Перейти к содержимому

• Войти с помощью Facebook Войти с помощью Google      Войти   
Redobindirea Cetateniei Romane 3

• Закрыто Тема закрыта
1973 ответов в теме

#1 albinutza

albinutza

Copiii mei - averea mea, Sotul meu - bogatia mea!!!

• Живу на форуме
  • 590 Сообщений:
  • 60 Благодарностей

Опубликовано 30 March 2012 - 02:23 PM

Fetelor Bine ati Venit in noua casuta, asezati-va cat mai comod :kiss: :poka1:
azi din cate ati vazut deja au aparut cateva ordine
Sa ne fie intr-un ceas bun!!!

#2 Marinicaa

Marinicaa
  • Живу на форуме
  • 282 Сообщений:
  • 104 Благодарностей

Опубликовано 30 March 2012 - 02:38 PM

Fetelor azi au aparut 5 ordine.
Felicitari celor care s-au regasit prin ele.
Daca sinteti printre fericiti spuneti-mi cam in ce perioada ati depus dosarul.

#3 Iceflower

Iceflower
  • Живу на форуме
  • 305 Сообщений:
  • 99 Благодарностей

Опубликовано 30 March 2012 - 02:55 PM

O zi buna tuturor!
Aproape ca ma pregateam sa depun dosarul, dar au intervenit niste probleme, care dupa opinia multora, inclusiv al notarului, pot sa stopeze depunerea dosarului.
1. In buletin patronimicul meu este Arcadi, in duplicat Arcadii, iar in copia legalizata si tradusa al certificatului de nastere tatal meu este mentionat ca Arcadie( copia certificatului a fost legalizata si tradusa peste hotare, ca tatal meu nu este originar din Moldova si acum nu locuieste aici). Mi s-a spus ca multe persoane in astefel de situatii sunt refuzate .
2. In certificatul de casatorie al parintilor mei ( expediat si tradus peste hotare ca copie legalizata), numele de fata a mamei este scris (tradus gresit) Laura, dar ea a fost Laur pina la casatorie. In certificatul de divort al parintilor totul este corect.Unii spun ca in acest caz este suficient certificatul de divort.
Merci pentru orice raspuns.

#4 albinutza

albinutza

• Живу на форуме
  • 590 Сообщений:
  • 60 Благодарностей

Опубликовано 30 March 2012 - 03:13 PM

O zi buna tuturor!
Aproape ca ma pregateam sa depun dosarul, dar au intervenit niste probleme, care dupa opinia multora, inclusiv al notarului, pot sa stopeze depunerea dosarului.
1. In buletin patronimicul meu este Arcadi, in duplicat Arcadii, iar in copia legalizata si tradusa al certificatului de nastere tatal meu este mentionat ca Arcadie( copia certificatului a fost legalizata si tradusa peste hotare, ca tatal meu nu este originar din Moldova si acum nu locuieste aici). Mi s-a spus ca multe persoane in astefel de situatii sunt refuzate .
2. In certificatul de casatorie al parintilor mei ( expediat si tradus peste hotare ca copie legalizata), numele de fata a mamei este scris (tradus gresit) Laura, dar ea a fost Laur pina la casatorie. In certificatul de divort al parintilor totul este corect.Unii spun ca in acest caz este suficient certificatul de divort.

cum e in certificatul de nastere tatal dvs asa si trebuie sa fie in celelalte acte, altfel no sa va primeasca, daca el in cel de nastere e Arcadie, faceti-le pe toate asa

#5 Roca

Roca
  • Уже не могу без форума
  • 1629 Сообщений:
  • 436 Благодарностей

Опубликовано 30 March 2012 - 03:19 PM

in ceea ce priveste Arcadii arcadi si arcadie 100 % ca n-o sa va primeasca dosarul...nu cred ca merita sa riscati... schimbati actele in asha mod ca sa fie peste totul unic....
in ceea ce priveshte certificatul de casatorie a parintilor, daca il aveti pe cel de divort, nu este necesar cel de casatorie...dar...pentru ca sa aveti o sigurantsa...puteti face comanda de extras din certificatul de casatorie a parintilor de la oficiul starii civile...daca casatoria a fost incheiata pe teritoriul PR....
bafta
Опубликованное фото

Поблагодарили 1 Member:
trec

#6 Iceflower

Iceflower
  • Живу на форуме
  • 305 Сообщений:
  • 99 Благодарностей

Опубликовано 30 March 2012 - 03:35 PM

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#7 OLIVIA

OLIVIA

Copiii sunt mâinile cu care ne prindem de rai.

• Уже не могу без форума
  • 1804 Сообщений:
  • 76 Благодарностей

Опубликовано 30 March 2012 - 03:36 PM

Rodica certificatul de casatorie a parintilor tot trebuie legalizat chiar de sunt divortati parintii! Cate casatorii si divorturi a avut mama sau tata, deja aici merge vorba pe ce linie ati decis sa faceti actele, apoi atatea cert de casatorie si divort va trebui sa aveti legalizate. Asa a procedat verii mei care au avut 3 cert de casatorie si 2 de divort!

cand am depus eu actele chiar inaintea mea era o doamna care era casatorita a doua oara si nu avea asupra ei cert de divort din prima casatorie si i-au intors actele!!!
Опубликованное фото

Опубликованное фото

#8 Iceflower

Iceflower
  • Живу на форуме
  • 305 Сообщений:
  • 99 Благодарностей

Опубликовано 30 March 2012 - 10:08 PM

Din pacate, aici ma framinta si o alta intrebare. Cazierul este deja in drum spre Chisinau, in procura patronimicul meu a fost mentionat ca Arcadi, iar numai ieri am primit copia legalizata a certificatului de nastere al tatului meu, in care numele lui a fost tradus ca Arcadie in varianta romana.
Daca imi schimb buletinul ( o alta varianta a patronimicului, ca sa fie identic cu cel din certificatul de nastere al tatalui meu), vor fi atunci pretentii la cazier ?
Multumes anticipat.

#9 acta

acta
  • Форум без меня не может
  • 2038 Сообщений:
  • 5306 Благодарностей
  • Страна:Moldova

Опубликовано 31 March 2012 - 12:08 AM

Din cite eu tin minte in cazierul judiciar romanesc nu este scris patronimicul.

Увидел чужой недостаток?

Исправь свой! 

Японская поговорка

#10 pucilika

pucilika
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 62 Сообщений:
  • 4 Благодарностей

Опубликовано 31 March 2012 - 08:40 AM

Am iesit si eu insfirsit :dance4: , dar sotul si copii nu sunt :scare: . Dosarul l-am depus la 03 ianuarie 2011 la Bucuresti.

#11 olya

olya
  • 2481 Сообщений:
  • 744 Благодарностей

Опубликовано 31 March 2012 - 09:34 AM

Am iesit si eu insfirsit :dance4: , dar sotul si copii nu sunt :scare: . Dosarul l-am depus la 03 ianuarie 2011 la Bucuresti.

Felicitări!!!
Copiii erau incluși în dosarul soțului? Sau aveau dosare separate?

Изменено: olya, 31 March 2012 - 09:35 AM

”Mâinile care ajută sunt mai sfinte decât gurile care se roagă”.

#12 tigerlilly

tigerlilly
  • 2322 Сообщений:
  • 1475 Благодарностей

Опубликовано 31 March 2012 - 11:47 AM

felicitari! se primeste mai mult de un an((( din pacate...sau asta pentru ca ati depus in perioada sarbatorilor....

628_NEXK.png   

tigerlilly.gif

#13 pucilika

pucilika
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 62 Сообщений:
  • 4 Благодарностей

Опубликовано 31 March 2012 - 02:29 PM

Copiii au fost inclusi in dosarul sotului. Cind am depus actele mi-au spus 8-10 luni, dar a durat mai mult.

#14 alesia1982

alesia1982
  • Уже не могу без форума
  • 1174 Сообщений:
  • 795 Благодарностей
  • Страна:Germany

Опубликовано 31 March 2012 - 02:43 PM

felicitari !!!!!! acuma parca se vede o ordine oarecare, dar totusi in mediu dureaza un an...

#15 mamusika

mamusika
  • Живу на форуме
  • 684 Сообщений:
  • 80 Благодарностей

Опубликовано 31 March 2012 - 04:56 PM

O zi buna tuturor!

La duplicatul certificatului de nastere va referiti?

Daca veti schimba buletinul veti fi Arcadie, insa in cert de nastere veti ramine ca Arcadii. De aia aici tre' de adus toate 3 nume la un numitor comun.
Cel mai usor va fi asa: tatal dvs. sa mai traduca inca o data cert de nastere cu Arcadii, pentru ca corespunde cert de nastere a dvs.
Va ramine sa schimbati doar buletinul cu Arcadii.

Prima data aud ca pe linga cert de divort se depune si cel de casatorie. Care e logica?

Поблагодарили 1 Member:
trec

#16 albinutza

albinutza

• Живу на форуме
  • 590 Сообщений:
  • 60 Благодарностей

Опубликовано 31 March 2012 - 05:19 PM

Prima data aud ca pe linga cert de divort se depune si cel de casatorie. Care e logica?

Nu poti prezenta certificatul de casatorie daca esti divortat (eu in orice caz asa stiu) si nici la OSC nu-ti elibereaza certificatul de casatorie, poate copie, ca ei in carte cu pixul fac o liniuta "/" si sciu DIVORT si fac trimitere, asta eu la sigur Va spun
nici logica nu-i, cum poti prezenta un certificat de casatorie cand esti divortat :scratch_one-s_head:

Celor ce si-au vazut numele in ordinele de eri, FELICITARI!!!

#17 Iceflower

Iceflower
  • Живу на форуме
  • 305 Сообщений:
  • 99 Благодарностей

Опубликовано 31 March 2012 - 05:22 PM

Mamusika,merci pentru raspuns. Aici s-a adeverit ca acei de la oficiul starii civile au mai comis o greseala, mi-au eliberat duplicatul certificatului de nastere a mamei cu o alta varianta , in loc de Alla, au scris Ala. Si principal ca am lasat copia buletinului ei , in care ea este Alla. In raspuns, in loc sa modifice si sa corecteze greseala lor, au spus ca daca doresc un duplicat cu varianta corecta, sa le platesc din nou.

Поблагодарили 1 Member:
trec

#18 albinutza

albinutza

• Живу на форуме
  • 590 Сообщений:
  • 60 Благодарностей

Опубликовано 31 March 2012 - 05:24 PM

Mamusika,merci pentru raspuns. Aici s-a adeverit ca acei de la oficiul starii civile au mai comis o greseala, mi-au eliberat duplicatul certificatului de nastere a mamei cu o alta varianta , in loc de Alla, au scris Ala. Si principal ca am lasat copia buletinului ei , in care ea este Alla. In raspuns, in loc sa modifice si sa corecteze greseala lor, au spus ca daca doresc un duplicat cu varianta corecta, sa le platesc din nou.

Ei nu se uita cum e in buletin ei scriu asa cum la ei e in carte
dar dvs cum ati solicitat, le-ati accentuat ca va trebuie sa fie Alla

Поблагодарили 1 Member:
trec

#19 Iceflower

Iceflower
  • Живу на форуме
  • 305 Сообщений:
  • 99 Благодарностей

Опубликовано 31 March 2012 - 05:26 PM

Am scris corect, cred ca voi rezolva si aceasta problema.

#20 albinutza

albinutza

• Живу на форуме
  • 590 Сообщений:
  • 60 Благодарностей

Опубликовано 31 March 2012 - 05:37 PM

Am scris corect, cred ca voi rezolva si aceasta problema.

la sigur
fetelor daca sincer nu trebuie sa va suparati pe cei de la OSC, in primul rand nu persoana care va primeste actele le si scrie, dar persoana care scrie e obligata sa scrie cum e in carte, (am facut practica de stat la OSC anume in arhiva), Va spun si de ce, la mine familia mea de domnisoara se termina in "n", dar in perioada sovietica toate terminatiile erau in "nu", familia mea a hotarat, adica tatal meu ca asa si sa ramaie, dar iata fratele lui nu a vrut sa fie cu "nu" si a ramas cu "n", respectiv si copii lui as asa
in carte in nastere si bunelul meu tot e cu "n" asa e corect, fiecare deja face cum doreste.
Situatii de acestea sant multe, in carte ei pot sa faca modificari, doar daca doreste persoana in cauza, de ex. mama dvs scrie cerere si ai corecteaza, altfel scriu cum e scris la ei.

Изменено: albinutza, 31 March 2012 - 05:38 PM

для мам, малышей и для дома.

Интернет-магазинов – много. WWW.ECOMAMA.MD – один. Натуральная продукция исключительного качества, подобранная с любовью и проверенная на практике, которая поможет удовлетворить вкус самого требовательного покупателя.

detalii / подробности>>>

0 пользователей читают эту тему

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей