ma indoiesc ca este), apoi ce sfaturi mai cereti aici?!

p.s. nici nustiu de ce pierd timp sa citesc tema :poka1:

Nu inteleg de ce ii sariti in cap baiatului si inca intr-un mod asa de putin crestin sa zicem (ca e putin spus). Daca este intr-adevar asa cum scrie el, eu tin sa-l felicit ca a avut curajul si dorinta de a cere o recomandare, ca isi face griji pentru iubita lui si nu in ultimul rind ca este gata sa accepte sarcina si sa pastreze copilul, asa cum a scris mai sus (probabil ar trebui sa cititi mesajele cu mai multa atentie inainte de a trece la atac). A venit pe forum nu pentru a fi judecat, ci pentru a cere un sfat.

Radu, prima recomandare e sa nu te lasi influentat de comentariile rautacioase care le vezi ca raspuns in tema creata de tine. Daca inca nu ai cumparat un test prietenei, pai cred ca e timpul sa o faci.

Daca testul e negativ si oricum inca mai aveti dubii, exista si o analiza de singe, unde se depisteaza nivelul hormonului gonadotropina si care iti poate confirma sau infima prezenta unei sarcini la doar citeva zile dupa actul sexual.

Spui ca ultimul CM a fost pe 24, pai sa stii ca simptomele pe are le are prietena ta ar putea fi si de la venirea iminenta a CM din decembrie (in caz ca e regulat).

Sper ca te-am ajutat si sa ne tii la curent! :)

P.S. Odata ce ati inceput viata sexuala, ar trebui sa va ginditi la o metoda de contraceptie sigura.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum