NataliaVatamaniuc

Stresul Cind Copilul Nu Maninca

Postări Recomandate

NataliaVatamaniuc

Buna! Am si eu nevoie de consultatia sau sfatul unui psiholog. Problema cea mai mare la noi este aceea ca repede imi ies din fire atunci cind copilul nu maninca. Copilul are 3 ani si jumat. si eu tre sa il hranesc si acum cu lingurita. Sta cu mincarea in falci si nu mesteca, tre sa pierd cite o ora poate si mai mult pin termina de mincat, dar la masa parca are viermi, mereu face miscari, da din cap, tre sa fredoneze ceva, se scola imbla prin casa. Nu mai pot, incerc sa ma stapinesc, dar imi ies din pepeni si strig si o presez psihologic, sint foarte constienta ca nu trebuie sa procedez asa, dar nu stiu care ar fi solutia la aceasta problema. Poate sint stresata si de faptul ca greu adauga, dar cel mai mult ma omoara cind o vad ca sta cu mincarea in gura minute in sir si eu o astept sa inghita. multumesc mult.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
TatianaCozman

Buna seara, Natalia.

Consultati un medic, care o sa va explice cauza de ce copilul greu adauga. Daca problema consta in sanatatea copilului, luati masuri, care cu timpul vor inlatura astfel de comportament.

Daca copilul nu are probleme cu sanatate, nu mai retraiti, fiindca organizmul lui creste conform unui temp individual.

Va recomand sa modificati modul in care vorbiti cu copilul anume in aceasta situatie. Mai concret: cind observati iarasi astfel de comportament al copilului si intelegeti ca “explodati”, iesiti din camera, sau numarati pina la 20 pe rind (intai numere pare, apoi numere impare), sau faceti altceva ce va va aduce liniste. Apoi utilizati mesajele “EU”. Adica: “Eu ma simt suparata (indispusa), ca tii in gura mincarea, iar eu te hranesc deja de o ora (dvs ii explicati copilului ce sentimente traiti si cauza aparititei acestor sentimente). Vreau sa rugumi si sa ingiti deodata, altfel nu vom avem timp pentru a ne juca impreuna (ii dati de inteles ce comportament asteptati de la el si care vor fi consecintele negative in cazul in care el nu isi va schimba comportamentul).” Atrag atentia dvs ca asteptarile si consecintele trebuie sa fie spuse dupa emotii, ci nu invers.

Puneti desteptatorul sa sune si spuneti-i ca cind sageata va arata cutare, voi trebuie sa va sculati si sa va ocupati de alte treburi.

Ca o alta solutie de rezolvare, puteti sa-l hraniti nu conform regimului, ci atunci, cind copilul vrea si cere mincare.

Succese.

Partajează acest post

Link spre post
NataliaVatamaniuc

Dna Tatiana buna ziua. Inca asa o intrebare cum sa fac sa linistesc sau sa conving copilul ca daca da singe ca nu e nimic grav. Nu-i place cind ii ea singe, numai ajungem la medic si incepe sa fuga sa strige, dar am nevoie sa d-au niste analize, dar nici sa o tin si sa o impun, nu vreau, ca o traumez psihologic. Ce e de facut? Sfatuiti-ma va rog, fiindca ultima data am fost nevoita sa o tinem 4 persoane, dar nu vreau sa se mai repete. multumesc mult.

Partajează acest post

Link spre post
TatianaCozman

Buna ziua!

Situatie in care copilului ii este frica de singe, injectii, medici - este o situatie normala, copilului poate sa nu-i placa, poate sa-i fie frica, el, desigur, va refuza totul ce ii aduce durere.

Cu mult timp inaintea vizitei la medic, la policlinica, cumparati-I fetei setul pentru medici, unde va fi seringa, sa aiba posibilitate sa se joace de-a medicul: sa puna fiecarei papuse, fiecarei jucarii, fiecarui membru al familiei sa puna injectii (doar sa se joace sub supravegerea parintilor). Tot in tompul acesta spuneti-I ce simte omul/pacientul dupa o injective: il doare, ii este neplacut.

Cind va trebui sa va duceti la medic, instiintati-o cu o zi inainte, n-o intrebati daca va fi cuminte, deoarece ii dati de inteles ca ea poate fi si neascultatoare. In ziua de vizita la policlinca, pastrati-va calmul, deoarece copiii rapid se “imbolnavesc” de nelinistea parintilor. Puteti sa luati cu dvs instrumentele medicale, papusile. In timplu procedurii de luare a singelui, nu incercati s-o linistiti (“Inca putin”, “Doar nu este dureros”, “Tintarul te va musca”), dar impartasiti-i sentimentele (“Iti este neplacut, dureros”, “Acum esti suparata pe tanti”, etc.), cu aceasta ii veti arata ca sunteti cointeresata in trairile ei, ci nu in necesitatea de a da analizele.

Niciodata sa nu o amenntati cu medici si injectii.

Partajează acest post

Link spre post
NataliaVatamaniuc

Va multumesc mult p-u sfaturi. Avem setul cu instrumente medicale, cred ca o sa trecem la treaba sa punem inca odata in practica sfaturile dv. Numai bine!!!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum