Перейти к содержимому

• Войти с помощью Facebook Войти с помощью Google      Войти   
Объявление | Anunt

Мы ищем нянь и гувернанток для каталога на форуме подробнее
Se cauta bone si guvernante pentru inregistrare pe forum detalii

Redobindirea сetateniei romane

• Закрыто Тема закрыта
2504 ответов в теме

#1 narina

narina
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 25 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 10 December 2008 - 08:41 PM

salut la toti interesatii!
nu demult am auzit de la o cunostinta ca acum procedura de (re)dobindire a cetateniei ramane este mult mai rapida, si nu dureaza citiva ani, ca pina la moment.Auzind aceste am cautat prin net mai multe site-uri care ar confirma acest lucru (
www.basarabeni.ro, www.just.ro, www.cetatenie.info.r
o
www.chisinau.mae.ro ).Am citit multa informatie, dar nimic concret despre R. moldova sau care ar fi procedura pentru noi, si azi, cu copilul in brate m-am dus pe Vlaicu Pircalab la Sectia Consulara sa aflu ceva informatie. Dupa mai mult timp stind in rind la ghiseuri pentru a intreba ceva, asa si nu am putut intreba pe nimeni din motiv ca nu mi-a mai ajuns rindul(din pacate, pentru mine).Am gasit pe net doar actele necesare, la general.
Asa ca vreau sa intreb: poate cineva stie care sunt actele necesare pentru noi si care este mersul procedurii de acordare a cetateniei, ce cheltuieli,unde trebuie de dus, sau, daca cineva , la fel, are intentia de a-si face cetatenie romana , il invit impreuna cu mine.

Acte Necesare Pentru Redobandirea Cetateniei Romane

• Certificatele de naştere sau de deces ale bunicilor - original şi copie legalizată
  • Certificatul de căsătorie sau de divorţ al bunicilor - original şi copie legalizată
  • Certificatele de naştere ale părinţilor - original şi copie legalizată
  • Certificatul de căsătorie sau de divorţ al părinţilor - original şi copie legalizată
  • Certificatul de naştere al persoanei care depune pentru redobândirea cetăţeniei - original şi copie legalizată
  • Paşaportul persoanei care depune pentru redobândirea cetăţeniei - original şi copii legalizate ale paginilor: cu poza, cu datele personale, cu semnătura şi cu prelungirea paşaportului (dacă este cazul)
  • Buletinul de Identitate - original şi copie
  • Cazierul Judiciar din Republica Moldova - original
  • Cazierul Judiciar din România - original
  • Adeverinţa de la Autoritatea pentru Străini care dovedeşte şederea legală timp de 4 ani pe teritoriul României - original
  • Trei declaraţii pe propria răspundere de la un Notar Public precum că (1)persoana care depune pentru redobândirea cetăţeniei române nu a mai depus o altă cerere de redobândire a cetăţeniei, (2)că nu a întreprins activităţi împotriva ordinii de drept şi (3)dacă doreşte rebobândirea cetăţeniei române cu păstrarea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România
  • Acte de stare civilă - copii legalizate (certificate de naştere, căsătorie) - daca este cazul
  • Permisul de Şedere Temporară - original şi copie
  • Un dosar cu şină
Taxa de publicitate, este o taxă care trebuie achitată în contul Monitorului Oficial înaintea depunerii dosarului pentru redobândirea cetăţeniei. Această taxă este în valoare de 90 lei şi poate fi achitată la orice oficiu poştal în unul din conturile:

• IBAN: RO55RNCB008200671110
    0001
    , BCR S.A. - SUCURSALA UNIREA şi
  • IBAN: RO12TREZ7005069XXX00
    0531
    , Direcţia de trezorerie şi contabilitate publică a Municipiului Bucureşti, C.I.F. RO427282
    Plata taxei se poate face şi la sediul Monitorului Oficial din Bucureşti, şos Panduri nr.1, Bl.P33, parter, sector 5
Taxă cazier judiciar - se achită la C.E.C. şi este în valoare de 5 lei
Taxa pentru Adeverinţa de la Autoritatea pentru Străini - se achită la C.E.C. şi este în valoare de 22 lei

IMPORTANT!

• Toate taxele se plătesc înainte de depunerea cererii
  • Cererile se depun personal
  • Cererile care nu sunt însoţite de toate documentele nu se primesc
Adresa ROMÂNIA, Bucureşti, sectorul 1, str. Petofi Sandor, nr. 47 (de la Piaţa Victoriei mergeţi pe bulevardul Kiseleff până la intersecţia cu str. Docenţilor, unde o luaţi la stânga, de acolo tot înainte până la intersecţia cu Petofi Sandor)

Programul cu publicul Luni şi Miercuri 9:00 - 16:00 Pauză 12:00 - :12:30

Audienţă Şef Serviciu Luni 11:00 - 13:00

Изменено: narina, 10 December 2008 - 08:42 PM

Опубликованное фото

#2 ary

ary
  • Живу на форуме
  • 396 Сообщений:
  • 98 Благодарностей

Опубликовано 10 December 2008 - 08:51 PM

Ati trimis scrisoare cu cerere pentru a depune dosarul cu actele de redobandire a cetateniei?
Опубликованное фото
Опубликованное фото

#3 Mariancik

Mariancik
  • Живу на форуме
  • 790 Сообщений:
  • 580 Благодарностей

Опубликовано 10 December 2008 - 09:23 PM

O, apropo la tema data.
Noua ne-au venit invitatiile sa depunem dosarele pentru cetatenie. Insa e foarte probabil ca dupa anul nou sa nu mai fim pe loc.
E posibil oare sa depunem dosarele la ambasada romana din tara respectiva? Ca sa nu fie incurcatura cu actele, cazierele.
Adica noi sa plecam cu toate extrasele, copiile si alte acte acolo si sa continuam in tara data cu procesul?
Опубликованное фото

#4 narina

narina
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 25 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 10 December 2008 - 09:45 PM

Ati trimis scrisoare cu cerere pentru a depune dosarul cu actele de redobandire a cetateniei?

nu, cred ca trebuie de acolo de luat si de indeplinit.cred ca miine mai merg inca odata. dar unde trebuie sa o trimit, pe ce adresa?
cererea trebuie sa fie una sau pentru fiecare in parte - eu, sotul si fiica?

merci.
Опубликованное фото

#5 ary

ary
  • Живу на форуме
  • 396 Сообщений:
  • 98 Благодарностей

Опубликовано 10 December 2008 - 09:58 PM

nu, cred ca trebuie de acolo de luat si de indeplinit.cred ca miine mai merg inca odata. dar unde trebuie sa o trimit, pe ce adresa?

merci.

De asta si vau zis la Ambasada ca nu va venit randul. Eu am trimis scrisoare cu cerere inca in 2004 si abia in septembrie 2008 mia venit invitatia sa depun dosarul cu actele care sunt in lista care ati afisat-o.
Cererea se trimite cu scrisoare recomandata la adresa Ambasadei pe str. Parcalab, nu mai stiu numarul. Cererea se trimite pe numele fiecarui membru de familie in parte. In afara de copil, care presupun ca e minora. Ea pana la 18 ani primeste automat cetatenia, daca o obtine unul din painti.

De asta si vau zis la Ambasada ca nu va venit randul. Eu am trimis scrisoare cu cerere inca in 2004 si abia in septembrie 2008 mia venit invitatia sa depun dosarul cu actele care sunt in lista care ati afisat-o.
Cererea se trimite cu scrisoare recomandata la adresa Ambasadei pe str. Parcalab, nu mai stiu numarul. Cererea se trimite pe numele fiecarui membru de familie in parte. In afara de copil, care presupun ca e minora. Ea pana la 18 ani primeste automat cetatenia, daca o obtine unul din painti.

Asta din ce stiu eu. :girl_impossible:
Опубликованное фото
Опубликованное фото

#6 Катя

Катя
  • Живу на форуме
  • 966 Сообщений:
  • 255 Благодарностей

Опубликовано 11 December 2008 - 05:43 AM

Скажите а кто - то знает до кокого года должны быть рождены бабушки, дедушки для получения рум. гражданства
Опубликованное фото

Опубликованное фото

#7 Iana Tonidze

Iana Tonidze
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 274 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 11 December 2008 - 09:40 AM

Recent au depus actele pentru redobandirea cetateniei rom. parintii mei. Si se fac in permanenta un sir de schimbari - certificate de divort nu se cer. Cele de nastere ale bunicilor la fel nu se cer, ci doar cel de casatorie cu conditia ca in cel din urma sa fie indicat numele de fata al bunicii. Certificatele explicative cu privire la schimbarile teritorial-geografice, la fel nu sint obligatorii.
Taxa la depunerea actelor cu o luna in urma era 45 dolari, cu doar o saptamina in urma era 30 euro, iar ieri deja s-a micsorat la 15 euro.
Toate aceste informatii pot fi gasite pe panourile sectie consulare din strada Parcalab.

Изменено: Iana Tonidze, 11 December 2008 - 09:41 AM

Опубликованное фото

#8 Emerald

Emerald

Мечты сбываются!!!

• Модератор
  • 3081 Сообщений:
  • 1592 Благодарностей

Опубликовано 11 December 2008 - 09:48 AM

Si daca mergi direct la Bucuresti sa depui actele, atunci cit timp tre sa astepti redobindirea cetetaniei?

Dă-i Doamne sănătate Biancuţei...şi la toţi copiii, inclusiv ai mei!
Cînd te plîngi, la 80% nu le pasă, iar la 20% le pare bine...
Я не обижаюсь на людей, я просто меняю о них свое мнение.
44794dd0205c2f993aea1d6ee8aec8f3.gif

#9 mantaluta_nata

mantaluta_nata
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 102 Сообщений:
  • 6 Благодарностей

Опубликовано 11 December 2008 - 10:42 AM

Si daca mergi direct la Bucuresti sa depui actele, atunci cit timp tre sa astepti redobindirea cetetaniei?

Salut.Eu am depus la Bucuresti in 2005 si am aparut doar o data in MO...Dar nici eu nu am gasit pe net vreo informatie cu privire la modificarile introduse...Sunt niste liste pe site-ul MIn.Justitiei din Romania, dar sunt din 2006..nu mai stiu unde sa caut...Dar si eu ma depus scrisoare la consulat aici la Chisinau in 2004, si abia acum peste 4 ani mi-a venit invitatie ((barbarism))...
Poate care depun acuma beneficiaza de modificarile legei cu privire la cetetenie; acum merge frate-miu sa depuna la Bucuresti, ca el e student in Ro, dar la fel a pregatit toate actele, ca si mine. :smile:

#10 Iana Tonidze

Iana Tonidze
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 274 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 11 December 2008 - 10:58 AM

Barby, noi am intrebat si acest detaliu, atunci cand eu am depus actele mele pentru redobandire, fiindca sotul meu are pasaport si buletin romanesc cu viza la Oltenita. Insa domnisoara de la ghiseu (la consulat) ne-a informat ca procedura nu se inlesneste, ci din contra se multiplica, in sens ca va fi nevoie de mers in Romania pentru absolut toate procedurile, si de fiecare data...( juramint etc.)
Nu stiu ce pasi urmeaza dupa depunerea actelor de aceea nu pot sa ma pronunt cum sau cat de complicat poate fi.
Insa ne-a spus sa asteptam sa apara numele si nr. de ordine in Monitorul oficial, incepind cu luna a treia de la depunere. Cu ceva timp in urma numele aparea de doua ori in Monitor: o data cand incepe procesarea actelor si a doua cand procesul este finisat si se asteapta primirea pasaportului. Acum acest lucru s-a simplificat - apare numele in Monitor doar o data. Si apoi ei trimit pe adresa personala o instiintare in care se indica urmatorii pasi pe care trebuie sa-i faci.
Опубликованное фото

#11 Cariña

Cariña
  • Новичок
  • 27 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 21 December 2008 - 11:20 PM

merci.

Buna "narina" daca iti trebuie informatii despre documente,cetatenie,
pasaport romin iti pot recomanda o persoana care se o cupa de toate chestiile astea si te va ajuta cu siguranta.
Eu sint aici in Spania cu pasaport romin original si datorita dpamnei respective care se ocupa de toate chestiile astea.
Daca ceva imi spui,ok?

#12 Ellene

Ellene
  • Новичок
  • 2 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 23 January 2009 - 10:29 PM

[quote name='narina' date='10.12.2008, 20:41' post='302504']
salut la toti interesatii!
nu demult am auzit de la o cunostinta ca acum procedura de (re)dobindire a cetateniei ramane este mult mai rapida, si nu dureaza citiva ani, ca pina la moment.Auzind aceste am cautat prin net mai multe site-uri care ar confirma acest lucru (
www.basarabeni.ro, www.just.ro, www.cetatenie.info.r
o
www.chisinau.mae.ro ).Am citit multa informatie, dar nimic concret despre R. moldova sau care ar fi procedura pentru noi, si azi, cu copilul in brate m-am dus pe Vlaicu Pircalab la Sectia Consulara sa aflu ceva informatie. Dupa mai mult timp stind in rind la ghiseuri pentru a intreba ceva, asa si nu am putut intreba pe nimeni din motiv ca nu mi-a mai ajuns rindul(din pacate, pentru mine).Am gasit pe net doar actele necesare, la general.
Asa ca vreau sa intreb: poate cineva stie care sunt actele necesare pentru noi si care este mersul procedurii de acordare a cetateniei, ce cheltuieli,unde trebuie de dus, sau, daca cineva , la fel, are intentia de a-si face cetatenie romana , il invit impreuna cu mine.

Acte Necesare Pentru Redobandirea Cetateniei Romane

Salut "narina"!trec deodata la intrebarea mea:
La ce etapa ai ajuns cu cetatenia Romina? te intreb caci si noi ne dorim cetatenia Ro. si nu stiu de unde so incep mai bine? imi dai un sfatulet mik?
Bafta tie!

#13 keyana

keyana
  • Новичок
  • 26 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 02 February 2009 - 04:14 PM

Salut.Eu am depus la Bucuresti in 2005 si am aparut doar o data in MO...Dar nici eu nu am gasit pe net vreo informatie cu privire la modificarile introduse...Sunt niste liste pe site-ul MIn.Justitiei din Romania, dar sunt din 2006..nu mai stiu unde sa caut...Dar si eu ma depus scrisoare la consulat aici la Chisinau in 2004, si abia acum peste 4 ani mi-a venit invitatie ((barbarism))...
Poate care depun acuma beneficiaza de modificarile legei cu privire la cetetenie; acum merge frate-miu sa depuna la Bucuresti, ca el e student in Ro, dar la fel a pregatit toate actele, ca si mine. :xm_12:

eu am depus 6 ani in urma actele, in 2004 aparusem prima data in MO si liniste...a gasit mama mea un avocat care intr-un an a dus totul pina la capat. acum fac actele si pentru sotul meu:) sa mai vedem lumea...da lui ii fac numai permis, cetatenia e prea multa bataie de cap:)
Опубликованное фото

#14 mashka mamashka

mashka mamashka
  • Живу на форуме
  • 472 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 03 February 2009 - 05:39 PM

Salut tuturor!
Eu am o intrebare pentru cei ce au depus deja documentele. Daca certificatele de casatorie, deces sunt in chirilita, trebuie mai intii de facut dublicatele in limba romana?
Merci anticipat!!!
Опубликованное фото

#15 keyana

keyana
  • Новичок
  • 26 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 03 February 2009 - 05:49 PM

'mashka mamashka'
Salut tuturor!
Eu am o intrebare pentru cei ce au depus deja documentele. Daca certificatele de casatorie, deces sunt in chirilita, trebuie mai intii de facut dublicatele in limba romana?
Merci anticipat!!!

eu personal am facut traducerea in l. romana si am legalizat-o la notar...asta cind am depus juramyntul. insa pentru dosarul cvare a mers la bucuresti am facut duplicat!
Опубликованное фото

#16 Beauty

Beauty
  • Живу на форуме
  • 371 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 03 February 2009 - 05:51 PM

Salut tuturor!
Merci anticipat!!!

cu siguranta!

#17 mashka mamashka

mashka mamashka
  • Живу на форуме
  • 472 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 04 February 2009 - 11:51 AM

KeYaNa si Beauty va multumesc mult pentru raspuns. Am vrut si eu sa fiu cu siguranta sigura :xm_01:
Опубликованное фото

#18 Gia

Gia
  • Живу на форуме
  • 556 Сообщений:
  • 4 Благодарностей

Опубликовано 04 February 2009 - 01:21 PM

Imi spune cineva de la ce se incepe toata procedura? Se depune cerere pe loc sau se trimite prin posta? Care sint conditiile de eligibilitate? Merci

#19 mashka mamashka

mashka mamashka
  • Живу на форуме
  • 472 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 05 February 2009 - 10:50 AM

Imi spune cineva de la ce se incepe toata procedura? Se depune cerere pe loc sau se trimite prin posta? Care sint conditiile de eligibilitate? Merci

Gia salut! Mai intii trebuie sa trimiti o scrisoare-cerere de acest model.

Catre: Consulatul Romaniei
Adresa: str. V. Pircalab, nr. 39,
Chisinau, Rep.Moldova
De la cetatenii: ____________________
_

din comuna …………….,
r-nul ………………, Rep.Moldova

Cerere programare

Subsemnatii, ………………………………… ……………………….
(Nume, Prenume) (prenume dupa tata)
nascut/nascuta la data ….……… in comuna ………..………, r-nul ……………………, Rep.Moldova, fiica/fiul lui …………………………..(tata) si …………………………..(mama), cu domiciliul actual in comuna …………………….., r-nul ……………………, Rep.Moldova;

………………………….……… ……………………….
nascut/nascuta la data ….……… in comuna ………..………, r-nul ……………………, Rep.Moldova, fiica/fiul lui …………………………..(tata) si …………………………..(mama), cu domiciliul actual in comuna …………………….., r-nul ……………………, Rep.Moldova;

………………………….……… ……………………….

in baza faptului ca parintii/bunicii nostri au avut cetatenie romana pana in 1940, solicitam o programare in vederea depunerii dosarelor de redobandire a cetateniei romane si va rugam sa ne comunicati data la care putem sa depunem dosarele si lista cu actele pe care trebuie sa le prezentam.

Rugam sa ne comunicati raspunsul in termen legal.

Adresa de contact: ____________________
_____
cod postal: …………., comuna ………………..,
r-nul ……………………, Rep.Moldova;

1 ………………………………………. ………………..
(Nume, Prenume) (semnatura)

2 ………………………………………. ………………..

3 ………………………………………. ………………..

……………….………………….……………
…………………..

>>> CEREREA completata se trimite prin posta in scrisoare RECOMANDATa cu confirmare de primire.
>>> in aceeasi scrisoare trebuie sa trimiteti un plic gol, pe care sa scrieti adresa dvs. de domiciliu pentru a primi raspunsul.

_________

Si apoi astepti sa-ti vina raspunsul. Eu de ex. am asteptat 4 ani. Succes!!
Опубликованное фото

#20 Noela

Noela
  • Форум без меня не может
  • 2428 Сообщений:
  • 312 Благодарностей

Опубликовано 12 February 2009 - 02:32 PM

Mariana pot sa te intreb ceva, daca mai tii minte

in informatia de la cine e cererea se scrie si nr Buletinului de identitate sau doar numele prenumele familia

si la domiciliat scriu orasul Chisinau RM sau si adresa din viza de resedinta?

mersi mult

31489.png

line_309524.png

дарит подарки мамам и их малышам

Ваш ребенок достоин только лучшего. Зайдите на страницу акции, узнайте все о здоровом питании для ребенка и получите для пробы органические продукты питания для вашего малыша.

detalii / подробности>>>

для мам, малышей и для дома.

Интернет-магазинов – много. WWW.ECOMAMA.MD – один. Натуральная продукция исключительного качества, подобранная с любовью и проверенная на практике, которая поможет удовлетворить вкус самого требовательного покупателя.

detalii / подробности>>>

Învaţă Limba Engleză şi Italiană!

Pentru a face aceast sfîrşit de vară mai fierbint, ORATORICA vine să vă bucure cu o nouă ofertă! Doar acum, cei ce se înscriu la un curs intensiv de limbă engleză în perioada 25 august – 5 septembrie, primesc o REDUCERE de 350 lei!!!

detalii / подробности>>>

«Эврика»

Если вы считаете, что ваш ребёнок достоин увлекательного отдыха, то выбирайте летний оздоровительный лагерь «Эврика». Наш лагерь – это многолетний опыт успешной практики в сфере отдыха, оздоровления и развития детей. Летний лагерь «Эврика» - яркие впечатления и отличное настроение для ваших детей!

detalii / подробности>>>

0 пользователей читают эту тему

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей