Vizitator Mihaela25

Stafilococ ...

Postări Recomandate

Vizitator Mihaela25

Buna ziua D-le doctor. Am o fetita de aproape 2 anisori (1 an si 11 luni) si se inbolnaveste mereu ba de una ba de alt ceva. Toate problemele s-au inceput pe la un an si sapte luni cind fetita mea pe timp de vara a inceput sa-i curga nasucul si timp de citeva zile a avut temperatura 37,5. Noi nu am dat insemnatate pina cind intr-o zinu sa ridicat temperatura la 38,6 apoi 39, 4 si nu o puteam scade cu nici un fel de medicament. Am chemat ambulanta si ne-au internat la SCM N1 cu viroza pina dimineata a aparut si o meningita purulenta. Am stat in spital cam vreo 3 saptamini unde am primit cam vreo 15 zile antibiotice Ceftriaxoni, Cefotaxim, Ampicillini. Ne-am tratat insa peste o perioada a incepus sa mai racim cite putin ba nasucul curgea, ba gitisorul rosu. Odata ce am dat-o la gradinita cam pe la 1 an si 10 luni a inceput sa nu-i ajute tratamentu care il administram pentru raceala sau trecea si peste 2 zile reaparea. Acum ea inca are tusa seaca si ii curge nasul, noaptea respira pe nas fiindca eu seara ii spal nasucul cu solutie fiziologica. Saptamina trecuta am fost la medicul ORL din policlinica de pe sector si nea spus sa facem frotiu la nas si faringe.Iata rezultatele (aici scrie un cuvint pe care nu l-am auzit niciodata- Sanus 10 la puterea 8 atit la nas si la faringe la fel , la faringe mai scrie Cad.glabrata 10 la puterea 5, iar la nas mai scrie Candida- negativ):

Penicilina-rezistent

Ampicilina-rezistent

Oxacilina-sensibil

Doxacilina-sensibil

Eritromicina-sensibil

Lincomicina-sensibil

Rimfapicina-sensibil

Amoxacilina-sensibil

Tetraciclina-sensibil

Ceftazidim-sensibil

Cefatoxima-sensibil

Clindamicina-sensibil

Claritromicina-sensibil

Cefalexina-sensibil

Ceftriaxon-sensibil

Fluconazol-sensibil

Nistain-sensibil

Intraconazol-sensibil

Clotrimazol-rezistent

Ketoconazol-sensibil

Medicul ORL ne-a spus ca avem stafilococ si candida (ceea ce nu e pe intelesul meu - explicatimi va rog si acesti termeni) si ne-a dat tratament: Susp. Clacid 125 mg cite 5 ml de 2 ori / zi - 7 zile, tab. Eubiotic 1 de 2 ori /zi - 7 zile, Micosist 50 mg N2 tab -la a 3 si a 7 zi , pentru nas Sol. Nacl 0,9% 2 ori /zi, Protorgol 2% 2 pic. 2 ori /zi, pentru git sprei Hlorfilipt 3ori/zi.

Va rugam mult sa ne lamuriti ce are si daca tratamentul indicat de medic ne va ajuta. Nu mai avem puteri sa mai alergat pe la medici suntem confurzi, dar in acelasi timp trebuie sa-mi vindec copilul. Va rugam enorm de mult ajutati-ne.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Losii Oleg

Buna ziua! E o problema. Copilasul dra are Stafilococul aureus-un microb foarte virulent si in paralel ma este si purtator de candida. Candida este o ciupearca patogena in organism. Medicul va indicat antibiotic. Dar ideal este mai intai candida de tratat. Din pacate eu nu ma aflu in RM si nu cunosc ce medicamente pru copii contra candidozei.Consultati-va cu pediatrii de la Centrul mamei si copilului. Ei intr-o vreme aveau preparate bune contra candidei elaborate la noi in Moldova. Tot odata consultati si imunologul. E necesar de efectuat imunograma- o analiza care arata imunitatea copilului. Daca imunitatea va fi dereglata va fi necesar de facut imunocorectie.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Mihaela25

Va mulțumit frumos pentru răspuns si pentru sfat. Vom încerca sa mai facem niște consultări si analize pentru a mai deslusi un pic itele. Dacă cunoașteti vreun medic ORL bun de la Centrul Mamei si Copilului si vreun medic imunolog scrieti-ne va rugam coordonatele lor, va vom fi foarte recunoscatori

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Va mulțumit frumos pentru răspuns si pentru sfat. Vom încerca sa mai facem niște consultări si analize pentru a mai deslusi un pic itele. Dacă cunoașteti vreun medic ORL bun de la Centrul Mamei si Copilului si vreun medic imunolog scrieti-ne va rugam coordonatele lor, va vom fi foarte recunoscatori

Centrul mamei si copilului nu au medici ORL-isti , dar adresati-va la pediatri. Medici Orl buni sunt la spitalul de Copi V. Ignatenco pe str. Grenoble.

Partajează acest post

Link spre post
anailin

Buna ziua D-le doctor, doresc si eu sa primesc o consultatie.

Fetita mea are 2 ani 10 luni si avem probleme cu gitisorul: amegalele sunt marite, putin rosu si cind apas iese niste depuneri albe. Am prelucrat cu Xlorofilipt ulei, si am stropit cu Bioparox. Medicul de familie ne-a recomandat sa facem frotiu din git si a iesit Streptococ pneumonaie 10la 5 am primi eritormicina, dar nu ne-a ajutat, mentionez ca febra nu avem. Am mers la medic ORL , ne-a diagnosticat cu amigdalita cronica cu dopuri cazeoase. Am facut frotiu a II-a oara si a iesit acelasi Streptococ pneumonaie 10,5 care este sensibil numai la la Benzilpenicilina, Cefatoxim, Trikaxon. Med.ORL ne-a recomandat sa mai asteptam cu antibioticul si sa prelucram gitul si nasul timp de 10 zile cu Sekstofag. Am facut si fizioproceduri dar amegdalele tot sunt marite .

Va rog mult sa ne ajutati!!

Spuneti-mi va rog cum scapam de Sreptococul acesta, sa primim totus antibioticul sau nu, este corect tratamentul indicat si daca necesita inlaturarea amegdalelor sau le putem trata?

Va mulmumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Ideal ar fi de facut lavaj si de inlaturat dopurile. Daca copilul nu suporta atunci prelucrare locala cu antibiotic+fizioproceduri (ultrasunet su raze UV).

Partajează acest post

Link spre post
anailin

Va multumesc mult ca mi-ati raspuns, dar as vrea sa concretizez unele intrebari.

Noi am facut fizioproceduri (ultrasunet cu raze UV) si am prelucrat gitu cu bioporox, amegdalele putin s-au dat inapoi , este necesar sa punem injectii intramuscular sau nu si cum am inteles daca se depisteaza str.pneumonae trebuie taoata familia sa urmeze tratament. Si o ultima intrebare cum se face acest lavaj si in ce conditii ,acasa sau policlinica.

Astept raspusul D-vstra, va multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Lavajul se face la policlinica cu instrumentariu special.

Partajează acest post

Link spre post
anailin

Va multumesc de raspuns!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum