Перейти к содержимому

• Войти с помощью Facebook Войти с помощью Google      Войти   
Только сейчас

Вы оплачиваете роды в Medpark-e в рассрочку, без первоначального аванса, без процентов и комиссионных. Плюс к этому: скидка 10% на ВСЕ медицинские услуги для Вашего малыша НАВСЕГДА.

detalii / подробности>>>

Ищем воспитателя для детей дошкольного и школьного возраста в Ставчены

Требования:

- Желательно женщина с высшим педагогическим образованием

- Опыт работы приветствуется

- Знание румынского и русского языков

detalii / подробности>>>

www.toptur.md

Для хорошего отдыха нужна хорошая компания. Компания "TOPTUR" . Специальные предложений Лето 2014 ! Бронируйте Online.Качественный отдых - гарантирован !

detalii / подробности>>>

Объявление | Anunt

Мы ищем нянь и гувернанток для каталога на форуме подробнее
Se cauta bone si guvernante pentru inregistrare pe forum detalii

Gradinita Privata Cheitele Cunoasterii

• Чтобы отвечать, сперва войдите на форум
9 ответов в теме

#1 Гость_donna_*

Гость_donna_*
  • Гость
  • Благодарностей

Опубликовано 10 April 2008 - 07:40 AM

buna, noi frecventam gradinita cheitele cunoasterii. este dupa parerea mea cea mai buna gradinita din chisinau. initial sediul era dupa academia de studii economice, iar acum din aprilie si-a transferat sediul la scul;eanca str.mesagerului1/1. costa 8,5 euro ziua, daca nu frecventezi platesti minus un euro adica 7,5, un pic cam scump, dar va zic sincer ca merita ceva mai bun nu veti gasi. la telecentru mai este o gradinita particulara, daca nu gresesc pe str.dimbului sau ?, la pretul de 180 de euro pe luna cu transport inclus, dar pe linga gr. noastra cheitele cunoasterii e cerul si pamintul. la telecentru nici conditii, totul este vechi, nimic pentru copii, nici asemanare de gradinita pentru copii, mai bine as zice un bussines pe seama copiilor, intr-o casa de locuit inchiriata. pe cind cheitele cunoasterii este un vis, realiyabil pentru copii nostri. totul este nou, absolut. un edificiu asemanator unei gradinite. cu incaperi spatioase, cu odaie pentru joaca si ocupatii, cu dormitaor luminos cu paturi noi si confortabile, cu sufragerie si cantina aparte, copii nu maninca in grupa ci in sufragerie special amenajata.au un vestiar mare si confortabil cu dulapuri si locuri pentru sezut special sa poti imbraca copilul in liniste. de educatori si dadaca nici nu mai vorbesc, sunt niste educatoare cu studii superioare, vorbesc romina(nu moldoveneasca ci romina), foarte ciyelate si se comporta cu copilu foarte bine. dadaca de asemenea sunt foarte grijulii, copilul acasa se murdareste mai tare ca la gradinita. au o baie pentru copii cu vicee special pentru ei, micute si comode, la fel si lavuarul micut la nivelul copilului special pentru copil. ograda este mare cu tobogane chicco, cu teren de joaca spatios. directoarea greta pelin este la fel foarte amabila, a cam ridicat taxa lunara pentru gradinita dar.........

#2 Sandra

Sandra
  • Живу на форуме
  • 336 Сообщений:
  • 12 Благодарностей

Опубликовано 21 April 2008 - 01:50 PM

Kiara

Была я на прошлой неделе в кеицеле.... в стоимость не входит транспорт. его вообще нет. Условия получше чем у других. но не идеальные, опять же скученность, много детей- комнаты маленькие. За столом за который по честному и 2-им тесно- ставят по 4 детей.
Я вот думаю... поити ли нам туда или нет. Наверное попробуем, а вдруг воспитатели золото, и остальное не так уж и важно.

Счастливая мама,

я не знаю где вы живете, но Герда дала мне ноиер телефона клуба мамочек, они на Ботанике. У них программы есть как раз для мамочек с детьми до садика. Но я не была ни разу, позвоните узнайте Клаудия -069253838

#3 Sandra

Sandra
  • Живу на форуме
  • 336 Сообщений:
  • 12 Благодарностей

Опубликовано 23 October 2008 - 11:54 AM

Copiii merg de la 3 ani impliniti, mai mici nu iau. Dupa cate stiu au 3 grupe - maica de 3 ani, medie de 4 ani si mare cu pregatitoare sunt impreuna (5-6 ani). Asa mi-a spus directoarea cateva zile in urma. Mie nu tare mi-a placut din mai multe cauze- camerele totusi nu sunt atat de spatioase dupa cate eu consider necesar, la masuta stau cate 4 copii, eu cred ca ele sunt max pentru 2- ei si mai multe chestii. Dar copilului meu i-a placut si de aia continuam sa mergem acolo.

In grupa pana la 20 de copii. Daca la cei mai mari e cat de cat bine, atunci pentru cei de 3 ani consider ca is prea multi. Normele impun pana la 15 copii in grupa mica. Iaca ca am racit prima data, si anume la gradinita. Vineri a stat cu ei altcineva- nu educatoarea lor si au alergat mult, erau uzi, ca rezultat pana acasa deja smiorcaia din nas. Mergem de o luna, acum e prima data cand e racit. Ii dau totdeuana 2-3 malete de schimb, dar ii schimba doar o data , chiar daca seara e ud de tot.
Nivelul ocupatiilor nu-l pot spune, ca nu merg eu acolo :girl_dance: , si apoi vara nu prea au ocupatii. Pentru mine la aceasta varsta e important copilul sa se invete sa convetuiasca cu alti copii- sa cedeze, sa stie a ruga si i se dea lui jucaria, sa poate participa intr-un joc conform regulilor, sa se miste mult - si asta este acum acolo, au o curte mare unde copii se zbengue, au si dansuri, dar nu stiu cat de mult ii mana acolo.

Ieri am fost la ei, dar copiii mi-au parut foarte complexati. Copilul meu de 3 ani era mai vioi si s-a incadrat in ocupatii mai bine ca cei care deja frecventau gradinita. Restul nici nu cintau, nici nu dansau, stateau incordati si se uitau...

Stiu ca sunt tinuti c-am din scurt, dar de altfel se suie in cap, in sens ca se lovesc si se bat. Cu vanatai baiatul vine regulat acasa. Am mai scris ca nu sunt incantata de gradinita si copilul merge cam jumate la jumate din timp, dar alta mai buna nu am gasit si ne trebuie inca un an, deja nu mai vreau sa schimb gradinita.

Primavara am avut o peroada cam lunga de deprindere si educatorii se schimbau, dar in toamna a trecut in alta grupa si educatoarea mi se pare motivata de a face si ocupatii dar si de a gasi limba comuna cu copii.
Aspectele pe care le-am mentionat inainte raman a fi, unele observatii au fost luate in calcul si asta m-a bucurat. De ex am rugat sa fie puse jaluzele la ferestre sa mai tina vara de soare- si intr-o saptamana au fost si puse, am atras atentia la slaba echipare a terenului de joc, si cu timpul au fost completate cu cate ceva. Cand ne intalnim cu sefa, ma intreaba ce ar mai fi de facut dupa parerea mea sa le fie mai bine copiilor. Si cu educatoarea mai discutam, si vad unele schimbari dupa discutii.
Ce ma mai deranjeaza- este numarul mare de copii, dar in gradinitile publice grupele mari sunt si mai pline, si faptul ca dorm in aceeasi sala unde se ocupa...
Ce imi place- e ca se intelege cu educatoarea, si-a facut prieteni, invata multe lucruri noi si nu mai slabeste (e tare select la mancare si a slabit mult la gradinita anterioara), deci sunt hraniti normal. Si principalul- ca merge cu placere la gradinita.
Factorul principal, ca la orice alta gradinita, ramane educatoarea, de ea depinde foarte mult.

Изменено: Winter, 10 April 2013 - 08:13 PM

#4 Portilos

Portilos
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 5 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 13 December 2011 - 09:39 PM

Buna ! De ceva timp mi-am dat copilul la acesta gradinita. scopul meu a fost sa gasesc o gradinita cu copii mai putin numerosi in grupe si mai ales cu material didactic performant, ca da credeam ca la cele particulare se invata mai bine. Achit pe luna 220-230 Euro. Nu este o gradinita din cele ieftine, parinti cu fite, jeepuri.... Dupa mine gradinita are multe neajunsuri la banii la care se platesc.
1. copii se schimba in holuri racoroase, nu au dulapioare ci un fel de cuierase pe care stau imbulzite hainutele, plus ca platesti o taxa de intrare de 150 euro, credeam ca puteau face si niste dulapuri individuale, in fine...au o camera de activitati, in care nu poti intra si vorbesti cu educatoarea peste usa ca iesti incaltat de afara si aduci chipurile microbi, asa ca vorbesti pe coridor,

2 scarile care duc la ietajul 2 sunt dupa mine mai mult ca periculoase si am vazut ca educatoarea sa le atentioneze sa se tina de bara, al meu a cazut cu capul in jos si s-a lovit de calorifer, si si-a pus o vanataie albastra pe coaste,

3. Aceasta ajutoare de educatoare, sta in permanenta cu o fata de parca a mancat un kg de lamai si acelea ierau verzi. Educatoarele stau si iele botaoase daca le intrebi daca au fost copii afara. de cateva zile, mai bine spus saptamani copilul meu spune ca nu au fost la plimbare, dar eu vad ca hainele nu mai sunt aranjate asa cum le-am lasat dimineata. Desi pantalonii sunt foarte curati.de regula trebuiau spalati in fiecare zi si acum nu au mai fost lavati de 2 saptamani. da si hainele stau agatate in cuier desi coilul nu ajunge pana la ele. am impresie ca o fac intentionat ca sa creeze impresia ca merg la plimbare.

4 nu aduce niciodat lucrari facute la gradinita asa cum practicam la gradinitele de stat... chestii din plastilina, hartie..cand il intreb ce ati invatat azi, se uita la mine si nu intelege ce vreau de la el.

5.Acum de craciun se mai colecteaza bani si nu putini pentru a procura lucruri, tehnica in gradinita. Asta chiar este o aiureala cand platesti babnii astia sa mai cumperi si tehnica.

Stiu ca multi venereaza aceasta gradinita si sunt incantati. Sunt oare si de acei care cred ca e sii neregula acolo?

#5 Portilos

Portilos
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 5 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 14 December 2011 - 04:08 PM

Pe mine ma intereseaza comentariile parintilor care isi duc copiii la acesta gradinita. Cat de des se colecteaza bani pentru amenajarea incaperilor si procurare de tehnica in gradinite? daca mai pun si cheltuielile pe benzina pentru ca stau departe de gradinita imi iese o suma tare frumusica. Per total anul de studii la gradinita e la acelas pret ca de exemplu la ASEM sau USM).

#6 MamiDeDarius

MamiDeDarius
  • Живу на форуме
  • 709 Сообщений:
  • 289 Благодарностей

Опубликовано 24 December 2011 - 10:26 AM

Noi o sa mergem la primavara la aceasta gradinita. Din surse de mare incredere,am inteles ca aceasta gradinita dispune de personal ales. Noi am mers in vizita. Ne-a placut enorm. Anterior acestei vizite am mers la 3 gradinite de stat, ca sa avem cu ce compara. Ma apuca jalea gindindu-ma ca baietelul meu si-ar putea petrece copilaria in conditiile sinistre pe care le ofera gradinitele vizitate si nu vorbesc de oarecare, dar de ex. de gradinita nr. 215, considerata "cea mai frumoasa gradinita din Chisinau" (in aceasta afirmatie, presupun, crede doar directoarea institutiei). E drept ca scarile sunt un element periculos, cred ca daca parintii la o adunare ar pune intrebarea sa fie cumva izolate cu un covor aceste trepte, problema s-ar rezolva. Eu cel putin am de gind sa cer acest lucru. Nu trebuie insa uitat faptul ca amplasarea acestei gradinite e intr-un local care nu a fost prevazut acestui scop, asa ca, presupun, ca s-au facut adaptari unde s-a putut. Mai departe, depinde de noi, parintii, sa cerem ameliorari...

Cu colectarea taxelor suplimentare nu sunt nici eu de acord. Ba chiar dezacord total. Trebuie de vazut cine insista pe aceste taxe...nu rareori sunt cazuri cind personalul gradinitei da o sugestie si exista o anumita categorie de parinti foarte pioneri de felul lor care iau repede aceste sugestii drept obligatiune si se apuca ei singuri sa bage pe git celorlalti parinti ideea ca copilul nu va putea creste fericit, armonios, echilibrat mintal fara un TV cu plasma cu diagonala de 2 metri.
Опубликованное фото

#7 MamiDeDarius

MamiDeDarius
  • Живу на форуме
  • 709 Сообщений:
  • 289 Благодарностей

Опубликовано 15 January 2012 - 06:11 PM

Impresiile mele sunt f. bune pe fondul vizitarii altor gradinite, deci spre comparatie cu ce am vazut, e pe departe gradinita in care mi-as da copilul cu inima si constiinta impacata.
Опубликованное фото

#8 Sandra

Sandra
  • Живу на форуме
  • 336 Сообщений:
  • 12 Благодарностей

Опубликовано 10 November 2012 - 05:17 PM

Mamicilor, dna Elena mai este la grupa medie? E o educatoare foarte buna. Acum , cand fetita mea este intr-a intaia, imi amintesc cu multa recunostinta de aceasta doamna, care mi-a invatat fetita a citi si scrie.
Stiu ca alte educatoare bune , pe care le cunosteam, au plecat.

#9 MamiDeDarius

MamiDeDarius
  • Живу на форуме
  • 709 Сообщений:
  • 289 Благодарностей

Опубликовано 30 May 2013 - 03:40 PM

Mamicilor, dna Elena mai este la grupa medie? E o educatoare foarte buna. Acum , cand fetita mea este intr-a intaia, imi amintesc cu multa recunostinta de aceasta doamna, care mi-a invatat fetita a citi si scrie.
Stiu ca alte educatoare bune , pe care le cunosteam, au plecat.

Dna Elena este in continuare ! :)
Опубликованное фото

#10 giuliana

giuliana
  • Живу на форуме
  • 384 Сообщений:
  • 212 Благодарностей

Опубликовано 21 May 2014 - 02:42 PM

Cine frecventeaza acum aceasta gradinita, cit costa la moment si cine este educatoare la copiii din 2010?

Изменено: giuliana, 21 May 2014 - 02:43 PM

для мам, малышей и для дома.

Интернет-магазинов – много. WWW.ECOMAMA.MD – один. Натуральная продукция исключительного качества, подобранная с любовью и проверенная на практике, которая поможет удовлетворить вкус самого требовательного покупателя.

detalii / подробности>>>

Învaţă Limba Engleză şi Italiană!

ORATORICA anunţă începerea grupelor de Limbă Engleză (8 – 18 iulie) şi Italiană (21 iulie). Vă aşteptăm la oficiu pentru testarea gratuită şi înscrierea în grupă. La noi găsiţi profesori native, calificaţi, cele mai eficiente materiale didactice şi cel mai flexibil grafic.

detalii / подробности>>>

«Эврика»

Если вы считаете, что ваш ребёнок достоин увлекательного отдыха, то выбирайте летний оздоровительный лагерь «Эврика». Наш лагерь – это многолетний опыт успешной практики в сфере отдыха, оздоровления и развития детей. Летний лагерь «Эврика» - яркие впечатления и отличное настроение для ваших детей!

detalii / подробности>>>

0 пользователей читают эту тему

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей