radulets

Isterie La Gradinitza

Postări Recomandate

radulets

Buna ziua….poate voi primi un sfat, cum sa procedez ca nu mai stiu ce sa fac ! Baietelul meu de 2 ani si 9 luni nicidecum nu se poate adapta la gradinita…are deja vreo 5 luni de cind a inceput a frecventa, dar nu vrea nicidecum sa mearga, plinge pina se invineteste, da din picioare, trage hainele din dulap, nu vrea sa se schimbe, tipa si alunga educatoarele…si striga intruna ,vreau la mama, vreaaaau la mama!,,.

Acasa, pe drum, in grupa……. urla, tocmai se ineaca, se tine de mine, tocmai ma sugruma, cu mare greu educatoare il ia in grupa….acolo continuie sa plinga cite 1-2 ore. Nu vrea sa manince, nu participa la activitati, nu vrea sa doarma….o perioada, plingea la somn cite o ora….si educatoarele nu rezistau si ma chemau sal iau…..acum plinge, nu chiar atit de mult, dar pur si simplu sta in pat , cu ochii deschisi. Educatoarea spune ca se vede ca ii somn dar asa sta cu ochii deschisi si se straduie sa nui inchida.

Cind vin seara sal iau, si ma vede pe fereastra, incepe a plinge isteric fugind spre mine !

Mai pe scurt, mi se rupe inima.

Plus la toate repede prinde orice viroza, o saptamina la gradi, 2 acasa si tot asa….cind parca e mai binisor si isteria e mai putina, se imbolnaveste si suntem nevoiti sa stam acasa, si iar se desprinde de gradinita.

Apropo, seara spune, ca miine va merge la gradinita si va fi cuminte, si va minca si va dormi, ca doar e baiat mare.,,dar dimineata…..din nou muzica.

Sfatuiti-ma va rog, cum e mai bine de procedata in asa situatie.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
TatianaCozman

Buna seara.

Cauza unui astfel de comportament - un atasament puternic pentru mama sa, si stresul de separare cu ea.

Bolile fregvente pot fi atit “bolile de gradinita”, cit si protestul impotriva frecventarii gradinitei (problema psihosomatica).

Daca aveti posibilitatea sa stati cu copilul citeva luni, pina primavara, neaparat folositi-va de ea. Iar incepind de primavara, iarasi veti incepe frecventarea gradinitei, incepind cu separare de o ora, iar terminind cu o zi intreaga de sedere la gradinita. Veti incepe adaptarea “de la bun inceput”.

Daca nu aveti o astfel de ocazie, atunci va recomand urmatoarele:

- niciodata nu intrebati copilul daca se va duce la gradinita, astfel ii dati de inteles, ca el poate si sa nu o faca;

- cind dimineata va sculati sa va duceti la gradinita, povestiti-I cit mai detaliat ce veti face astazi: ne vom imbraca, vom lua dejunul, vom merge la gradinita, vom lua ramas bun, acolo tu te vei juca, vei minca, vei dormi, vei minca iarasi si apoi mama va veni dupa tine (daca ati stabilit o ora, cind veti veni dupa el, atunci dvs sunteti obligata sa veniti la ora stabilita);

- dati-i la gradinita o jucarie ce ii va aminti de dvs, “un simbol al mamei”;

- utilizati un alt cuvint in locul cuvintului “gradinita”, de exemlu: “un palat al regelui”, sau “casa prietenilor” (ce va va spune imaginatia dvs);

- luati-va ramas bun repede: sarutati-l, spuneti-i ca il iubiti, si ca veti veni la timpul stabilit, si plecati imediat;

- seara, in dscutia despre o zi petrecuta la gradinita, intrebati-l ce a aflat nou, ce a facut, ce i-a placut, adica sa puneti accentual pe momentele positive;

- mariti “doza” de sarutari si imbratisari de 10 ori.

Succese.

Partajează acest post

Link spre post
radulets

- cind dimineata va sculati sa va duceti la gradinita, povestiti-I cit mai detaliat ce veti face astazi: ne vom imbraca, vom lua dejunul, vom merge la gradinita, vom lua ramas bun, acolo tu te vei juca, vei minca, vei dormi, vei minca iarasi si apoi mama va veni dupa tine (daca ati stabilit o ora, cind veti veni dupa el, atunci dvs sunteti obligata sa veniti la ora stabilita);

- dati-i la gradinita o jucarie ce ii va aminti de dvs, “un simbol al mamei”;

- utilizati un alt cuvint in locul cuvintului “gradinita”, de exemlu: “un palat al regelui”, sau “casa prietenilor” (ce va va spune imaginatia dvs);

- luati-va ramas bun repede: sarutati-l, spuneti-i ca il iubiti, si ca veti veni la timpul stabilit, si plecati imediat;

- seara, in dscutia despre o zi petrecuta la gradinita, intrebati-l ce a aflat nou, ce a facut, ce i-a placut, adica sa puneti accentual pe momentele positive;

- mariti “doza” de sarutari si imbratisari de 10 ori.

Succese.

stiti...aceste actiuni toate le indeplinim...si...degeaba.

azi...iarasi, isterie, mai puernica ca pina acum !!!

pt mine nu ar fi o problema sa-l mai tin acasa, ca oricum la serviciu inca nu am iesit, dar.....si asa e prea egoist,,, si de aia ma gindeam sa continuam sa-l ducem la gradi, sa se mai invete a imparti cu copii, sa comunice, sa se joace impreuna, plus activitati diferite.... poate cu timpul se va adapta.

sincer, nustiu cum sa procedez

Partajează acest post

Link spre post
lenara

Buna ziua, am si eu cam aceeasi problema, doar ca , copilul meu e mai mic (2ani 2 luni)si cred ca a fost agresat dupa prima saptamina de gradinita, l-am luat acasa in vinatai si mai avea si o trauma la picior (nu a mers cam 2 saptamini). In fiecare luna frecventeaza gradinita cite o saptamina, apoi stam acasa, nu pot sa-l scot nici din casa, imi face isterii, nici macar sa-l imbrac nu pot. Si inca cred ca nu-i place de o educatoare. Imi dau seama ca poate e devreme, as putea sa-l mai tin acasa, dar toti din jurul meu imi zic ca-i va trece, toti trec prin asta, dar nici eu nu mai rezist sa stau cu el toata ziua acasa.

Partajează acest post

Link spre post
TatianaCozman

Buna seara, Rada.

Incercati sa va uitati din alt punct de vedere, prin ochii copilului dvs, straduiti-va sa intelegeti de ce nu-i place la gradinita. Daca cauza este educatorii, schimbati grupa sau gradinita; iar daca copilul nu poate sa comunice cu copiii, acasa invatati-l sa comunice prin joaca; daca nu-i place sa doarma, luati-l inainte de somn; daca problema e in relatiile intre dvs si el, adresati-va la un specialit; daca nu poate, de exemplu, sa modeleze, invatati-l sa faca altceva (sa deseneze, sa recite poiezie, etc) foarte bine. Stresul ce cuntinua de mult timp trebuie inlaturat. Daca el se duce la gradinita cu astfel de stare emotionala, el nu va invata nimic.

Daca baiatului deloc nu-i place la gradinita, organizati-i o vacanta. In timpul acestei odihne, incercati impreuna cu psihologul sa stabiliti un program individual de adaptare pentru copilul dvs.

Buna ziua, am si eu cam aceeasi problema, doar ca , copilul meu e mai mic (2ani 2 luni)si cred ca a fost agresat dupa prima saptamina de gradinita, l-am luat acasa in vinatai si mai avea si o trauma la picior (nu a mers cam 2 saptamini). In fiecare luna frecventeaza gradinita cite o saptamina, apoi stam acasa, nu pot sa-l scot nici din casa, imi face isterii, nici macar sa-l imbrac nu pot. Si inca cred ca nu-i place de o educatoare. Imi dau seama ca poate e devreme, as putea sa-l mai tin acasa, dar toti din jurul meu imi zic ca-i va trece, toti trec prin asta, dar nici eu nu mai rezist sa stau cu el toata ziua acasa.

Conform regulilor compartimentului, dvs trebuie sa creati o tema noua unde puteti sa descrieti problema.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum