Ziurica

Pe Copil Il Doare Burta De La Mancarea Adaugatoare

Postări Recomandate

Ziurica

Avem asa o problema- am inceput diversificarea de la 6 luni, cu piureuri de legume, dupa asta am introdus si terciurile. Copilul are pofta de mancare buna, insa.. il doare burta dupa mancare. Acum avem 10 luni si i-am inlocuit o singura masa, in rest il hranesc cu piept. In ziua cand mananca adaugator, il doare burta, doarme rau, plange... :( Nu stiu ce sa fac. Sa anulez diversificarea nu pot, caci deja lucrez jumate de zi, iar peste o luna voi trece la zi plina.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Roxolana

poate mergeti la un pediatru sa va vada...dar cum merge afara cu caca?

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

cred ca tre sa va clarificati - de la care anume legume sau terci il doare burta?

poate excludeti totul si introduceti cite o leguma sau terci la 3-4 zile

astfel veti depista care e anume prob

de care terciuri si legume ii dati copilului?

Partajează acest post

Link spre post
Ziurica

cu caca nu prea mergem :( de cand am inceput diversificarea, e constipat, merge o data la 2-3 zile. Acum ii dau Dufalac, parca e mai bine, insa durerile persista chiar daca face caca.

E adevarat ca noi putin ne-am grabit (eu trebuia sa ies la servici) si am inceput diversificarea cam repede, cu supa de legume si terciuri (de toate, insa fara lapte), dar nu de la o jumatate de lingurita, ci de la cateva linguri... intr-o saptamana ii dadusem cate o portie intreaga. Acum tot papa o farfurie mare de piureu de legume, nu-i dau mai putin ca plange. Insa peste vreo jumate de ora se incep durerile in burta, chiar cand doarme se trezeste strigand tare, de parca il impunge ceva :(

Acum ii dau terciuri de cereale fara lapte, supa de legume (cartof, morcov, ceapa, broccoli, patrunjel)

Partajează acest post

Link spre post
Roxolana

nu e bine cind merge cu caca odata la 2-3 zile...eu va sfatui sa mergeti sa dati analiza la cal(caprograma)si apoi sa mergeti la un pediatru bun...noi am avut ceva asemanator,acum slava domnului parca e binisor...puteti merge la centrul Emanuil(acolo si analiza o puteti da si pediatru bun gasi)succes.

Partajează acest post

Link spre post
EDiana

eu as exclude tot ce-i adaugator, lasati-l pe laptele mamei pina se normalizeaza.

la fel si dvs aveti grija ce mincati, nimic din ce ar balona copilul.

iar referitor la mincare adaugatoare, nu incepeti asa brusc.

daca legume, atunci numai de un fel.

eu am inceput fetei sa-i dau adaugator de la 7.5 luni, mai intii cu piure din mar o lingurita o data in zi, peste vre-o saptamina, daca tot normal, am adaugat bostanel, si tot asa cite un produs.

sfatuiti cu un pediatru, ce lapte praf sa-i dati in absenta dvs...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum