taniuhis

Sinusita Recurenta

Postări Recomandate

taniuhis

Buna ziua d-l doctor! De citeva zile am simptome de sinusita si frontita , am mai avut asa ceva cu 5 luni in urma am fost la medicul ORL si mi-a indicat Klacid 500 mg 2 ori pe zi 7 zile, sinupret,nazol fara sa facem radiografie a zis ca nu e nevoie, atunci mi-a trecut, acum peste 5 luni au reaparut simtomele mult mai fulminante, eram in zilele de week-end si stiid tratamentul precedent am inceput sa iua iarasi klacid ca aveam dureri insuportabile care nu cedau la antidolorante.D-voastra ce parere aveti de antibioticul acesta , de doze si durata tratamentului, din cite am vazut prin studii se indica doze mici da timp indelungat 10 zile cel putin. Dar iata ca sunt un pic derutata, fiind de specialitate tot medic am inceput sa ma informez asupra particularitatilor sinuzitelor, si am inteles ca doar cu antibioticele nu faci mare lucru mai ales daca e frontita. D-voastra cunoasteti un ORL-ist compentent in tratamentul sinusitelor recidivante(presupun ca s-a si cronicizat deja) care face si chirurgie endoscopica rinosinusala cu tot pachetul de investigatii R-x,tomografie daca e nevoie, insamintare, chirurgie moderna. La medicul la care am fost nu mai vreau sa merg am pierdut increderea , a abordat problema superficial si m-am ales cu o sinusita cronica pe care am s-o tratez mult mai greu, cu toate ca el e destul de popular.Va multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Losii Oleg

Neaparat faceti radiografia si adresati-va la medic. Cu frontita nu e de gluma. Adresati-va la dnul Buracovskii de la spitalul republican.

Partajează acest post

Link spre post
casilivia

buna ziua, am un baietel de 5 ani si de 2 ani ne chinuim cu nasucul, adica la fiecare 2-3 saptamini ne curge nasul. am fost la medic si sintem deagnosticati cu sinusita cronica, am facut si radiografie de doua ori , ultima data nu era tare grav si nea dat tratament, ampicilina intravenos 1g/2 ori zi 7 zile; sinupret, loractiv, si fastoric pic. am urmat si parca o luna a fost normal si pe urma aceeasi situatie. Am vazut receta cu picaturi compuse si vreau sa incep tratamentu. Va da roade? tare sper ca nu mai stiu ce sa mai fac?

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Sinusita cronica nu poate fi tratata definitiv, deaceea e si cronica. Dar acutizarile pot fi prevenite.Desigur puteti utiliza picaturile compuse, mai incercat parerile si consultatiile altor medici. Care e cauza ca apare sinusita? E alergic copilul? Are adenoizi?

Partajează acest post

Link spre post
casilivia

multumesc de raspuns!!! nu as spune ca e lergic dar repede raceste, numai il duc la grad o saptamina max doua si raceste, (drept ca vin copii raciti). El e cam grasut si transpira repede la capusor, poate sa fie si asta o cauza? adenoizi parca nu are.dar el nu maninca deloc fructe si legume, (ii fac doar socuri). Anaferon tab. poate sa preintimpine infectiile respiratorii, este efectiv?

Editat de casilivia

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Ar fi ideala consultatia unui imunolog pentru copii.

Partajează acest post

Link spre post
casilivia

puteti sa-mi recomandati un medic imunolog? multumesc anticipat!!!

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

La Galaxia dna Rutinskaia.

Partajează acest post

Link spre post
casilivia

multumesc frumos, o sa apelez cu prima ocazie!!!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum