goldenlady

Invidia

Postări Recomandate

goldenlady

Mi-am dat seama de ceva timp ca sint invidioasa. Imi doresc mult un copil si chiar daca citesc mult de pe saituri diferite exercitii de calmare si articole de a fi pozitiva la fiecare noutate cind aud ca cineva din cunostinte e insarcinata ma lupt cu mine pe moment sa fiu pozitiva apoi mai tirziu cind sint acasa singura incep sa bocesc de mama focului. Am avut si atitudii de aceste ca gata de azi inainte nam sa mai invidiez pe nimeni ca doar e normal ca viata merge inainte si fiecare merita sa aiba fericirea lui si este normal ca intr-o familie tinara sa aiba bebelus.

Din cauza problemelor mele mam facut mult mai critica si daca corect imi dau seama ca le caut nod in papura la toti. Uneori chiar si pe aceste saituri de socializare imi pare ca toata lumea traieste super bine si la toti viata le aduce numai bucurii la care cineva mia spus ca nu este chiar asa.....sa incerc sa ma uit la pozele mele dintr-o parte .....ce am sa vad....oare nu ma voi vedea ca o persoana realizata si fericita. Ma tem singura uneori de ce fel de persoana am ajuns in ultimii 3 ani. Stiu ca este nenormala starea mea dar a mai trecut cineva prin asa ceva,cind esti plina de rautate, invidie si crezi ca totul este nedrept cu tine.

Sfat.......nu stiu daca il cer, poate multi dintre voi imi vor reprosa......sint de acord......deoarece eu singura imi reprose mie.......si stiu ca cu astfel de stare pesimista nu voi capata nimic.......

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
LoredanaSP

Vedeti ca singura stiti raspunsul si nu aveti nevoie de sfaturi.

Nu va intreb de ce nu aveti copii, fiecare are un motiv sau mai multe:(

Ati vrut sa va plangeti nitel...?

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Stiu ca nu e corect sa judeci pe cineva, dar uneori ma apuca si pe mine toanele cele rele:(( Deseori ma intreb de ce niste betivi sau niste nebuni (cum sunt vecinii mei) care numai urla la copii si altceva nimic, pot avea copii, ba chiar foarte usor li se primeste si nu pretuiesc ce au...

Stiu ca nu e corect, lupt din rasputeri cu aceste ganduri si vreau sa cred ca nu totul e pierdut si ca viata nu e asa de cruda precum o vad eu in unele momente.

Sotul cand vede ca pe mine ma apuca astfel de toane rele, incepe sa-mi tina morala si sa-mi explice... mult sa-mi explice. Iar eu, dupa ce ascult morala, analizez... mult analizez si ma calmez.

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

Fiecare om isi are misiunea sa pe acest pamint si de parere de rau sa nu .... nu noi decidem pentru ce ne este dat un lucru sau altul.

Eu drept ca nu pot spune cum ma-s simti in locul persoanei care isi doreste mult un copil si nu poate:(

Priviti la viata sub o alta priza, ca este foarte multilaterala si multicolora...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator istorii

Cunosc un astfel de caz: 2 prietene au stat la o cafea, la care una din ele fiindui cam greu pe suflet ii spunei prietenei sale, ca incearca de ceva timp sa aiba copii si este cam ipuizata, dar cel mai rau este ca cind iese la plimbare vine acasa plingind pentru ca in drumul ei intilneste mama cu micuti sau femei insarcinate si poate pentru ca nu sia dat seama, ori sia dat, dar nu a constietizat vorba sa, ia spus prietenii ca le INVIDIAZA.

Prietena a ascultat-o, a consolat-o, a sfatuit-o si tema sa inchis. Peste ceva timp, mai precis peste vrio luna citeva cunostinte care aviau copii au puso pe Dna fara copii in lista neagra pe un saitul de socializare deoarece totul sa intimplat ca la telefonul stricat, prietena sa a vorbito ca persoana in cauza e invidioasa pe toate mamele cu copii si nu are ochii sai vada. Iar Doamnele cu copii au hotarit ca nu au nevoie de astfel de cunostinta pentru ca poate sa le deoache copii......

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Cunosc un astfel de caz: 2 prietene au stat la o cafea, la care una din ele fiindui cam greu pe suflet ii spunei prietenei sale, ca incearca de ceva timp sa aiba copii si este cam ipuizata, dar cel mai rau este ca cind iese la plimbare vine acasa plingind pentru ca in drumul ei intilneste mama cu micuti sau femei insarcinate si poate pentru ca nu sia dat seama, ori sia dat, dar nu a constietizat vorba sa, ia spus prietenii ca le INVIDIAZA.

Prietena a ascultat-o, a consolat-o, a sfatuit-o si tema sa inchis. Peste ceva timp, mai precis peste vrio luna citeva cunostinte care aviau copii au puso pe Dna fara copii in lista neagra pe un saitul de socializare deoarece totul sa intimplat ca la telefonul stricat, prietena sa a vorbito ca persoana in cauza e invidioasa pe toate mamele cu copii si nu are ochii sai vada. Iar Doamnele cu copii au hotarit ca nu au nevoie de astfel de cunostinta pentru ca poate sa le deoache copii......

Halal de asa prietena!

Pe mine nu ma impiedica nimic sa discut despre problemele mele cu prietena mea care are copii si eu sunt foarte bucuroasa sa aud ce succese au copiii ei si ca sunt toti fericiti, iar prietena nu considera ca sunt invidioasa si o ticnita, doar din simplu motiv ca am avut careva experiente amare in ceea ce priveste copiii.

Pe mine ma bucura sa vad cum parintii au grija de copiii lor si au o familie frumoasa, pe mine ma apuca ciuda si sentimente foarte neplacute atunci, cand parintii au facut copii nu stiu pentru ce si isi bat joc de ei...Iata in aceste momente nu-mi pot controla emotiile.

Partajează acest post

Link spre post
Фыцка

Chiar nu inteleg cum poti invidia pe cineva pentru ca ei au copii si tu nu. Planificam si noi de ceva ani sarcina, insa cind aud ca cineva din cunostinte vine cu noutatea cea mare ma bucur de parca insarcinata am ramas eu. Cine oare daca nu noi poate realiza pretul de fapt al acestei minuni?

Si nicioadata nu se stie ce e in sufletul unei persoane, chiar daca arata realizata si foarte fericita. Cite cazuri cind oameni atit de fericiti, realizati la prima vedere traiesc o viata de cosmar, divorteaza cu scandal .. Nu e ceea la ce ar trebui sa te gindesti. Traieste asa cum vrei tu si cum iti place tie! Ca la batrinete sa nu te pomenesti ca ai trait o viata straina, vrei sa ai de toate pentru ca altcineva are, "ca la oameni" cum se mai spune la noi.

Te-as sfatui sa citesti niste carti bune cu iz psihologic.

Editat de Фыцка

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Ecaterina

Vas sfatui sa priviti filmul //what to expect when you're expecting// .E o comedie dar cu un context filozofic.Invidia e un lucru care pe noi ne fura de energie dar imbogateste persoanele care le invidiem.Cel mai bine e sa urati tuturor pace si ferice si ele vi se vor intoarce.Un copil nu e un lucru pe care il vreti,il procurati de la magazin in momentul asta/E o minune.

Se spune ca copii isi aleg parintii.Fiti fericita,zimbiti mai des.Si numai decit bebeul va va alege :poka1:

Partajează acest post

Link spre post
goldenlady

Eu stiu ca trebuie sa ma iau in mini si totul va fi bine. Si eu la fel primesc mustrare din partea sotului cind ma vede in stari de acestea cum sint astazi. Nu ca dori sami justific comportarea, dar ma bucur si eu pentru prietenii mei care au copii si imi iubesc foarte mult toti finutii care iam botezat. Insa ma doare foarte mult ca nu sint implinita ca mama. Stiu ca nu trebuie sa judec pe nimeni, dar ma macina cum asa eu aceea care mam staruit sa traiesc dupa toate regulele trebuie sa trec prin asa ceva. Dar de ce unele din cunostintele mele care au curvarit si au avut si intreruperi de sarcina, si nu au mai dus cont cite pahare duc la gura acestea sint mai bune. Sper ca mine voi fi bine.

Partajează acest post

Link spre post
tasham

Vis-a vis de ividia fata de femeile cu copii - fetele au zis mai sus corect :rolleyes: eu o sa va zic ce cred despre facebook si alte retele de socializare. asa se face ca si eu sunt o persoana credula si-mi fac des inima rea din cauza unor postari a prietenilor mei pe facebook - in special sunt geloasa pe pozele de calatorie in tari straine. o data intr-o discutie cu sor-mea chiar am mentionat aceasta - of ca toata lumea e fericita si bucuroasa si are de toate, calatoreste - numai eu stau la *urul copiilor si schimb pampers :blush:, nu dorm noptile, arat ca naiba si sunt nervoasa - cariera mea de corp diplomatic e in maaaare asteptare :sorry: unde mai pui ca si lumea calatoreste - vede lucruri noi :sorry:. Iar sor-mea zice - tu stii cit de mult aleg oamenii pozele care le pun sa le vada altii? Intr-adevar, ianite de a posta o poza oamenii mult cauta una reusita - sa fie o pozitie avantajoasa, expresia fetei, succesul copilului sau personal - toate ele sunt foarte exagerate. Iar noi cei care suntem dupa ecran nu cunoastem realitatea - o tipa din lista mea de prieteni de pe FB - plasa permanent poze de fericire cu barbat-so ca eu sa aflu de la o fosta colega de clasa ca ei sunt divortati de 2 ani :shout: asa m-o apucat o ciuda pe mine -ce stau si plec urechea la succesele altora (uneori niste succese inventate/inexistente) - asa-mi irosesc timpul! :swoon: concluzia care mi-am facut-o este ca trebuie sa-mi caut de viata mea - si am observat o chestie interesanta uneori la servici cineva birfea pe cineva si eu eram atrasa in acest joc si parca-mi venea si mie sa zic ceva rau - si pe urma -mi venea in cap expresia bunicii mele de la tara "sa le fie de bine!" -da eu mai adaog de la mine 'sa le fie de bine tuturor si mie pe linga dinsii!' :blum: si gindurile rele parca dispar si ma simt mult mai bine :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Chloe

(((Dvs nu suferiti numai de invidie dar si mai judecati cunostintele....Cinstit mi-au trecut fiori, cind am citit despre cunostintele careu au curvarit, iar dvs cea ideala nu aveti ceia ce va doriti.Cunosc si eu persoane care au dus un mod de viata mai putin decent...dar niciadata nu m-as crede mai buna ca ele diferentiindu-ma cu modul de viata ce-l duc.Poate ele sunt mai bune ca dvs in alte lucruri, poate sunt mai bune la suflet...nu v-a trecut prin cap.

am si eu o prietena care se plinge ca este cia mai nefericita ca nu poate sa prinda gravida si-mi spune,ce rau am facut ca sunt asa de nefericita.Dar nici prin cap nui trece sa se uite in trecut ce are dupa spate.

Fiecare familie are tragedia ei.Cineva are copil si nu are cu ce-l intretine, cineva are dragoste si bani dar copil nu are...Important e sa lupti si sa faci ceva pentru visul tau si nu sa invidiezi pe altii.

Partajează acest post

Link spre post
goldenlady

Nu ma cred mai buna sau ideala......ci am respectat niste reguli de viata pe care mi leau influentat parintii .....si poate ca acuma regret ca nu am fost si eu ca si ele. Cum se spune "Prostul nicodata nu retraieste".

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

(((Dvs nu suferiti numai de invidie dar si mai judecati cunostintele....Cinstit mi-au trecut fiori, cind am citit despre cunostintele careu au curvarit, iar dvs cea ideala nu aveti ceia ce va doriti.Cunosc si eu persoane care au dus un mod de viata mai putin decent...dar niciadata nu m-as crede mai buna ca ele diferentiindu-ma cu modul de viata ce-l duc.Poate ele sunt mai bune ca dvs in alte lucruri, poate sunt mai bune la suflet...nu v-a trecut prin cap.

am si eu o prietena care se plinge ca este cia mai nefericita ca nu poate sa prinda gravida si-mi spune,ce rau am facut ca sunt asa de nefericita.Dar nici prin cap nui trece sa se uite in trecut ce are dupa spate.

Fiecare familie are tragedia ei.Cineva are copil si nu are cu ce-l intretine, cineva are dragoste si bani dar copil nu are...Important e sa lupti si sa faci ceva pentru visul tau si nu sa invidiezi pe altii.

Se primeste ca si dvs. judecati:)

Nimeni nu este ideal. Autoarea intelege ca asta e problema, incearca sa lupte cu ea, doar ca este foarte greu.

Doar persoanele care au avut careva experiente negative, fie cu conceperea, sarcina, nasterea si decesul copiilor, doar aceste persoane pot intelege cu adevarat ce inseamna aceasta stare.

Eu am avut probleme, si in familie, si in relatie, si financiare, dar nimic nu m-a afectat asa de tare si nu m-a stors moral si fizic asa cum sarcina si pierderea copilului.

E mai usor de invinuit, de aratat cu degetul decat de dat un sfat sau pur si simplu de sustinut o persoana. Sa stiti ca uneori un cuvant bun te face sa intelegi mult mai multe si sa devii si tu mai bland...

Partajează acest post

Link spre post
goldenlady

Nu ma bucur nici intr-un fel de sentimentul acesta urit care parca incet, incet ma acapareaza, poate si de aceasta mi-am permis sa scriu pe forum ca de alt fel nu mias permite sa discut deschis cu cineva depre cea ce simt. Oamenii sint diferiti, astfel nu stiu cum ar reactiona vreo persoana draga mie.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Elena, acum e important sa nu te axezi pe ceea ce te doare. Ar fi bine sa faci ceva ce-ti place (ca de exemplu un hobby) - ajuta bine sa te relaxezi, plus la toate faci ceva frumos. Pe mine asta m-a ajutat foooooarte mult. M-a ajutat mult discutiile cu sotul si prietena care mereu m-au incurajat. Mai pe scurt, fa ceea ce-ti place si nu te gandi la situatia ta ca la o broblema grava, ci ca la un lucru care necesita un pic de timp si rabdare.

Succes!

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
goldenlady

Multumesc Fericire, nu ca esti de acod ci pentru faptul ca ma intelegi.......Zilele acestea am fost la o sarbatoare la care e normal ca toti au venit cu copilasii. De la inceput parca totul era bine iar in clipa cind sotul meu a inceput sa se joace cu copilasii si toti asa de tare il iubesc,imi venea sa...........

Iar prietenii mei vorbeau de bani ca nui ajunge, care de vacanta, care de masina, care de soacra etc..........si asa imi venea sa le zic da bucurati-va odata de familia pe care o aveti si de copilasii vostri. Atita timp cit exista sanatate le faci pe toate.

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Putin off-top (sorry) : Olesea, tu chiar iti justifici nick-ul. :) De mai multe ori vad ca oferi sfaturi in teme anonime si nu pur si simplu sfaturi, ci sfaturi utile si mai ales privite cu mult pozitivism. Am vrut doar sa-ti spun Bravo si sa-ti urez sa-ti atingi scopul cit mai repede. Ma bucur ca inca mai exista persoane ca tine in Moldova, pacat doar ca in curind Moldova te va pierde. :)

Partajează acest post

Link spre post
oleana83

Elena, imi dau seama despre ce vorbesti...

Am trecut prin stari similare dupa o pierdere de sarcina, prima, foarte mult dorita... imi era atat de greu sa privesc mamici cu copii pe strada, femei insarcinate, prieteni de familie cu copii in brate... Dureros... si, da, probabil era si o doza buna de invidie in atitudinea mea fata de mamicile fericite. Mi se schimbase caracterul, dintr-o fire pozitiva si plina de viata, devenisem mai agresiva, mai rautacioasa. Imi displaceam eu mie insami pentru asemenea emotii.

A durat 1 an si jumatate. Si, cat n-ar parea de straniu, m-au ajutat sa ies din starea asta anume retelele de socializare, tocmai ma inregistrasem pe acea vreme. Am regasit colegi de liceu, am comunicat mult, am organizat intalniri cu absolventii... apoi am mers la sport, m-am concentrat asupra serviciului.... intr-un cuvant, m-am detasat, pe cat de mult a fost posibil, de aceasta idee-fix de a avea un copil si de emotiile negative pe care le aveam fata de cei care au reusit.

Copilul a venit mai tarziu, atunci cand eram pregatita moral si financiar.

Stii, acum, stand acasa in concediu de maternitate, imi este dor uneori de perioada pre-maternala, cea fara de griji, cu nopti pline de somn, cu timp liber doar pentru mine...

Nu te lasa prada viermisorilor astia de invidie si nu plange. Copiii intotdeauna vin la momentul potrivit :) Sa stii ca si al tau te priveste acum si asteapta momentul :)

P.S. imi vine in memorie o fraza de-a lui Faina Ranevskaia : "Все сбудется. Стоит только расхотеть !".

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum