Перейти к содержимому

• Русский (RU)     
  • Войти с использованием Facebook Войти с помощью Google      Войти   
Redobindirea Cetateniei Romane 3

• Закрытая тема Тема закрыта
Сообщений в теме: 1898

#1021 Ianna

Ianna
  • Живу на форуме
  • 338 Cообщений
  • 14 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 09:10

daca esti nascuta dupa 1980 at 48 ore, pana la '80 paremi-se ca o luna jumate.

Dar cei ce sunt nascuti chiar in 1980 in care categorie intra? pina sau dupa?
Изображение
Изображение

#1022 Ianna

Ianna
  • Живу на форуме
  • 338 Cообщений
  • 14 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 09:16

Si inca o intrebare:
Ieri am fost si am depus dosarul pentru redobindire... am mers impreuna cu cumnatul. La casa am achitat suma de 120euro (pentru ambii) si ni s-a dat un singur bon de plata cu un singur numar de dosar. Am intrebat domnisoara de ce? si mi-a zis ca am achitat o singura suma si ca avem acelas nume de familie deci mergem pe un dosar... :blush: Sincer nu inteleg ... s-a mai intimplat cuiva la fel? Mai departe cum urmarim mersul dosarelor?
Изображение
Изображение

#1023 Silver

Silver

Всё будет хорошо!!! Я так решила!!

• Уже не могу без форума
  • 1016 Cообщений
  • 1893 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 09:32

Si inca o intrebare:
Ieri am fost si am depus dosarul pentru redobindire... am mers impreuna cu cumnatul. La casa am achitat suma de 120euro (pentru ambii) si ni s-a dat un singur bon de plata cu un singur numar de dosar. Am intrebat domnisoara de ce? si mi-a zis ca am achitat o singura suma si ca avem acelas nume de familie deci mergem pe un dosar... :blush: Sincer nu inteleg ... s-a mai intimplat cuiva la fel? Mai departe cum urmarim mersul dosarelor?

Nu e corect. Eu cind am depus cu sotul tot ne-au dat un singur bon de plata, insa cind am primit raspuns de la ei despre mersul dosarului, am vazut ca numerele dosarelor nu numai ca erau diferite, dar inca si departe unul de la altul. Asa ca nu va faceti griji. Bonul oricum pastrati-l, caci va trebui sa faceci copii de pe el, atunci cind veti trimite scrisoare despre etapa la care se afla dosarele.

Когда у меня появился ребенок, моя жизнь из зебры,превратилась в РАДУГУ!Изображение

#1024 Ianna

Ianna
  • Живу на форуме
  • 338 Cообщений
  • 14 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 10:03

Multumesc pentru raspuns :poka1:
Изображение
Изображение

#1025 ViVe

ViVe

lucky ;)

• Легенда форума
  • 3928 Cообщений
  • 1612 Благодарностей
  • Страна:Moldova

Отправлено 27 September 2012 - 10:35

Veronica, cum e procedura, poti da la transcriere toate actele odata? (CNP +certif de nastere +casatoria)? ma gindesc cite drumuri trebuie facute la Bucuresti :), am auzit ca inainte pe rind se faceau...

Ana la Bucuresti le dai pe toate o data, de nastere,casatorie si a copilului,astfel daca tu le iai pe ale tale,sotului si parintilor,faci doar 2 drumuri,sa depui si sa ridici dar in schimb citi bani economisesti))

La Bucuresti dai toate actele odata si ridici cu CNP cu tot. Intr-adevar economia e mare :-)
La mine acum "problema" este sa fac corect toate procurile, acordurile si declaratiile ca sa nu trebuiasca de facut 2 drumuri

Fetelor, tin minte informatia asta.
Dar azi am sunat la Consulatul din Chisinau cu aceasta intrebare si mi-au raspuns ca cererile pentru transcriere acte se depun pe rind, si la Chisinau, si la Bucuresti.... :scratch_one-s_head:
S-a schimbat ceva. A fost cineva recent?
Vorbesc româneşte, но знаю и русский.)))
Со мной на ты ;)
line_352566.png

#1026 albinutza

albinutza

Copiii mei - averea mea, Sotul meu - bogatia mea!!!

• Живу на форуме
  • 603 Cообщений
  • 96 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 10:55

Victoria am gasit lista la documente pe care eu le-am prezentat cand am transcris singura la Bucuresti
  • cerere tip
  • cerere pt acordare de cnp
  • declaratie din partea reprezentantului legal că nu mai există un alt act transcris/înscris sau reconstituit în registrele stării civile române.
  • certificatul de nastere ((in original+copie xerox+copie legalizata la notar)
  • xerox la certificatul de casatorie al parintilor
  • xerox al certificatelor de nastere al parintilor
  • dovada de cetatenie al parintilor original+copie xerox
  • declaratia ambilor parinti pentru stabilirea domiciliului minorului in cazul in care parintii au domicilii diferite
  • procura + xerox
  • acte de identitate ale parintilor (pasaport+buletin)
Procura si declaratia se poate de facut intr-un singur act
eu in orice caz asa am facut(la Ciocana), desi notarul din centru imi spunea ca obligatoriu trebuie declaratia aparte si procura aparte
dar asta eu am depus pentru transcriere in februarie, nu stiu daca ceva s-a schimbat sau nu

Fetelor, tin minte informatia asta.
Dar azi am sunat la Consulatul din Chisinau cu aceasta intrebare si mi-au raspuns ca cererile pentru transcriere acte se depun pe rind, si la Chisinau, si la Bucuresti.... :scratch_one-s_head:
S-a schimbat ceva. A fost cineva recent?

cum adica pe rand, ce ai in vedere...

#1027 ViVe

ViVe

lucky ;)

• Легенда форума
  • 3928 Cообщений
  • 1612 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 12:33

• procura + xerox ce ai in vedere? acordul celuilalt parinte, autentificat notarial, ca minorul sa obtina cetatenia romana odata cu mine sau ca permite transcrierea certif. de nastere?
  • acte de identitate ale parintilor (pasaport+buletin) moldovenesti,da?
Pe rind, am in vedere ca depun cerere pentru CN parinti, il primesc, apoi depun la CC, il iau, apoi la CN copii. :heat:
Eu din conversatia de pe forum am inteles ca faci un drum la Bucuresti, depui cereri pt transcriere tuturor actelor enumerate si gata. La telefon insa mi s-a spus ca pe rind. :scratch_one-s_head:
Со мной на ты ;)
line_352566.png

#1028 albinutza

albinutza

• Живу на форуме
  • 603 Cообщений
  • 96 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 12:50

• procura + xerox ce ai in vedere? acordul celuilalt parinte, autentificat notarial, ca minorul sa obtina cetatenia romana odata cu mine sau ca permite transcrierea certif. de nastere?
  • acte de identitate ale parintilor (pasaport+buletin) moldovenesti,da? - da
Pe rind, am in vedere ca depun cerere pentru CN parinti, il primesc, apoi depun la CC, il iau, apoi la CN copii. :heat:
Eu din conversatia de pe forum am inteles ca faci un drum la Bucuresti, depui cereri pt transcriere tuturor actelor enumerate si gata. La telefon insa mi s-a spus ca pe rind. :scratch_one-s_head:

Asa era tot timpul
transcrieti voi parintii aici la MD
si pe urma faci transcrierea la certificatul de nastere a fetei (care s-a nascuti dupa ce ai depus dosarul) doar la Bucuresti
dar eu nu inteleg dar ce ei nu permit sa transcrii pe toate odata la Bucuresti?
stii inca care e chestia (numai ca eu nu sant sigura 100%, poate gresesc), dar transcrierea certificatului de nastere a fetei va trebui sa faci la adresa veche
pe cand pentru tine, sot, faci transcrierea la adresa noua la Bucuresti

#1029 albinutza

albinutza

• Живу на форуме
  • 603 Cообщений
  • 96 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 13:07

Victoria dar ce parintii nu depun odata la transcrierea CN si a CC? plus la asta odata se depune si la CN al minorului daca in certificatul de cetatenie e inclus si el
in orice caz asa era
doar difera daca copilul a fost nascut dupa

• procura + xerox ce ai in vedere? acordul celuilalt parinte, autentificat notarial, ca minorul sa obtina cetatenia romana odata cu mine sau ca permite transcrierea certif. de nastere
sorry, am avut asta in vedere

#1030 ViVe

ViVe

lucky ;)

• Легенда форума
  • 3928 Cообщений
  • 1612 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 13:09

Mersi mult, "zumzi". Ma duc sa caut la care adresa treb. veche sau noua :scratch_one-s_head:
Cit despre copilul nascut dupa depunerea dosarului asta stiam.
Eu mai sus vorbeam de CN al primului copil, care e in dovada de cetatenie a sotului...cetateanca rom deja :rolleyes:
Со мной на ты ;)
line_352566.png

#1031 albinutza

albinutza

• Живу на форуме
  • 603 Cообщений
  • 96 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 14:35

Mersi mult, "zumzi". Ma duc sa caut la care adresa treb. veche sau noua :scratch_one-s_head:
Cit despre copilul nascut dupa depunerea dosarului asta stiam.
Eu mai sus vorbeam de CN al primului copil, care e in dovada de cetatenie a sotului...cetateanca rom deja :rolleyes:

Atunci e mult mai simplu
depuneti actele odata (la noi baiatul era inclus la mine in certificat de cetatenie iar fata la sot - si le-am dat la transcriere pe toate odata)
si daca le depui la Bucuresti atunci e adresa noua

Сообщение отредактировал albinutza: 27 September 2012 - 14:36

#1032 veroni4ca

veroni4ca
  • Живу на форуме
  • 300 Cообщений
  • 355 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 20:15

Vive, noi am transcris in mai actele la Bucuresti( sora a depus actele pentru noi). Am depus trei dosare odata. Al meu, al copilului mai mare care era inclus in dovada de cetatenie si al copilului mai mic care s-a nascut dupa dobindirea cetateniei. Sotul a transcris mai inainte certificatul sau de nastere si certificatul nostru de cetatenie. certificatele de nastere au fost luate in aceeasi zi si numerele de inregistrare sunt consecutive, deci reiese ca au fost emise odata si nu doar dupa ce a fost transcria certificatul meu.
Scriemi in privat e-mailul si o sa iti expediez pe posta lista actelor care am pregatit-o.
Prezenta copiilor a fost necesara doar cind am facut pasapoartele.
In principiu ei ar putea sa mai schimbe lista actelor necesare, asa ca inainte sa te duci sa transcrii actele mai bine sa revizuiesti inca o data lista.

#1033 Anushka

Anushka
  • Живу на форуме
  • 913 Cообщений
  • 76 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 20:41

Fetelor, tatal meu pe 3 octombrie este programat la Bucuresti, pentru transcrierea actelor pentru mama mea, pentru mine (fiica) si nepotica. Pe forum am citit ca va putea depune pentru transcrierea tuturor actelor (certificatele lor de nastere+casatorie, certif de nastere a meu + casatoria mea + certif de nastere a fiicei mele). Am intocmit procuri de la mama si d ela mine pe numele lui + am facut separat declaratii. Retariesc sa nu omit vre-un act... sa speram ca va fi bine. Voi scrie cum totul a decurs.
Изображение
My hobby - broshe si bentite

#1034 SuperWoman

SuperWoman

Amor vence todo!!!

• Форум без меня не может
  • 2599 Cообщений
  • 3424 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 22:45

Mult succes tatalui tau Anushca, sa dea Dumnezeu sa faca treaba!!!

#1035 ViVe

ViVe

lucky ;)

• Легенда форума
  • 3928 Cообщений
  • 1612 Благодарностей

Отправлено 27 September 2012 - 22:52

Fetelor, multumesc.
Anushka, succes. Astept cu nerabdare sa aflu cum a fost.
Veronica, scriu emailul...
:kiss: :kiss: :kiss:
Со мной на ты ;)
line_352566.png

#1036 Anushka

Anushka
  • Живу на форуме
  • 913 Cообщений
  • 76 Благодарностей

Отправлено 28 September 2012 - 10:16

Veroni4ka, spune te rog, intr-adevar ati rirdicat certificatele peste 2 luni?
Fetelor, merci mult :kiss1: !
Изображение

#1037 veroni4ca

veroni4ca
  • Живу на форуме
  • 300 Cообщений
  • 355 Благодарностей

Отправлено 28 September 2012 - 15:07

9 mai am depus, 5 iulie am ridicat, pe 12 iulie ne-am fotografiat pentru pasapoarte :-)

#1038 Anushka

Anushka
  • Живу на форуме
  • 913 Cообщений
  • 76 Благодарностей

Отправлено 30 September 2012 - 22:33

Veroni4ka, merci mult!!!
Inka o intrebare fetelor, cine a depus la Bucuresti, help!!!!
Cum ati completat cererea in general e clar, insa nu stiu ce sa sciu la compartimentul ,,privind pe...,, (se scrie iar nume prenume, fiica lui ...?)
DOMNULE PRIMAR
Subsemnatul(a) ____________________________________________
fiul(fiica) lui _______________________ şi al _________________________
nascut(ă) la data de_________________ în __________________________ judeţ/sect/ţara __________________ domiciliat(ă) în ___________________
(comuna / oraşul / municipiul)
strada ____________________________ nr.___, bl.__, sc.__, et.__, ap.___,
sect./judeţ/ţara _______________, posesor al actului de identitate / paşaport, ______ seria ____ nr.________, eliberat de _________, vă rog să-mi aprobaţi
transcrierea în registrele de stare civilă române a certificatului (extrasului) de
_______________________ eliberat de autorităţile __________________
privind pe ______________________________________________________
___________________________ şi _________________________________
Anexez certificatul (extrasul) în original şi copie xerox, traducerea legalizată, dovada de cetăţenie română (original + copie), buletin de identitate / paşaport (original + copie).
Numărul de telefon din România la care pot fi contactat : ______________
Изображение

#1039 deepmind

deepmind
  • Живу на форуме
  • 424 Cообщений
  • 45 Благодарностей

Отправлено 03 October 2012 - 18:52

Anushka cum va reusit la Bucuresti ? fara ceva probleme?

#1040 Anushka

Anushka
  • Живу на форуме
  • 913 Cообщений
  • 76 Благодарностей

Отправлено 04 October 2012 - 14:25

Fetelor, ieri m-am intors de la Bucuresti, foarte bucuroasa fiindca am economisit o suma enorma :yahoo: ))). Toate procurile le-am facut pe tatal meu, dar s-a primit sa ma invoiesc de la serviciu si am mers cu el asa la ,,podstrahovka :pleasantry: . Am fost la str.Pechea, in rind erau f putini, necatind la faptul ca pe lista erau programati undeva 100, am intrat repejor, acolo la intrare ofiterul a dat liste cu modul in care trebuie aranjate actele, eu repejor le-am aranjat. Declartiile de la notar facute de mine si mama mea nu au trebuit, fiindca in procura era deja un aliniat precum nu am mai solicitat transcrierea inainte, dar eu am insistat la notar sa le fac fiindca pe forumuri spuneau ca trebuie :( (bani in vint :fool: ). Ofiterul f. amabil, noi (adika tata prin procura) am depus 6 dosare, ridicarea e pe 29.11.2012. Soferul de la microbus f operativ, pe fiecare l-a lasat unde trebuie si pe urma i-a strins repejor pe toti :beach: . Nu am mai stat sa vad daca a intrat cineva programre, insa nu as crede, fiindca se uita pe lista si ofiterul de la intrare si de la primire.
Изображение

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей