Перейти к содержимому

• Войти с помощью Facebook Войти с помощью Google      Войти   
Inalbirea Dintilor | отбеливание зубов

Ультрафиолетом

• Чтобы отвечать, сперва войдите на форум
114 ответов в теме

#1 amelie85

amelie85
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 163 Сообщений:
  • 5 Благодарностей

Опубликовано 08 February 2008 - 05:08 PM

Omeni buni cum se poate de obtinut un zimbet sanatos fara nici un prejudiciu adus dintilor? In conditii de casa e posibil de inalbbit dintii?

33055.png

176041.png

#2 Taisafinscaia

Taisafinscaia
  • Живу на форуме
  • 902 Сообщений:
  • 32 Благодарностей

Опубликовано 08 February 2008 - 08:57 PM

Omeni buni cum se poate de obtinut un zimbet sanatos fara nici un prejudiciu adus dintilor? In conditii de casa e posibil de inalbbit dintii?

Exista asa numita inalbire la domiciliu, dar se efectuaza tot sub supravegherea medicului. Cea mai putin nociva procedura se efectuaza la cabinet ----foto inalbire. Dar depinde ce presupuneti prin "zimbet sanatos"? Poate fi si o curatare simpla cu ultrasunet sau airflou. In orice caz faceti o consultatie la stomatolog intr-o clinica ce detine aparatajul si serviciile mentionate. In orice clinica serioasa consultatia este gratis.

#3 amelie85

amelie85
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 163 Сообщений:
  • 5 Благодарностей

Опубликовано 08 February 2008 - 09:11 PM

[quote name='LIUDA13' date='8.2.2008, 20:57' post='104101']
Exista asa numita inalbire la domiciliu, dar se efectuaza tot sub supravegherea medicului. Cea mai putin nociva procedura se efectuaza la cabinet ----foto inalbire. Dar depinde ce presupuneti prin "zimbet sanatos"? Poate fi si o curatare simpla cu ultrasunet sau airflou. In orice caz faceti o consultatie la stomatolog intr-o clinica ce detine aparatajul si serviciile mentionate. In orice clinica serioasa consultatia este gratis.
[/quote

Mi-am curatit dintii la stomatolog in august, la un control de rutina in decembrie, deja un alt medic mi-a spus ca totusi mai trebuie inca o data de curatit tartru de la baza dintilor, si mi-a vorbit de ultrasunt!!Ma intereseaza in ce consa acesta procedura? si daca e dureroasa? caci cind am facut curatirea tartrului am avut dureri ingrozitoare, il tineam pe medic de brat la orice misca

Изменено: amelie85, 08 February 2008 - 09:14 PM

33055.png

176041.png

#4 Taisafinscaia

Taisafinscaia
  • Живу на форуме
  • 902 Сообщений:
  • 32 Благодарностей

Опубликовано 08 February 2008 - 10:29 PM

[

Mi-am curatit dintii la stomatolog in august, la un control de rutina in decembrie, deja un alt medic mi-a spus ca totusi mai trebuie inca o data de curatit tartru de la baza dintilor, si mi-a vorbit de ultrasunt!!Ma intereseaza in ce consa acesta procedura? si daca e dureroasa? caci cind am facut curatirea tartrului am avut dureri ingrozitoare, il tineam pe medic de brat la orice misca
[/quote]
Procedura cu ultrasunet nu este dureroasa, mai ales ca acum sa practica diferita anestezie locala, dupa necesitate. Consta in inlaturarea tartrului cu ajutorul aparatului numit skayler, care "dezbate " tartrul de pe suprafata smaltuluiimpreuna cu un jet de apa. Inaintea procedurii pacientul poate fece GRATIS cunostinta cu procedura , ce este demonstrata la calculator pe unfilm multimedia. Curatarea profesionala, caci asa se numeste procedura , se efectuaza 1 data la 3-6 luni dupa necesitate si este alcatuita din mai multe etape. In ce priveste " tinerea medicului de mina" asa ceva nu se mai practica nici la copii in clinicele profesioniste, credetima pe cuvint.

#5 Vicky

Vicky
  • Уже не могу без форума
  • 2509 Сообщений:
  • 12 Благодарностей

Опубликовано 08 February 2008 - 10:34 PM

Liuda 13,
ce parere ai de inalbirea cu LASER? Cit de des se recomanda curatirea cu ultrasunet? eu o fac de 2 ori pe an.
Опубликованное фото

#6 Taisafinscaia

Taisafinscaia
  • Живу на форуме
  • 902 Сообщений:
  • 32 Благодарностей

Опубликовано 08 February 2008 - 10:51 PM

Liuda 13,
ce parere ai de inalbirea cu LASER? Cit de des se recomanda curatirea cu ultrasunet? eu o fac de 2 ori pe an.

Salut, vicky! Inalbirea cu lazar este un produs comparativ nou pe piata serviciilor stomatolojice si ca orice procedura cu lazar necesita profesionalism deosebit in executere, dar nu este nociva pentru smaltul dentar, mai ales daca smaltul nu are microfisuri, sau abrazie a smaltului in exces. In ce priveste detartrajul ultrasonografic el se efectuaza dupa ne-ce si-ta-te o data la 1/2 an sau la 3 luni. Asa ca tu faci totul corect.Pot sa-ti dau un sfat? Spala-te pe dinti cu periuta electrica la care se roteste numai zonalucratoare( unde sunt perisorii), dupa fiece masa foloseste ata interdentala, iar acasa sera foloseste irigator cusolutii diferite, atunci tartrul are mai putine sanse pentru formare.Succese si daca ceva nu e clar-intreaba, ma voi starui sa-ti raspund.

#7 amelie85

amelie85
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 163 Сообщений:
  • 5 Благодарностей

Опубликовано 08 February 2008 - 11:09 PM

[

Procedura cu ultrasunet nu este dureroasa, mai ales ca acum sa practica diferita anestezie locala, dupa necesitate. Consta in inlaturarea tartrului cu ajutorul aparatului numit skayler, care "dezbate " tartrul de pe suprafata smaltuluiimpreuna cu un jet de apa. Inaintea procedurii pacientul poate fece GRATIS cunostinta cu procedura , ce este demonstrata la calculator pe unfilm multimedia. Curatarea profesionala, caci asa se numeste procedura , se efectuaza 1 data la 3-6 luni dupa necesitate si este alcatuita din mai multe etape. In ce priveste " tinerea medicului de mina" asa ceva nu se mai practica nici la copii in clinicele profesioniste, credetima pe cuvint.

In ce priveste " tinerea medicului de mina" asa ceva nu se mai practica nici la copii in clinicele profesioniste, credetima pe cuvint.

Draga Liuda13 aceasta mi s-a intimplat mie in momentul detartrajului, durerea era cuazata de inflamatiile gingiilor de aceaa am avut dureri ingrozitoare.Nu mi s-a aplicat nici un tip de anestezie.
Apropo mai am o intrebare: ce sa fac pentru ca imi singereaza groaznic gingiile? si este necesar de scos maselile de minte, caci datorita lor dantura se deformeaza?

Изменено: amelie85, 08 February 2008 - 11:17 PM

33055.png

176041.png

#8 Taisafinscaia

Taisafinscaia
  • Живу на форуме
  • 902 Сообщений:
  • 32 Благодарностей

Опубликовано 08 February 2008 - 11:18 PM

Draga Liuda13 aceasta mi s-a intimplat mie in momentul detartrajului, durerea era cuazata de inflamatiile gingiilor de aceaa am avut dureri ingrozitoare.Nu mi s-a aplicat nici un tip de anestezie.
Apropo mai am o intrebare: ce sa fac pentru ca imi singereaza groaznic gingiile?

Gingiile pot singera in cazul1) acutizarea paradontitei,2)gingi
vitei, 3) prezentei tartrului necuratat, si inca minim vre-o 5 cauze. Voi fi nevoita sa ma repet: faceti o vizita la stomatolog, caci dupa ciite am inteles aveti nevoie de un control, macar, pentru a face indicatiile corecte.

#9 Vicky

Vicky
  • Уже не могу без форума
  • 2509 Сообщений:
  • 12 Благодарностей

Опубликовано 08 February 2008 - 11:23 PM

Liuda,
merci mutl de sfaturi. Da folosesc Philips periuta electrica dar nu zilnic cam 2-3 ori pe saptamina ,asa mi.au recomandat si solutie dentara la fel in fiecare seara.
Ce parere ai de clinica Laserdent? Acolo mi s-a spus ca poate s aimi faca inalbire cu laser,dar eu am dubii,nu se deterioreaza smaltul dupa aceasta procedura?
Опубликованное фото

#10 Taisafinscaia

Taisafinscaia
  • Живу на форуме
  • 902 Сообщений:
  • 32 Благодарностей

Опубликовано 08 February 2008 - 11:33 PM

Liuda,
merci mutl de sfaturi. Da folosesc Philips periuta electrica dar nu zilnic cam 2-3 ori pe saptamina ,asa mi.au recomandat si solutie dentara la fel in fiecare seara.
Ce parere ai de clinica Laserdent? Acolo mi s-a spus ca poate s aimi faca inalbire cu laser,dar eu am dubii,nu se deterioreaza smaltul dupa aceasta procedura?

Victoria, eu nu cunosc cu ce aparat se lucreza la lazerdent, cunosc doar c ala ei se practica curatarea tartrului cu lazer. Daca ti-e interesant , ma starui sa aflu tot si iti comunc. Propo, tu esti acum in MOLDOVA sau nu? Daca ai consultat prin telefon, precizeaza la laserdent cu cite tonalitati inalbesc dintii si in ciite proceduri, si in genere cum se efectuaza la ei procedurade inalbire. Albirea dintilor se face neaparat cu aprecierea culorii la inceput, alegerea nuantei dorite si apoi se apreciaza neaparat ce sa obtinut.

#11 Vicky

Vicky
  • Уже не могу без форума
  • 2509 Сообщений:
  • 12 Благодарностей

Опубликовано 08 February 2008 - 11:36 PM

Nu nu sunt, dar de mult timp ma tratez la ei ,o sa concretizez, mi-a spus si mie ca se ia nunanta initiala si cam 2-3 tonuri se poate de inalbit maximal. Sunt multumita de lucrul Doamei Vacaras! Dar Laserul e ceva nou si am vrut sa aflu si alte pareri. Iti multumesc mult.
Опубликованное фото

#12 Фыцка

Фыцка

Не бывает поздних детей, бывают долгожданные!

• Форум без меня не может
  • 2024 Сообщений:
  • 526 Благодарностей

Опубликовано 09 February 2008 - 03:06 PM

M-ar interesa ce tip de inalbire a dintilor se recomanda pentru persoane care au probleme cu smaltul dintilor. Am in vedere situatia in care s-a surpat smaltul de pe dintii din fata exact la radacina dintelui si ulterior locul s-a plombat. In caz de inalbire nu se observa diferenta de culoare intre dintele natural si plomba?

be3d4253dac60aa351313e44e2fe2ecf.gif

221845.png

#13 Taisafinscaia

Taisafinscaia
  • Живу на форуме
  • 902 Сообщений:
  • 32 Благодарностей

Опубликовано 10 February 2008 - 04:43 PM

M-ar interesa ce tip de inalbire a dintilor se recomanda pentru persoane care au probleme cu smaltul dintilor. Am in vedere situatia in care s-a surpat smaltul de pe dintii din fata exact la radacina dintelui si ulterior locul s-a plombat. In caz de inalbire nu se observa diferenta de culoare intre dintele natural si plomba?

Se recomanda innalbire obisnuita adica foto , e mai putin nociva, dar dupa procedura, se reface culoare restaurarilor. Cel mai bine situatia o apreciaza medicul in momentul vizitei.

#14 Vicky

Vicky
  • Уже не могу без форума
  • 2509 Сообщений:
  • 12 Благодарностей

Опубликовано 10 February 2008 - 04:44 PM

De fapt Rowent nu Philips e peria de dinti elctrica :det02: am incurcat denumirea cu epilatorul.
Опубликованное фото

#15 dinaz

dinaz
  • Уже не могу без форума
  • 1271 Сообщений:
  • 265 Благодарностей

Опубликовано 24 June 2008 - 01:55 PM

Fetelor da care sint preturile acum pentru inalbire? Care e cea mai scumpa? Laser? Foto e mai ieftina?

O prietena care lucreaza stomotatolog mi-a spus ca acum exista geluri foarte bune de inalbit dintii in conditii casnice... Un "tratament" de 3 saptamini ar fi costat vreo 100 de dolari sau asa ceva... dintii se inalbesc cu 2/3 tonuri si nu se inglabenesc inapoi mai rapid decit 5/6 ani... Oare e adevarat?

Изменено: dinaz, 24 June 2008 - 01:57 PM

Опубликованное фото Laura 4 august 2010 Ilie 31 iulie 2012

#16 Taisafinscaia

Taisafinscaia
  • Живу на форуме
  • 902 Сообщений:
  • 32 Благодарностей

Опубликовано 24 June 2008 - 04:05 PM

Buna ziua! Nu stiu despre ce fel de inalbire va povestit prietena, dar o inalbire la domiciliu, cu cape speciale individuale poate ca ar si costa vreo 100 euro, dar... Procedura dureaza 2 saptamini minim, inalbirea se face la 2-3 tonuri in dependenta de culoarea initiala, procedura provoaca duree, caci se folosesc jeluri de un procent mic, dar pe durata noptii, adica 8 ore, sensibilitatea dintilor fiind marita pe toata peiroada de tratament, caci tot e o procedura de tratament, dar estetic.O procedura foto adevarata acum pe piata nu exista, caci unicul aparat foto pentru inalbire este ZOOM, celelalte sunt partial foto. Inalbirea cu ajutorul lazerului exista la moment in clinica Lazerdent. La inalbirea foto cu Zoom se primeste o inalbire cu 6-8 tonuri si pe o durata de 1 an. Inalbirea la domiciliu tine pe o durata de max citeva luni, dar nu ani. Daca doriti, puteti citi pe net despre inalbirea Opalescence, asa se numeste cea ce ati intrebat D-ra.Aparatul Zoom 2 Turbo va aparea in Moldova la sfirsitul saptaminii curente in clinica Eurodent.Multamesc pentru intrebare.

#17 Ianna

Ianna
  • Живу на форуме
  • 333 Сообщений:
  • 13 Благодарностей

Опубликовано 29 January 2009 - 07:16 PM

Se pare ca cele mai avansate aparate sunt doar in unele clinici. Eu ma tratez la Policlinica Stomatologica de pe str.Negruzzi, acolo ce metode folosesc pentru inalbirea dintilor?
Опубликованное фото
Опубликованное фото

#18 P4olka

P4olka
  • Заглянул(а) на огонёк
  • 150 Сообщений:
  • 4 Благодарностей

Опубликовано 28 June 2009 - 03:01 PM

LIUDA 13, spunetimi va rog, periajul zilnic cu o periuta electrica e daunator pentru dinti, mai ales ca am smaltul subtire?
Опубликованное фото

#19 kcristina

kcristina
  • Новичок
  • 4 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 28 October 2009 - 10:37 PM

Fetelor da care sint preturile acum pentru inalbire? Care e cea mai scumpa? Laser? Foto e mai ieftina?

O prietena care lucreaza stomotatolog mi-a spus ca acum exista geluri foarte bune de inalbit dintii in conditii casnice... Un "tratament" de 3 saptamini ar fi costat vreo 100 de dolari sau asa ceva... dintii se inalbesc cu 2/3 tonuri si nu se inglabenesc inapoi mai rapid decit 5/6 ani... Oare e adevarat?

Eu mi-am facut un tratament cu un gel, nou iesit pe piata care nu maninca smaltul si mi-am inlabit cu 3 tonuri, costa 100 euro, e necesar sa mergi la medic, iti ia amprenta si deja dupa aceea iti face forma dintilor din silikon si iti da o solutie pe care o aplici timp de 6 zile, la mine dintii chiar erau foarte galbeni, mai ales caninii, mi s-a spus ca e pe o perioda de 3 -4 ani, dar daca te speli cu o pasta specifica pe 5-6 ani, inalbirea am facut-o la GAMUREAC-DENT dr. Ion, (se aflta la botanica, pe Traian mai sus de Marita cu o statie, e pe dreapta). Acum ma uit in fiecare zi la dintii mei si sunt foarte multumita!!! :girl_impossible:

#20 kcristina

kcristina
  • Новичок
  • 4 Сообщений:
  • 0 Благодарностей

Опубликовано 28 October 2009 - 10:44 PM

Buna ziua! Nu stiu despre ce fel de inalbire va povestit prietena, dar o inalbire la domiciliu, cu cape speciale individuale poate ca ar si costa vreo 100 euro, dar... Procedura dureaza 2 saptamini minim, inalbirea se face la 2-3 tonuri in dependenta de culoarea initiala, procedura provoaca duree, caci se folosesc jeluri de un procent mic, dar pe durata noptii, adica 8 ore, sensibilitatea dintilor fiind marita pe toata peiroada de tratament, caci tot e o procedura de tratament, dar estetic.O procedura foto adevarata acum pe piata nu exista, caci unicul aparat foto pentru inalbire este ZOOM, celelalte sunt partial foto. Inalbirea cu ajutorul lazerului exista la moment in clinica Lazerdent. La inalbirea foto cu Zoom se primeste o inalbire cu 6-8 tonuri si pe o durata de 1 an. Inalbirea la domiciliu tine pe o durata de max citeva luni, dar nu ani. Daca doriti, puteti citi pe net despre inalbirea Opalescence, asa se numeste cea ce ati intrebat D-ra.Aparatul Zoom 2 Turbo va aparea in Moldova la sfirsitul saptaminii curente in clinica Eurodent.Multamesc pentru intrebare.

Am citit despre Opalescence si am mers si mi-am inalbit dintii, chiar imi place care este rezultatul, in timpul procesului de inalabire este o pasta specifica cu care te speli, mie mi-a placut pasta ceea enorm si am ramas la ea, mersi de sfat. (inalbirea am facut-o la GAMUREAC-DENT DR. Ion Gamureac)

для мам, малышей и для дома.

Интернет-магазинов – много. WWW.ECOMAMA.MD – один. Натуральная продукция исключительного качества, подобранная с любовью и проверенная на практике, которая поможет удовлетворить вкус самого требовательного покупателя.

detalii / подробности>>>

0 пользователей читают эту тему

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей