Vizitator Alina

Nu Pot Scapa De Scabie,ajutoooor!

Postări Recomandate

Vizitator Alina

Salut.In urma cu 2 luni baietelul meu de 2anisori (inca nu merge la gradi) s-a molipsit de scabie,si nu-mi pot imagina de unde putea s-o ia...Atunci am facut cu benzil benzoat si parca ii trecuse,dar la putin timp am inceput si eu si sotu sa ne scarpinam,iarasi benzil,toata lengeria fiarta,totul dezinfectat....Dar reapare,nu mai stiu ce sa fac :shout: Ajutati-ma va rog,am fost la medic si ne-a prescris benzilbenzoat,dar nu are efect... :help:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ленуля

poate consultati alt medic

Partajează acest post

Link spre post
Marianuska

Eu va sfatui sa mergeti la alt medic si va spun din propria experienta ca am patito: Am fost la clinica privata ,copilului ai aparuse pe corp puncte rosii asemanatoare cu scabia medicul mi-a spus ca e scabie si inca europeana, respectiv tratament cu benzil si copilul si eu -tatal a refuzat categoric si cat mergea procedura cu benzil parca dispareau cum incetau cum iar apareau.In perioada pina a ne consulta cu medicul copilul a intrat in contact cu foarte multa lume a dormit pe la bunici , sa jucat cu verisorii -ei nimic ,dar la noi fara schimbari . Si nu stiu cum am dat eu si am constatat ca "scabia" noastra de fapt e alergie de la detergentul lichid in pliculete cum am schimbat praful de spalat am scapat de problema.

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

Salut.In urma cu 2 luni baietelul meu de 2anisori (inca nu merge la gradi) s-a molipsit de scabie,si nu-mi pot imagina de unde putea s-o ia...Atunci am facut cu benzil benzoat si parca ii trecuse,dar la putin timp am inceput si eu si sotu sa ne scarpinam,iarasi benzil,toata lengeria fiarta,totul dezinfectat....Dar reapare,nu mai stiu ce sa fac :shout: Ajutati-ma va rog,am fost la medic si ne-a prescris benzilbenzoat,dar nu are efect... :help:

Trebuie sa spalati la temperatura inalta toate hainele, stergarele,inclusiv cele de bucatarie, sa calcati toate cu fiecul tare fierbinte timp indelungat, sa calcati cu fierul patul pe care dormiti, sa dezinfectati inclusiv si minerele de la usa! La farmaciile unde se prepara medicamente dati comanda de solutii pentru scabie (nu tin minte cum se numesc, sint doua solutii, sa memorzati cu care se prelucreaza pielea intii si care vine urmatoarea, dar sa fiti atenta, e foarte puternica!) Sanatate, si multa rabdare!

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Tratamentul trebuie sa fie pentru toata familia (chiar daca cineva din membrii familiei nu e molipsit), toate hainele, plapuma, coverturile se spala bine. Obiectele ce au fost atinse se vor dezinfecta.

Eu m-am molopsit de scabie cu bunica mea (cand eram mica), bunica facea proceduri intrun bazic (la un fel de cooperativ) si ea se temea singura si ma lua si pe mine. Eu eram, tare bucuroasa doar ca, nu puteam inota si ma tineam cu o mana de scara, iar cu alta sub apa faceam efect de inot:)))

Si iata mana care era sub apa - aveam besicute, mana ce o tineam de scara - nu aveam. Asa ca medicii m-au tratat de ce vrei, numai nu de scabie. Si doar cand bunelul a sunat-o pe mama si a intrebat-o ce "zaraza" i-a adus bunica de la Chisinau ca se scarpina toti, doar atunci mama a inteles ce am si eu.

Tin minte ca tare puturoasa mai era solutia ceea, dar a ajutat:)

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
delia

Poate aveti alergie de la insectele moarte deja, citisem ca dupa ce mor capusele, ceia ce a ramas din ele provoaca alergie pina nu se elimina cu totul din organism, incercati sa luati ceva contra alergiei.

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Poate mergeti la clinica de pe str. Columna colt cu Izmail (кожвен диспансер). Acolo consulta si maturi si copii. Medicii sunt buni.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator mamka

eu tot am avut pe miini pete rosii si mi-am luat benzil, si-mi puneam manushi, ma ustura, pina n-am incercat sa beau suprastin si petele mele au disparut. Pe atunci lucram cu banii.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Я

Пару лет назад мой муж работал электриком (какие же люди бывают грязными :girl_impossible: ), вот он мне эту заразу домой и принес, только Спрегаль нам помог.

Эта такой спрей, хватает на троих, а то и больше. Пшикаешь вечером по всему телу и утром принимаешь ванну и все.

Всю одежду, постельное белье в стирку.

Good bye зараза :dance4::blum:

Пока писала, вспомнилось, ...зачесалась бррррррр

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Alina

Пару лет назад мой муж работал электриком (какие же люди бывают грязными :girl_impossible: ), вот он мне эту заразу домой и принес, только Спрегаль нам помог.

Эта такой спрей, хватает на троих, а то и больше. Пшикаешь вечером по всему телу и утром принимаешь ванну и все.

Всю одежду, постельное белье в стирку.

Good bye зараза :dance4::blum:

Пока писала, вспомнилось, ...зачесалась бррррррр

spune-ti va rog unde ati gasit spregali,am cautat si eu prin farmacii dar nu gasesc.Multumesc

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Mi-am mai amintit ceva - unguent Серная мазь простая (nu stiu cum se numeste in romana). In farmacii era, daca nu gasiti, incercati in sectiile, care prepara medicamente la comanda. Va doresc sa scapati cit mai repede de zaraza asta.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum