LILLIA

Interogatoriu

Postări Recomandate

LILLIA

Buna ziua Dnule Grigore, sper sa nu va suparati ca va dau si dvstra aceasta intrebare pe care am dat-o colegei dv de pe forum mama.md... dar ard de nerabdare sa aflu raspunsul la intrebare cit mai curind ca sa dovedesc cit mai am timp ca sa iau o decizie corecta. Multumesc .

Citeva zile in urma am fost telefonata pe mob. de un domn, care s-a prezentat ca fiind de la MAI. Domnul m-a interogat pe tel. in privinta Agentiei de turizm cu care am fost la mare anul acesta, da mai precis ce suma am achitat. si i-am spus domnului si deoarece cu plata noi am impartit in 3 rate, am inceput achitarea din februarie, eu nu tin minte cu certitudine cit am platit, si i-am spus cu aproximatie. L-am intrebat daca e ceva probl. cu firma, dumnealui a zis ca nu si ca is doar controale. Astazi acest domn m-a sunat iarasi si m-a invitat la MAI pentru a le da niste informatii. Am zis ca stau cu copilul mic acasa si nu pot iesi si din casa cu el si inca si din cauza timpului ploios la fel, si chiar si asa domnul insista, chiar ma obliga, si mi-a zis ca daca nu ma prezint la ora spusa de el, atunci o sa imi aduca scrisoare oficiala sau citatie nu stiu precis ce si ca oricum o sa fiu obligata sa ma prezint, altfel am sa fiu trasa la raspundere.

Spuneti-mi va rog ce drepturi am eu in acest caz, daca eu nu am incalcat nici-o lege, si nu pot si chiar nu doresc sa ma prezint la interogatoriul acesta? Pot eu sa ma refuz sa vin sau sa vorbesc, sau sunt obligata sa o fac?

Astept cu nerabdare raspunsul dvstra si va multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua Dnule Grigore, sper sa nu va suparati ca va dau si dvstra aceasta intrebare pe care am dat-o colegei dv de pe forum mama.md... dar ard de nerabdare sa aflu raspunsul la intrebare cit mai curind ca sa dovedesc cit mai am timp ca sa iau o decizie corecta. Multumesc .

Citeva zile in urma am fost telefonata pe mob. de un domn, care s-a prezentat ca fiind de la MAI. Domnul m-a interogat pe tel. in privinta Agentiei de turizm cu care am fost la mare anul acesta, da mai precis ce suma am achitat. si i-am spus domnului si deoarece cu plata noi am impartit in 3 rate, am inceput achitarea din februarie, eu nu tin minte cu certitudine cit am platit, si i-am spus cu aproximatie. L-am intrebat daca e ceva probl. cu firma, dumnealui a zis ca nu si ca is doar controale. Astazi acest domn m-a sunat iarasi si m-a invitat la MAI pentru a le da niste informatii. Am zis ca stau cu copilul mic acasa si nu pot iesi si din casa cu el si inca si din cauza timpului ploios la fel, si chiar si asa domnul insista, chiar ma obliga, si mi-a zis ca daca nu ma prezint la ora spusa de el, atunci o sa imi aduca scrisoare oficiala sau citatie nu stiu precis ce si ca oricum o sa fiu obligata sa ma prezint, altfel am sa fiu trasa la raspundere.

Spuneti-mi va rog ce drepturi am eu in acest caz, daca eu nu am incalcat nici-o lege, si nu pot si chiar nu doresc sa ma prezint la interogatoriul acesta? Pot eu sa ma refuz sa vin sau sa vorbesc, sau sunt obligata sa o fac?

Astept cu nerabdare raspunsul dvstra si va multumesc anticipat!

Da puteti sa refuzati daca nu e dosar penal si nu aveti statut de martor. In cazul dvs. puteti sa le propuneti sa vina la dvs. la domiciliu ca sa va ia declaratii pe motiv ca AVETI COPIL MIC nu eobligatoriu ca sa fie la sectia de politie...

in plus citatia legala se face prin posta nu prin telefon... asa si le puteti spune

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Vai, cit va multumesc de mult de raspuns si inca si operativ!!!

Eu nu stiu daca ei au vre-un dosar penal deschis legat de agentie,

dar stiu una ca noi suntem simpli oameni-clienti ca si multi altii care s-au folosit de serviciile agentiei pentru a merge vara la mare. Nu am incalcat absolut nici o lege, pentru toti banii pe care i-am platit agentiei, am primit cecuri (bonuri), firma s-a tinut de cuvint ce tine de odihna.

Nu imi comvine ca domnul ma sileste sa vin la ei si sa raspund la intrebarile lor, el zice ca pe seama banilor platiti agentiei, cica o verifica, si acolo o sa fie si seful lui care o sa asiste la acest "interogatoriu". El mi-a zis sa vin miine la MAI la orele 15.00 , dar eu am 2 copii, unul clasa II care vine la aceasta ora acasa de la scoala si al doilea copil mai mic este bolnav, el e invalid de gr.I, eu nu am cu cine lasa copiii, dar domnul mi-a sugerat sa rog vecinii sa stea cu ei sau sa chem soacra mea, ceea ce nu imi convine de loc, de ce eu trebuie sa imi creez atite probleme mie, vecinilor sau soacrei mele si in final copiilor mei pentru ca sa ii rezolv problemele domnului.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum