radulets

Tratament In Timpul Sarcinii

Postări Recomandate

radulets

Buna ziua !!!

deoarece medicul meu este plecata in concediu, dau intrebarea aici, sper sa ma lamuri-ti.

Am 27 ani, 1,70, 60 kg. Dupa prima sarcina, am observat ca sa marit pilozitatea pe corp, si am hotarit sa vad care e cauza. 4 saptamini in urma am fost si am facut uzi la glanda tiroida, am adat analiza de hormoni, si medicul mia prescris un mic tratament....dar peste o saptamina am aflat ca sunt insarcinata, si acum as vrea sa stiu cum procedez mai departe.

Rezultatele analizei la hormoni:

T3 - 0.85 (0.8-1.85)

T4 - 7.86 (4,8-12)

TSH - 3,1 (0.4-6)

testosteron - 0,93 ng/ml (0.2 - 0.95)

Rezultatul USG:

Contur clar, drept

parenchima omogena

ecogenitatea obisnuita

marimea:

lob drept 1.8 *4.56*1.45 V= 5,7 cm.3 grosimea istmului 0.22 cm

lob sting 1.6 * 4.14 * 1.3 V=4,2 cm3

concluzie : In lobul drept se vede chist coloidal 0.83 * 0.49 cm

tratament :

1. Iodofol N150 - 1p in zi

2. Endocrinol unguent

3. vit Aevit N30 - 1p 3 ori pe zi.

am reusit sa iau tratament doar 2 zile, cum am aflat de sarcina ....am stopat.

sper sa ma clarificati cum sa procedez.

mersi anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator endocrynolog

Rezultatele investigatiilor hormonale si datele ultrasonografice sunt absolut normale. Indicatiile care le-ati primit de la medic au mai mult un caracter profilactic. In timpul sarcinii si lactatiei,cu acelasi scop profilactic, se recomanda administrarea preparatelor de iod (echivalentul a 150 mcg Iod). Preparatul Iodofol in acest caz este binevenit fiindca contine doza mentionata de Iod+ acid folic care la fel este necesar in timpul sarcinii. I

Vitamina E nu este de prima linie, dar nici nu prezinta pericol pentru sarcina in doza fiziologica. Atentionati doar medicul de familie si ginecologul despre aceste preparate pentru a nu fi administrate dublu cu alte complexe de vitamine, care deobicei se indica in aceasta perioada.

Aplicarea locala a gelului Endocrinol nu reprezinta o metoda recunoscuta de tratament a patologiei tiroidiene si consider ca nu-si are indicatia, cu atat mai mult in cazul dat.

Partajează acest post

Link spre post
radulets

Va multumesc pentru raspuns.

cite zile va trebui sa iau Iodofol, ca in receta nu e specificat ?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator endocrynolog

Preparatele de Iod sunt necesare pe toata perioada sarcinii si alaptarii. Iodofol mai contine si acid folic, acesta din urma fiind indispensabil in perioada premergatoare sarcinii si in primele 3 luni. Il puteti, deci, primi pana la acest termen, dupa aceasta puteti administra un preparat de Iod monocomponent (Iodomarin in doza de 200 mcg/zi, de exemplu).

Mai repet, ca daca se administreaza complexe de vitamine pentru sarcina, care contin Iod, atunci nu e cazul sa dublati tratamentul.

Partajează acest post

Link spre post
radulets

am inteles....inca o data mersi pentru informatia data.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum