licka_m

Probleme Cu Firma De Constructie

Postări Recomandate

licka_m

Buna ziua, Dle Avocat,

Am asa o intrebare. A fost procurat un apartament dat in exploatare (varianta alba) de la o persoana fizica anul curent. Aceasta persoana fizica a avut contract de investitie cu firma de constructie si la darea in exploatare s-a semnat un act de primire predare.

Mai tirziu, cind s-a dorit demararea reparatiei s-a observat ca lipseste conectarea la sistemul de canalizare in camera de baie si este posibilia conectarea doar la teava care trece pe la vecin dupa perete. Am incercat sa solutionam problema, dar din pacate deja de aproape 4 luni fara succes. Vecina nu doreste sa vina, iar firma de constructie spune ca nu avem niciun drept sa cerem de la firma inlaturarea deficientei.

Intrebarea este daca intr-adevar firma nu are nicio obligatie pentru a inlatura deficienta ascunsa pe care nu am observat-o la procurarea apartamentului. Actul de primire predare s-a incheiat in iulie anul curect, peste o zi a fost efectuata tranzactia de vinzare-cumparare, adica a trecut doar citeva luni.

La scrisoarea oficiala pe care am scris-o firmei nici nu am primit raspuns, la telefon cind am sunat ni s-a spus ca ei nu au nicio obligatie fara de noi si trebuia sa fim atenti cind am procurat apartamentul.

Ce se poate de facut in acest caz?

Va multumim anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua, Dle Avocat,

Am asa o intrebare. A fost procurat un apartament dat in exploatare (varianta alba) de la o persoana fizica anul curent. Aceasta persoana fizica a avut contract de investitie cu firma de constructie si la darea in exploatare s-a semnat un act de primire predare.

Mai tirziu, cind s-a dorit demararea reparatiei s-a observat ca lipseste conectarea la sistemul de canalizare in camera de baie si este posibilia conectarea doar la teava care trece pe la vecin dupa perete. Am incercat sa solutionam problema, dar din pacate deja de aproape 4 luni fara succes. Vecina nu doreste sa vina, iar firma de constructie spune ca nu avem niciun drept sa cerem de la firma inlaturarea deficientei.

Intrebarea este daca intr-adevar firma nu are nicio obligatie pentru a inlatura deficienta ascunsa pe care nu am observat-o la procurarea apartamentului. Actul de primire predare s-a incheiat in iulie anul curect, peste o zi a fost efectuata tranzactia de vinzare-cumparare, adica a trecut doar citeva luni.

La scrisoarea oficiala pe care am scris-o firmei nici nu am primit raspuns, la telefon cind am sunat ni s-a spus ca ei nu au nicio obligatie fara de noi si trebuia sa fim atenti cind am procurat apartamentul.

Va multumim anticipat.

In cazul dvs. trebuie sa aveti pretentii fata de vinzator pentru vicii ascunse (sal actionati in judecata pentru incasarea despagubirilor materiale in vederea reinstalarii retelei de canalizare, daca e posibil tehnic, in cazxul in care nu e posibil fara acordul vecinii atunci putetii cere anularea contractului de vinzare cumparare) iar el(vinzatorul) la rindul sau in regres va actiona impotriva firmei de constructie.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua, Dle Avocat,

Va multumim anticipat.

Conform legii aveti la dispozitie termen de a inainta o actiune in judecata pentru anularea contractului doar in de curs 6 luni din momentul din care ati aflat despre problema data sau trebuia sa aflati..... adica din cite am inteles din ceea ce ati povestit mai aveti 2 luni....

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

termenul de 6 luni este si termen de prescriptie ( de a actiona in judecata) pentru despagubiri in legatura cu viciile bunului vindut.

Partajează acest post

Link spre post
licka_m

Va multumim foarte mult, da.. situatia nu este prea favorabila...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum